Köpekler Ev Yemeği Yer mi?

Köpekler Ev Yemeği Yer mi?

Köpekler, çok iyi birer bekçi olmasının yanı sıra çoğu evin de sadık dostudur. Bu sadık dostlarımızın beslenmesi, sağlığı ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. Köpeklerin beslenmesi konusunda, köpekler ev yemeği yer mi? Sorusu en çok merak edilen konular arasındadır.

Köpeğinize ev yemeği vermenizin sindirim sistemi açısından sıkıntı yaratacağını bilmenizde fayda vardır. Çoğu insan köpeğine köpek maması yerine ev yemekleri veya evde bulunan bir gıdayı vermek ister. Ama köpekler açısından bu gıdaların zararlarını çoğu kişi bilmemektedir.

Bir köpek, vitamin ve protein açısından zengin mamalar ile beslenmelidir. Kuru mama yemeyen köpekler çeşitli sıkıntılar çeker. Bu yüzden kesinlikle köpeğinize kuru mama vermeniz önerilir. Köpeğinize vereceğiniz kuru mamanın hangi tür mama ya da içeriği bakımından nasıl olması gerektiğini bilmiyorsanız, Pet Shop veya veteriner hekiminize sorarak bu konuyu öğrenmeniz mümkündür.

Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecek ve İçecekler

Özellikle safkan ırk olan köpekler oldukça hassas bir mideye sahiptirler. Köpeğinizin hassas midesi onun baharatlı yiyecekleri yememesi gerektiğini gösterir. Bir köpek ev yemekleri yediğinde doğal olarak baharatlı yiyecekleri yediği için midesi oldukça zarar görecektir. Buna engel olmak için köpeğinizi sadece kuru mama ile beslemeniz önerilir.

Köpeklerin midesi ve geriye kalan sindirim sistemi açısından zararlı olan yiyecek ve içecekler vardır. Bu yiyecek ve içecekleri sizler için aşağıda yer alan listede belirttik. Bunların kendisini ya da türevlerini kesinlikle köpeğinize vermemeniz gerekir.

  1. Çikolata
  2. Çiğ balık ve et
  3. Sarımsak ve soğan
  4. Süt
  5. Kahve Çay
  6. Üzüm
  7. Avokado

Yukarıda belirtilen 7 yiyecek ve içecek kesinlikle köpekler tarafından tüketilmemelidir. Bunların arasında yer alan ve köpekler için zararlı yiyecek çikolatadır. Çikolata tüketen bir köpek vücuduna aldığı Theobromine maddesi sebebiyle büyük zararlar görebilir. Bu yüzden köpeğiniz çikolata tüketirse ilk olarak veteriner hekime başvurmanız gerekir.

Bu gıdaların arasında yer alan soğan ve sarımsak çoğu Türk yemeği ve Dünya yemeği içerisinde yer aldığı için, ev yemeği yiyen bir köpeğin vücuduna girebilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için, köpeğiniz sadece kendisine yararlı olan kuru mama çeşidiyle beslenmelidir. Soğan ve sarımsak içerisinde bulundurduğu maddeler sebebiyle, köpeklerin kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Bu nedenle kesinlikle köpeklerin yememesi gerekir.

Çiğ balık ve et, köpekler için en zararlı besinler arasında yer alır. Bunun sebebi ise, çiğ etin köpeklerde parazite yol açmasıdır. Buna ek olarak çiğ et, köpeklerde gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir. Gıda zehirlenmesi, farkedilmediği takdirde köpeğin ölümüne kadar giden sonuçlar doğurabilir.

Yetişkin bir köpek süt ve süt türevleri tükettiğinde Laktoz İntoleransı geçireceği için uzmanlar tarafından tüketilmemesi söylenmektedir. Köpeğinize süt, peynir, yoğurt gibi yiyecekleri vermek yerine köpek kuru maması vermeniz gerekir.

Köpeklere Kemik Verilmesi Zararlı mı?

Herkes köpeklerin en sevdiği besinlerden birinin kemik olduğunu düşünmektedir. Bu algıyı yaratan sebeplerden biri çocukken herkesin izlediği çizgi filmler olmaktadır. Köpek beslemek denildiğinde çoğu kişinin aklına kemik ya da kemikli et gelmektedir.

Aslında bir köpeğin kemik tüketmesi oldukça zararlıdır. Bilinen tek yararı ise, dişlerde plak oluşumunu engellemesidir. Bunun haricinde midede ve bağırsaklarda yırtık oluşturmasıyla oldukça tehlikelidir. Bir köpek, kemik yediğinde kesinlikle besin almaz ve karnı doymaz.

Köpeklerin midesi kemiği sindiremez, böylece köpeğin midesine giren kemik sadece ağzında parçalandığı haliyle kalır. Özellikle tavuk kemiği kırıldığında oldukça keskin olduğu için köpeğin midesini yırtabilir. Hatta midesinde kaldığında çeşitli enfeksiyonlara sebebiyet verebilir.

Köpeklere kemik verilmesinin zararları arasında dışkıda kan çıkması da mevcuttur. Bunun nedeni olarak bağırsakta oluşan yırtılmalar gözlenebilir. Köpekler, kemik yediğinde mide kanamasına bağlı olarak da kusabilir. Bu yüzden bir köpeğin yiyecek olarak sadece kuru mama tüketmesi gerekir.

1 thought on “Köpekler Ev Yemeği Yer mi?”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat