Samoyed köpek ırkının kökenleri Sibirya'ya dayanır.

Samoyed

Dikkatli ve her an tetikte izlenimi veren duruşuna canlılık ve sevimlilik katan bakışlarının yanı sıra kar beyaz tüyleri ile ilk anda tüm dikkatleri çekmeyi başaran Samoyed, kafasına oranla minik ve dik kulaklarının yanı sıra çoğu zaman gülümsemesi ve eğlencesi ile hayatımıza renk katan bir köpek ırkıdır. 

Mutlu Patiler ile hemen bir Samoyed yavru sahibi olun !

Samoyed Özellikleri

Samoyed köpek ırkıyla ilgili değinmemiz gereken ilk özelliği hiç şüphesiz en belirgin noktası olan beyaz tüyleridir. Sibirya kökenli bir köpek ırkı olan ve adını bölgenin yerel halkından alan Samoyed köpek ırkını çoğunlukla saf beyaz rengi ile görsek de zaman zaman beyaz rengin yanında krem renkli tüyleri olan dostlarımıza da rastlamamız mümkündür.

Samoyed köpekler yavruluk döneminde eğitilmeye başlanmalıdır.

Oldukça soğuk bir iklimden gelen ve buna bağlı olarak kalın bir tüy tabakasına sahip olan Samoyed köpekler, bu soğuk iklimin aksine oldukça sıcak kanlı bir ırktır ve gülümsemesi ile adeta hayatımıza neşe katar. 

Büyüklüğü itibariyle “orta boyköpek ırkları içerisine dahil edilen ve ilk anda kafa yapısı, duruşu ve tüyleri ile Çin Aslanı köpekleri andıran Samoyed dostlarımız, tahmin edilebileceği gibi serin bölgeleri seven bir köpek ırkıdır. Dolayısıyla bir Samoyed sahiplenmek istiyorsak onun sıcak iklimlere uygun bir ırk olmadığının farkında olmamız gerekir. Aksi takdirde dostumuzun fizyolojisi bu durumdan ciddi oranda etkilenecek ve buna bağlı olarak hayatımıza renk katan köpeğimiz birçok sağlık problemiyle karşı karşıya kalacaktır. 

Samoyed dostlarımızın insanlarla ve yeni tanıştığı nesneler, sesler ya da görüntüler ile çoğu zaman sorunsuz bir şekilde anlaşır fakat zaman zaman hemcinsleri ile problem yaşayabilir. Bu problemin temelinde yatan nokta; Samoyed köpek ırkının davranış yapısında bulunan baskınlıktır. Bu açıdan baktığımızda fiziksel özelliklerinin yanı sıra davranışsal olarak da Çin Aslanları ile benzerlik gösteren bir köpek ırkı olduğunu söyleyebiliriz. Samoyed köpeklerimizin baskın karakterlerini kırmanın ve tüm sosyal çevre ile uyumlu bir yaşam sürebilmesini sağlamanın yegane yolu; dostumuzun erken dönemde gerekli eğitimleri almasını sağlamaktan geçer.

Samoyed köpek besliyorsak günün belirli vakitlerinde ona mutlaka zaman ayırmamız gerekir.

Doğru planlanan ve uygulanan bir egzersiz programına sahip olan Samoyed köpekleri ev ortamında besleyebiliriz fakat ev ortamında beslesek dahi dostlarımızı zaman zaman özgür bırakmamız gerekir çünkü yapıları gereği yalnız kalmaya en azından bir süre dolaşmaya ihtiyaçları vardır. Tabii bahçeli bir eve sahip değilsek dostumuzu yalnız bırakmamız da büyük ölçüde mümkün olmaz fakat bu duruma da bir çözüm olarak; köpeğimiz temel itaat eğitimi almasını sağlayabiliriz. Böylelikle hem özgür ruhunun getirdiği hareketli ve enerjik yapısını uygun hareket ederken hem de sosyal yaşamda herhangi bir probleme neden olmaz.

Fiziksel özelliklerine baktığımızda, erkek Samoyed köpeklerin ortalama ağırlıklarının 22 kg. – 35 kg. olarak değişkenlik gösterdiğini, dişilerde ise ağırlığın 18 kg. – 25 kg. bandında olabileceğini söyleyebiliriz.

Yine erkek Samoyed dostlarımızın yükseklikleri 55 cm. – 60 cm. arasında değişkenlik gösterirken dişilerde bu durum 46 cm. – 55 cm. olarak gözlenmiştir.

Tabii burada ifade edilen fiziksel özellikler ortalama verilerdir ve dostumuzun sahip olduğu genlerin yanı sıra beslenme ve bakım sürecindeki başarımıza bağlı olarak değişkenlik gösterme ihtimali vardır. 

Samoyed köpekler beyaz tüylerinin yanı sıra gülümselemeleri ile de dikkat çeker.

Samoyed Beslerken Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

Elbette tüm köpek ırklarında olduğu gibi Samoyed ırkında da köpekseverlerin dikkat etmesi gereken birkaç temel nokta vardır ve bu noktalar dostumuzun yaşam kalitesini arttıracağı gibi onunla geçirdiğimiz zamanı da efektif kullanmamıza yardımcı olur.

Öncelikle egzersize sık ihtiyaç duyan bir köpek ırkı olması dolayısıyla Samoyed dostlarımıza günümüzün belirli bir bölümünü ayırmamız gerekir. Buna bağlı olarak; eğer günde en azından 1 saat vakit ayıramayacaksak Samoyed sahibi olmanın yanlış bir tercih olacağını kesin bir ifadeyle söyleyebiliriz.

Samoyed köpek ırkı, ortalama 13-15 yıl yaşayabilir.

İkinci olarak; köpeğimizin beyaz tüylerinin etkileyici görünümünü koruması adına yaşam ortamının hijyenine özel göstermemiz gerekir. Bu durumu dostumuzun özgürlüğüne düşkün karakteri ile ilişkilendirerek değerlendirecek olursak; Samoyed köpek ırkı için ideal yaşam alanının bahçeli bir ev olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

Samoyed köpeklerle ilgili dikkat çekmemiz gereken üçüncü nokta ise; gerek baskın karakterlerinin getirdiği inatçılık gerekse de kavrama düşüklüğüne bağlı olarak eğitim süreçlerinde ihtiyaç duyduğu sıkı disiplindir. Özellikle erken dönemde yani yavruyken eğitime başlanması gereken bu köpek ırkından eğitmenin süreci sıkı bir disiplinle idare etmesi ve tamamlanan eğitim süreci sonrasında aynı disiplin ile eğitimde kavranan noktaları uygulamaya devam etmemiz gerekir. 

Samoyed dostumuzun baskın karakterine rağmen yaşantımıza uyum sağlayabilmesini sağlamak adına almamız gereken önlem; günlük ihtiyaçlarını disipline etmek ve beslenme, tuvalet, egzersiz vb. tüm ihtiyaçlarını günün belirli saatlerinde gerçekleştireceğimiz bir program oluşturmaktır.

Burada kısaca açıklamaya çalıştığımız noktalara dikkat ettiğimiz takdirde Samoyed köpeklerle oldukça mutlu, eğlenceli ve konforlu bir yaşam sürebiliriz.

Samoyed köpek kaç yıl yaşar ?

Samoyed köpeklerin ortalama yaşam süresi 13 ile 15 yıl arasında değişkenlik gösterir. Dostumuzun yaşam süresi üzerinde belirleyici olan noktalar; beslenme ve bakım sürecindeki hassasiyetimiz, düzenli veteriner hekim kontrollerini aksatmamamız, sosyal yaşama uyum sağlamasını kolaylaştıracak ve yaşam kalitesini yükseltecek eğitimleri erken dönemde kavramasını sağlamamız ve ebeveynlerinden miras aldığı genler olarak sıralanabilir.

Samoyed nasıl bir köpektir ?

Samoyed; soğuk bölgeleri seven, zaman zaman özgürce dolaşmaya bayılan, insanlarla oldukça iyi anlaşabilen, neşesi ile hayatımızı renklendiren, kar beyazı tüyleri ile dikkat çeken ve erken dönemde eğitim aldığı takdirde sosyal hayata adapte olabilen bir köpek ırkıdır.

Samoyed köpek ırkının bakımı zor mu ?

Beslenme ve egzersiz ihtiyaçlarında belirli noktalara dikkat ettiğimiz takdirde Samoyed köpek ırkının bakımı hiç de zor değildir. Tabi köpeğimizin erken dönemde eğitim almasını sağlamamız ve doğru yaşam alanında doğru günlük ihtiyaç çizelgesi ile onu disipline etmemiz, bakım sürecini hayli kolaylaştırıcı unsurlardır.

Samoyed köpek nasıl beslenir ?

Samoyed köpek ırkının zaman zaman disiplinde uzaklaşması beslenme sürecinde birtakım problemler yaşamamıza neden olur. Dolayısıyla beslenmeyle ilgili dikkat etmemiz gereken ilk nokta; köpeğimizin her gün aynı saatte, aynı ortamda beslenmesini sağlamaktır. Yine köpeğimizin önüne mama koyduktan sonra eğer tüketmediyse bu mamayı 45 dakika sonra kaldırmamız, onun beslenme ihtiyacını disipline etmemize yardımcı olacaktır. Su kabını özellikle yaz aylarında sürekli temizleyerek içerisinde taze su olmasına dikkat etmemiz de önemli bir detaydır.

WhatsApp chat