Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek Tuvalet Eğitimi

Köpek tuvalet eğitimi kedilerde olduğu kadar kolay değildir. Köpeklerin tuvalet konusunda eğitilme süreçleri sabır istemektedir. Köpeğini tuvalete alıştırmak isteyen biriyseniz, disiplinli bir yol izlemeniz gerekmektedir. Hiçbir zaman eğitimden taviz vermemeniz sizi başarıya ulaştıracak tek yoldur.

Köpek tuvalet eğitimi konusu dikkat edilmezse, köpeğinizle aranızda oluşan duygusal bağın azalmasına ya da bitmesine sebep olabilir. Bu yüzden uygulamadan önce bu konuya tamamıyla hakim olmanız gerekmektedir. Köpeğinizle olan duygusal bağın zedelenmemesi için olabildiğince dikkatli ve hassas olmanız gerektiğini de unutmayın.

Yavru köpekler tuvaletini nereye yapması gerektiğini bilmediği için tuvaleti geldiği an nerede bulunuyorsa oraya tuvaletini yapmaktan çekinmeyecektir. Eğer köpeğiniz evin herhangi bir yerine tuvaletini yaptıysa, orayı kokusu kalmayana kadar iyice temizlemeniz gerekir. Bunu yapmadığınız takdirde yavru, tuvaleti bir daha gelince yine aynı yere tuvaletini yapacaktır.

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir
Köpek Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeğinize tuvalet eğitimi vermeniz gerektiği zaman, tuvaleti nereye yapmasını istiyorsanız orayı gazete kağıtları ile kaplamalısınız. Fakat bu yer, hem köpeğin kolayca ulaşacağı bir yer hem de sizin rahatlıkla görebileceğiniz bir yer olmalıdır. Bu işlemi tamamladıktan sonra, yavrunun tuvalet yapması gerektiğini anladığınız an o alana getirerek tuvaletini yapmasını beklemelisiniz.

Köpeğiniz tuvaletini gazete kağıtlarının dışında kalan bir yere bile yapsa, ona kesinlikle kızmayın ve dışkısını önce gazete kağıdına sürün ardından orayı koku kalmayana kadar temizleyin. Köpeğiniz zamanla tuvaletini gazete kağıdına yapması gerektiği anlayacaktır. İlk gazete kağıdına dışkısı yaptıktan sonra, gazete kağıdı miktarını azaltarak ona daha dar bir alan bırakın.

Köpeğiniz bir süre sonra tuvaletini yapması gereken yeri anlayacaktır. Fakat bu eğitimi verirken ona kızmak yerine ödül maması vererek onu ödüllendirin. Köpeklere özel ödül mamalarını bir Pet Shoptan edinmeniz mümkündür. Tuvaletini yanlış yere yaptığı zaman ona kızmanız daha önce de belirttiğimiz gibi kötü sonuçlar doğurabilir. Bu sebepten dolayı ona övgü sözcükleri yağdırmanız ve ödül vermeniz bu süreçte daha etkili olacaktır.

Köpek tuvalet eğitimi normal şartlarda 1 hafta sürmektedir. Köpeğinizin cinsine ve huylarına göre bu süre azalabilir veya artabilir. Bu süreci tamamladıktan sonra köpeğinizde siz de daha rahat ve temiz bir hayat yaşamaya devam edeceksiniz.

Köpeklere Dışarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklere Dışarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir
Köpeklere Dışarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir

Köpeklere dışarda tuvalet eğitimi nasıl verilir? Konusunu merak ediyorsanız, köpeğinizin eve tuvaletini yapmasını istemiyorsunuz demektir. Bir köpek, mamasını yedikten 5 veya 10 dakika sonrasında tuvalet ihtiyacını gidermek isteyecektir. Köpeğinizi bu kısa süre içerisinde evden dışarı çıkarmanız gerekmektedir.

Köpeğinizi mamasını yedikten sonra dışarı çıkardıysanız, onun kendine özel bir alan seçmesi için ipini uzun tutmanızda yarar var. İpini uzun tuttuğunuz köpeğiniz kendine özel alan bulduktan sonra rahatlıkla tuvaletini yapacaktır. Fakat bu davranışın iyi bir şey olduğunu ona öğretmek için, evde tuvaletini yapan köpeğe olduğu gibi dışarda tuvaletini yapan köpeğe de ödül verilmesi gerekmektedir.

Verdiğiniz ödül maması ise onun tuvaletini dışarı yapmak istemesini sağlayacaktır. Köpekler birinin kendine kızmasından hoşlanmamaktadır. Bunun için köpeğinize vereceğiniz eğitimlerde bir Pet Shoptan alacağınız köpek ödül mamasını ona vermeniz hem köpeğin psikolojisi açısından hem de sizin eğitim verme kolaylığınız açısından faydalı olacaktır

Yavru köpekler ilk başta günde 3 ila 4 defa tuvalet ihtiyacını gidermek isteyecektir. Tuvalet ihtiyacı gelen yavru köpeğinizi, ilk gün tuvaletini yaptığı yere götürdüğünüzde tuvaletini yine aynı yere yapacaktır. Daha sonraki seferlerde de aynı yere götürmeniz tuvaletini yapması için yeterli olacaktır. Bunlara ek olarak köpeğinizi her gün aynı saatte beslemeniz ve aynı saatte tuvalete çıkarmanız da önemli bir kuraldır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat