Köpeklerin düzenli periyotlarla yıkanması gerekir.

Köpek Nasıl Yıkanır?

 

Köpekler, kediler gibi kendilerini tertemiz hale getiremezler ve bu özellikleri dolayısıyla düzenli aralıklarla yıkanmaları gerekir. Hayvanseverler, evcil dostlarını yıkarken birçok hata yapmakta ve onların sağlıklarını riske atmaktadır. Sizler için hazırladığımız rehber makalemizle birlikte; bir köpeği en sağlıklı ve temiz şekilde nasıl yıkayabileceğinizi detaylı bir şekilde ele aldık. İşte adım adım köpek yıkama…

Köpek yıkama noktasında süreci ikiye ayırmak mümkündür çünkü; yavru köpek ve yetişkin köpek yıkama süreçlerinde birtakım farklılıklar mevcuttur. Dolayısıyla her bir süreci kendi içerisindeki dinamikleri ile değerlendirilmeli ve yetişkin köpekler ile yavru dostlarımızın deri yapılarının farklı olduğunu kabul etmeliyiz. 

Köpeklerimizi yıkarken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır.

Yavru Köpek Yıkama

Yavru köpek yıkamak, yetişkin köpek yıkamaktan daha hassas bir konudur. Çünkü zaten bağışıklık yönünden çok fazla bağışıklığı bulunmayan yavru köpekler; suyun etkisiyle birlikte çok çabuk hasta olabilirler. Aynı zamanda kullanılan yıkama malzemeleri de ciltlerinde olumsuz etkiler oluşturabilir.

 • Yavru köpeğinizi yıkamadan önce ilk ayarlamanız gereken şey su sıcaklığıdır. Su ne sıcak, ne de soğuk olmalıdır. Çok sıcak su deriyi tahriş edecek, soğuk ise hasta edecektir. Sıcağa yakın derecede ılık olmasına özen göstermelisiniz.
 • Su sıcaklığı ayarlandıktan sonra; yavru köpeğinizi yavaş yavaş ıslatmaya başlayabilirsiniz. Kulaklarına dikkat ederek elinizle köpeğinizin tüylerini ıslatmaya başlayın. Fakat bu noktada elinize su alıp dökmeyin, elinizi ıslatıp köpeğinize masaj yapar gibi ıslatın. Bu sayede suya alışmasını sağlayacaksınız.
 • Yavru köpeğinizin türüne göre kuru ya da normal köpek şampuanı kullanarak köpürtme işlemine başlayabiliriz. Köpürtürken de lif vb. şeylerden uzak durup, şampuanı elimizle uygulamamız gerekiyor. Yine masaj yapar gibi uygulama yapılması, köpeği bu noktada da rahatlatacak ve bundan sonrası oldukça kolay olacaktır.
 • İlk köpükleme işlemi tamamlandıysa; durulama yapılabilir. Tabi bu durulama; “yıkama bitti” durulaması değil. Hemen sonrasında tekrardan köpükleme işlemine geçilmelidir. Bu kez köpük yayıldıktan sonra fırçalama adımı uygulanacaktır.
 • Köpeğinizin cilt yapısına göre ayarlayacağınız sertlikte fırçayla, çok yüksek baskı uygulamadan tüyler arasını iyice ovmalısınız. Ovarken hızlı davranmamalı, gözler ve kulaklara dikkat etmelisiniz. Tüm vücudunu bu şekilde köpürttükten hemen sonra tekrardan aynı ılık suyla bir kez daha durulamalısınız.
 • Yavru köpeğin başı, en son yıkanması gereken bölgedir. Gövdesini duruladıktan sonra başını yıkamamız gerekir. Elimizde köpürttüğümüz şampuanla başını ovmalıyız. Özellikle yavru köpekler bundan asla hoşlanmaz ve kaçmaya çalışır. Kaba kuvvet uygulamadan biraz sabır edip başını da iyice köpürtün ve durulayın.
 • Durulama işlemine son derece dikkat edin. Kuruturken sadece havlu kullanın. Saç kurutma makinesi sağlığına zarar verebilir. Ayrıca yavru köpeği dupduru olana kadar durulamaya devam edin. Çünkü ıslak kalması durumunda hastalık kaçınılmaz olacaktır.

Köpeklerimizin deri sağlığı için düzenli yıkama çok önemlidir.

Yetişkin Köpek Yıkama

Sizlere yavru köpek bakımı makalesinde sık sık belirttiğimiz üzere; yavruyken verilen eğitimler erişkinlik evresinde son derece kolaylık sağlayabilir. Yıkama konusu da bunlardan biridir. Köpeği yavruluk evresinde banyoya ne kadar alıştırırsanız, yetişkinlik döneminde o kadar kolay banyo yapacaktır.

 • Yetişkin köpekler de; yavru köpekler gibi ılık suyla yıkanmalıdır. Eğer çok kirliyse ve ılık su kiri gidermiyorsa sıcaklık 1 tık daha artırılabilir. Fakat insan derisinin acıdığı sıcaklıklarda, köpek derisi çok daha fazla acıyacaktır. Bu unutulmadan sıcaklık artırma işlemi uygulanmalıdır.
 • Yetişkin köpeklerin tepki düzeyleri yavruya göre fazladır. Bu yüzden yıkamaya giderken bunu hissedip tepki gösterebilirler. Kesinlikle kaba davranmamalı, özellikle kaba kuvvet uygulamamalıyız. Tatlı bir konuşmayla onu yıkamaya ikna etmeliyiz.
 • Hazırladığımız suyla ilk olarak köpeğin kafa bölgesine asla dokunmadan tüylerini ıslatmalıyız. Yetişkin köpekler hareketli olacağı için kulaklarına pamuk tıkayabilirsiniz. Aksi takdirde su kaçması kaçınılmaz olacaktır.
 • Köpeğinizin başı hariç her bölgesini suyla ıslattıktan sonra şampuan uygulama aşamasına geçebiliriz. Şampuanı yavru köpeklerde olduğu gibi elinizde köpürtmeye gerek yoktur. Direkt tüyleri üzerine dökerek ovabilirsiniz. Sonrasında ise elinize aldığınız fırçayla oval hareketler çizerek hem masaj yapıp, hem de köpürtmelisiniz.
 • Fırçalama işlemi tamamlandığında hazırladığımız suyla birlikte köpeğimizi durulamamız gerekir. Durulama işleminde oldukça hassas olmalısınız. Yetişkin köpeklerin tüyleri sık olduğu için araya kaçan köpükler görülmeyebilir. Köpük kalması durumunda köpeğiniz alerji yaşayabilir. Bunun için 2 kez durulamak daha sağlıklı olacaktır.
 • Gövde tamamen bittiğinde başına geçebiliriz. Baş kısmına köpük müdahalesi yapmanıza gerek yok. Çünkü zaten dokunduğunuzda huylanacak köpeğiniz, köpükten korkabilir. Tırnaklarınızı fırça olarak kullanarak başını fırçalayabilirsiniz. Eğer köpeğiniz tepki vermiyorsa, şampuanı da elinizle köpürtüp uygulayabilirsiniz.
 • Yıkama sonrasında köpeğinizi havlu yardımıyla kurulamalısınız. Bu noktada en sık yapılan hata saç kurutma makinesi kullanımıdır. Saç kurutma makinesi çok yüksek sıcaklık verdiği için önerilmez. Köpek sağlığına zararlıdır.

Köpek Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek yıkarken dikkat edilmesi gereken noktalar birkaç tanedir. Fakat bunlar hep göz ardı edilir. Bunun için de köpeklerimizde pek çok sağlık sorunu görülebilir. Eğer evcil dostlarımızın sağlığını düşünüyorsak; bu maddelere olabildiği kadar hassas yaklaşarak yıkama yapmalıyız.

İnsan şampuanı ile köpeklerimizi yıkamak kesinlikle yanlıştır.

Öncelikle köpek yıkama işlemi zorunlu bir işlemdir. Nasıl ki insanın duş ihtiyacı varsa, köpeklerin de vardır. Fakat burada sıklık önemlidir. Köpekler, insan gibi sık sık yıkanan bir canlı değildir. Sadece kirlendiğinde ve tüy dökme dönemlerinde yıkanmalıdır. Tüy dökme dönemlerinde de haftada 2 kez fırçalanıyorsa, 2 haftada 1 kez yıkanmalıdır. Yani orada bile haftada 1’e indirme gibi bir durum olmamalıdır. Çünkü hasta olabilir.

Köpeğin ilk yıkanma zamanı cinsine göre değişiklik gösterse de; genel olarak ilk 6 hafta içerisinde bir kez yıkanması önerilir. Bunun sonrasında da yine 6 haftada yani 1.5 ayda bir yıkama metodları uygulanabilir. Yıkarken olabildiği kadar sevgiyle yaklaşmanız gerekir. Aksi takdirde yetişkinlik evresinde yıkanmaya alışamayacaktır.

Yıkama esnasında köpeklerimizin göz ve kulaklarına dikkat etmemiz gerekir.

Köpeğinizin göz ve kulakları oldukça hassas organlarıdır. Nasıl ki temizliğinde çapak ve kulak kirine 2-3 saat de olsa göz yummuyorsak, bu hassasiyeti suya da göstermeliyiz. Özellikle kulağa kaçan su direkt olarak enfeksiyon meydana getirebilir. Köpeklerin kulakları insan kulağı gibi suyu basınçla dışarı atan yapıda değildir. Bu yüzden su kaçtığında beynine kadar gitme riski vardır. Bu da enfeksiyonun ötesinde, kalıcı hasarlar meydana gelmesine sebebiyet verebilir. Olabildiği kadar pamuk kullanmanız faydanıza olacaktır.

Gözleri de kulakları gibi hassas olan köpeklerimizin gözüne su kaçarsa her şeyden önce çok korkacaktır. Çünkü köpekler gözlerine yabancı madde gelmesine asla alışkın değildir. Bu onu korkuyla birlikte psikolojik olarak etkileyeceği gibi sürekli tekrarında görme bozukluklarına itebilir.

Köpeklerimizi yıkarken onların cildine uygun bir şampuan tercih etmeliyiz.

Yukarıda verdiğimiz dikkat edilmesi gereken konular ana noktalardır. Bunların yanı sıra bir de detay konular bulunmaktadır. Bu konular ise aşağıda yer aldığı gibidir:

Suyun Sıcaklık ve Basınç Seviyesi

Çok sıcak ya da çok soğuk su; yıkama adımında da bahsettiğimiz üzere zaten hassas cilde sahip köpeklerimizi kötü etkileyebilir. Ciltte yaşanacak olumsuz durumların yanında, köpeğin canı yanacağı için bundan sonra yaşamı boyunca her banyo süreci sancılı geçebilir. İnsan derisi için uygun olan sıcaklığın bir tık altı sıcaklıkta köpeğimizi yıkamalıyız. Üşüdüğünü hissettiğimiz an suyun sıcaklığını artırmalıyız.

Sıcaklıkla birlikte su basıncı da önemlidir. Özellikle yavru köpeklerde suyu sadece elinizle yaymalısınız. Bu zaman açısından daha uzun zaman alsa da; onun için gereklidir. Yetişkin köpeklerde suyu direkt duş başlığıyla verebilirsiniz. Burada da olabildiği kadar kısık ayar kullanmalısınız. Çünkü yüksek ayarlar, köpeğin hem huysuzlanmasına hem de cildinin hasar almasına sebep olacaktır.

Şampuan Tercihi ve Kullanımı

Köpeklerle ilgili yapılan en büyük hata şampuan tercihidir. Köpeklerde insan şampuanı kullanılamaz. Çünkü insanlar için üretilen şampuanların içeriği, insan derisi için oluşturulmuştur. Köpeklerin derilerinde farklı tepkimeler verilebilir. Bundan dolayı köpekler için özel üretilen kuru ya da normal şampuanlar kullanmalıdır. Bu şampuanlar veterinerler, pet shoplar ve köpek malzemeleri satan hemen hemen her yerde rahatlıkla bulunabilir.

Şampuan kullanımında da belirli bir ölçüt belirlemek gerekir. Her ırkın tüy yapısı birbirinden farklı olduğu için burada genel anlamda “x ml” şampuan kullanmalısınız gibi bir şey söyleyemeyiz. Fakat uzun tüyler için daha fazla, kısa tüyler için daha az şampuan kullanmanız gerektiğini kesin olarak belirtebilirsiniz. Avcunuzun 1/10’u kadar kısa tüylü köpeklere, 2/10’u kadar uzun tüylü köpeklere şampuan kullanabilirsiniz.

Yıkama Sonrası Kurulama

Yıkama sonrası kurulama noktasında birçok kişi saç kurutma makinesi kullanmaktadır. Fakat bu çok büyük bir hatadır. Bazı kaynaklarda saç kurutma makinesinin uzaktan tutularak araya da elinizi duvar olarak koyarak kullanılabileceği belirtilse de; riske atmaya hiç gerek yoktur. Köpeklerinizi ekstra bir sıcaklık olmadan havluyla, ideal oda sıcaklığında kurutmalısınız. Biraz uzun zaman alsa da; en sağlıklı yöntem budur. Islak kalmamasına özen göstermelisiniz. Eğer ıslak kalırsa, beraberinde çok sayıda rahatsızlık gelebilir.

Tüy Dökme Sıklığını Belirleme

Köpekleri yıkama konusunda önemli olan bir diğer etken ise tüy dökme sıklığıdır. Bugün tüy dökmeyen köpek ırklarından olan Toy Poodle’da yıkama sıklığı düşük olmalıdır. Fakat, Çin aslanı gibi tüy dökme sorunu olan köpeklerde yıkama sıklığı bir tık daha artırılmalıdır. Burada da hafta esasına dayalı yıkama yapılmalıdır. Çin Aslanı haftada 2 kez taranır, 2 haftada bir de banyo yaptırılır. Toy Poodle ise çoğu zaman 6 hafta, kirlendiği durumlarda ise 4 hafta yani bir ayda banyo yapmalıdır. Bunlar gibi diğer tüy dökmeyen köpek ırkları ve tüy döken köpek ırkları farklı yıkama periyotlarıyla yıkanmalıdır. Bu sayede tüy sağlığı korunacaktır.

Köpekleri Düzenli Yıkamak Neden Önemli ?

Yazının başında köpekleri düzenli yıkamanın oldukça önemli olduğundan bahsettik. Peki, bunun sebepleri neler? Bunun gerek ruhsal, gerekse fiziksel olarak birçok nedeni bulunuyor. Her şeyden önce gelen ilk sebep sağlıktır. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de dış etkenler sebebiyle birçok mikroorganizma bulunmaktadır. Bunlar belirli bir seviyeye ulaştığı takdirde mikroplara, mikroplar da beraberinde hastalıklara sebebiyet verebilir. Bunun için hastalık oluşmasına zemin hazırlanmadan, yıkama yoluyla bu mikroorganizmalar deriden atılmalıdır. Düzenli yıkamanın önemli olmasının en temel sebebi budur.

Bunun yanı sıra köpekleri düzenli yıkamak ruhsal açıdan onlara fayda sağlamaktadır. Çünkü su, rahatlatıcı etkisiyle birlikte bir yönden negatif enerjiyi atıp; pozitif enerji getirir. Bu da ruhsal açıdan daha rahat bir hale gelmesini sağlar. Düzenli yıkama metodu ise, bilinç oluşturacağı için sorumluluk bilincini de geliştirmektedir.

Üsküdar Belediyesi Veteriner ekiplerinin de açıkladığı gibi; Köpeklerin ciltleriyle insan cildi arasında çok büyük farklar vardır. Köpekler, insanlar gibi ter bezlerine sahip canlılar değildir. Dolayısıyla terleme gibi bir durum yaşamazlar. Yine delikli deri yapısı yoktur. İnsanlarda olduğu gibi deri altına hava giriş – çıkışı olmaz. Yağ dokusu açısından gelişmiştir. Sık yıkamak bu dokuya zarar verir. Zaten tek doku olan bu doku da zarar görürse; köpek hastalıklara açık hale gelir. Yıkamamak ise; deriyle su temasını engelleyeceği için deriyi çürütmeye kadar götürebilir.

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır ?

Köpeklerin yıkanma sıklıkları ırkın yaşam koşuluna göre değişim göstermektedir. Mevsimsel faktörler, kirlenme durumu ve daha birçok detay yıkanma sıklığını belirleyen detaylardır. Bu noktada ortalama rakamlar mevcuttur ve net bir ifade verilemez. Çünkü her ne kadar aynı ırk olursa olsun, bu ırka mensup köpekler farklı tavırlar sergileyeceği için kirlenme durumları farklı olabilir.

Yaz aylarında köpeklerin 3-4 haftada bir yıkanması, kış aylarında ise 6 ila 8 haftada bir yıkanması yeterli olacaktır. Olağanüstü kirlenme durumlarında kirin giderilmesi için banyo yaptırılabilir. Fakat bu kirlenme çok sık oluyorsa, banyo sıklığı da artmışsa; köpeğinizi bir ceza yöntemiyle evde tutmanız faydalı olacaktır. Bu sayede kirlenmemesi gerektiğini öğrenecektir. Fakat bu ceza sadece evde tutmakla sınırlı kalmalı, yüksek sesle konuşma ve asla kaba kuvvete dönüşmemelidir.

Köpeklerin yıkanma sıklığında bir diğer önemli nokta ise tüy dökme sıklığıdır. Günümüzde binlerce farklı köpek ırkı bulunmakta ve bu ırkların bazıları tüy döken, bazıları ise dökmeyen ırklar arasında yer almaktadır. Dolayısıyla da yıkama sıklığı açısından farklılık göstermektedir. Tüy döküm hızı fazla olan köpekler, yeni tüylerin rahat çıkabilmesi ve tüy sağlığının korunabilmesi için daha sık taranmalı ve yıkanmalıdır.

Köpeklerin Yıkanma Sıklığında Irk Özelliklerinin Etkisi

Köpeklerin yıkanma sıklığında ırk özelliklerinin önemi büyüktür. Bunu yüzeysel olarak tüy dökme olarak şekillendirdik. Fakat sadece tüy dökmeyle değil, bununla birlikte deri hassasiyeti, tüy yapısı, hastalıklara olan yatkınlığı, vücut direnci gibi birçok detay oldukça önemlidir. Bu konuda daha net bir bilgi sahibi olabilmeniz açısından ırk bazında değerlendirme yapacağız. Türkiye’de en popüler köpek ırklarını şekillendirdiğimiz makalemize; (olmadığı takdirde) kendi köpek ırkınızı yorum olarak ileterek de farklı kullanıcılardan ve tarafımızdan cevap alabilirsiniz.

Toy Poodle Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır ?

Toy Poodle köpek; kuru deri yapısına sahip ırklardandır ve bu özelliği dolayısıyla genellikle tüy dökmez. Dökerse de; çok nadir olarak döker ve bu durum sadece birkaç gün gerçekleşir. Yağlı cilt yapısına sahip olmadığı için çok daha az sıklıkta yıkanmalıdır. Bu sıklık 8 hafta olarak değerlendirilebilir.

Avantajlı Toy Poodle fiyatları Mutlu Patiler Pet Shop'da sizleri bekliyor..

Çin Aslanı Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır ?

Çin Aslanı köpekler, kalın tüy yapısına sahiptir ve bununla birlikte cildi yağlıdır. Ayrıca tüy dökme oranı da yüksektir. Bunun için yıkama sıklığı Toy Poodle ırkı gibi ırklara kıyasla daha fazla olmalıdır. Fakat bu sıklık ayda 2-3 kez değil; maksimum ayda 1 kez olarak gerçekleşmelidir.

Her ne kadar dikkat çekmese de Çin Aslanları oldukça güçlü bir fiziğe sahiptir.

Pug Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır ?

Pug, her ne kadar şirin bir görüntüye sahip olsa da; kronik rahatsızlık sayısı oldukça fazla olan bir köpek ırkıdır. Bunun için yıkanması konusunda olabildiği kadar uzun aralıklar tercih edilmelidir. Zaten nefes alma problemi olduğu için gün içinde çok aktif olamayan Puglar, zor kirlenen köpeklerdir. 2 ayda 1 kez yıkanmaları yeterli olacaktır. Daha sık yıkamak, onları ölüme kadar uzandıran sonuçlar doğurabilir.

Kangal Ne Sıklıkla Yıkanmalıdır ?

Kangal tarzındaki koruma köpeklerinin hemen hemen tamamı çok dayanıklı cilt yapısına sahiptir ve tüyleri kalındır. Dolayısıyla yıkanma sıklığı fazla olmalıdır. Tüyleri düzenli olarak taranmalıdır. Bunun için ayda 2 kez yıkanması yeterli olacaktır. Koruma köpeği olduğu için genelde dağlık, çamur alanlarda gezinen kangallar, bu sebeple çok çabuk kirlenebilir. Sık yıkamak zarar vermeyecektir. Fakat bu durum ayda maksimum 2 kez yıkamaya kadar geçerlidir. 2’den fazla yıkanan kangallarda cilt hastalıkları görülebilir.

Köpekler Yıkandıktan Sonra Nasıl Kurutulur ?

Köpeklerin yıkanması gibi, bir diğer önemli konu ise kurutulmasıdır. Makale içeriğinde birçok kez dile getirdiğimiz üzere; köpeklerin kurutulma aşamasında birçok farklı hata yapılmaktadır. Bu hataların bedeli de ağır sonuçlar olabilir. Bunun için kurutma talimatlarını da eksiksiz bir şekilde yerine getirmeniz, köpeğinizin sağlığı için gerekli bir konudur.

 • Köpeklerin kurutulmasında asla yabancı madde kullanılmamalıdır. (Saç kurutma makinesi gibi) direkt olarak havlu tarzı doğal ürünler tercih edilmelidir.
 • İlk olarak köpeğiniz zaten üzerindeki suyu atmak için çırpınacaktır. Bu hareketi yapmasıyla birlikte havluyla kurulama işlemine geçebilirsiniz.
 • Havluyla kurulama yapılırken, insan saçına olduğu gibi hızlı hareketler yapmamalı, hassas davranmalısınız.
 • Kuruturken çember şeklinde ovaller çizerek havluyu sürtmeniz, daha kolay kurumasını sağlayacaktır.
 • Köpeğiniz 30 – 40 dakikalık havlu süreci sonrası, oldukça kuru bir hale gelecektir. Bunun öncesinde bırakılmamalıdır. Çünkü tüylerinin arasında kalan sular, mikroplar meydana getirebilir.

Köpeklerin kurutma aşaması bu şekilde gerçekleştirilmelidir. Bunlar yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, köpeğin tamamen kuruması gerektiği bilincidir. Bilindiği üzere köpekler tam anlamıyla kurutulmadıklarında hastalıklara çok daha açık bir hale geliyorlar. Grip, soğuk algınlığı bu ıslaklıkla birlikte direkt kapısını çalacaktır. Ayrıyeten bağışıklığı zayıfsa; direkt olarak kanlı ishal gibi problemler sebebiyle köpek ne yazık ki hayatını kaybedecektir. Bu yüzden en önemli konular arasında yer alan kurutma konusuna son derece dikkat edilmesi gerekir.

Aşıları tamamlanmamış bir köpeği yıkayabilir miyim ?

Bir köpek ortalama olarak 6 haftalıkken ilk banyosunu yapmalıdır. Eğer ilk 6 haftalığa kadar olan aşılarını eksiksiz bir şekilde yaptırmışsanız rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Çünkü birçok hastalığa bağışıklık kazanmış olacaktır. Bu, aşıları tamamlanmamış bir köpeğin yıkanamayacağı anlamına da gelmiyor. Fakat aşıları tamamlanmamış köpeklerin bağışıkları düşük olduğu için sağlık sorunları yaşanma ihtimali fazladır. Bu yüzden önerilmez. Eğer suyun oranı tam ayarlanır, köpek şampuanları tercih edilirse yıkanabilir.

Arap sabunu ile köpek yıkanır mı ?

Köpekler sadece köpek şampuanı ile yıkanmalıdır. Çünkü arap sabunu da dahil olmak üzere sabunlar, insan şampuanları ve bunun gibi birçok şey tamamıyla insan vücuduna göre üretilmektedir. Köpekler üzerinde test edilmemektedir. Herhangi bir sorun olup olmayacağı ise bu sebepten bilinememektedir. Yoğun kullanımda insan şampuanı ciddi sonuçlar doğururken, arap sabunu bir tık daha alt zarar vermektedir. Azı veya çoğu olmadığı ve hayvanlarımızın sağlığını korumamız için arap sabunundan da uzak durmak gerekir. Burada tek çıkar yol köpek şampuanıdır.

İnsan şampuanı ile köpek yıkanır mı ?

İnsan şampuanı ile köpek yıkamak tümüyle yanlış bir uygulamadır çünkü; insan vücudunun fizyolojik yapısına uygun olan kimyasalları içeren şampuanlar, köpeklerimizin cildini tahriş edebilir ya da kepeklenme ve tüy dökümü gibi problemlere neden olabilir. Dolayısıyla insan şampuanı ile köpeğimizi yıkamamız kesinlikle hatalı bir davranıştır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat