Köpekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köpekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Köpekler dünyaya geldikleri günden itibaren insanlara karşı her zaman sevgi ve saygı duymuşlardır. Bu şekilde dünyada hayat bulmuş olan tek hayvan köpek ırkıdır. Bunun için siz köpeklere samimi tavırlar sergilemeseniz bile onlar sizi çok önceden beri kendilerine benimsemişlerdir. Yeni sahiplenmiş olduğunuz köpeğiniz sizi sahibi olduğunu benimsediği andan itibaren kokunuzu algılamaya başlar. Bulunduğu terlerde özellikle size ait olan eşyaların üstünde yatmayı tercih eder.

Sizin kokunuz ona huzur ve güven verir. Annesinde daha yeni ayrılmış olan bir yavru köpek, sahibini en yakını olarak görmeye başlar. Köpeklere davranışları konusunda yardımcı olabildiğiniz takdirde sizin itaatkar ve sadık dostunuz olmamaları için önlerinde herhangi bir sebep kalmayacaktır. Köpek pedagojisi bu süreçten sonra size destek olmaya başlayacaktır.

Pedagoji uzmanları köpek ırklarının gelişimlerini mercek altına alarak köpeklere yön vermeye çalışırlar. Köpeğinizin kendi kontrollerini yapabilmesi adına eğitim görmesini istiyorsanız eğer, eğitimi verecek olan kişinin tam bir profesyonel olmasına kesinlikle dikkat edin. Eğitim veren kişiler her köpek cinsi ve ırkına göre farklı bir eğitim süreci belirler. Bunun yanında vermiş oldukları eğitimlerde köpek sahibinin kişiliğini de ön plana çıkarmaktadırlar. Köpekler ilk doğduğu günden hayatlarını devam ettirdikleri güne kadar sürekli öğrenmeye açık hayvanlardır. Eğitim konusunda uzman olan kişiler köpeklerin 6 ila 8 hafta arasında eğitim süreçlerine başlamalarının daha sağlıklı olacağını belirtmektedir. Çünkü uzmanlar köpeklerin 6 ve 8 haftalık olduklarında olgunlaşma dönemine girdiklerini düşünmektedir.

Fiziki olarak gelişimini tamamlayan bir köpeğe yeterli düzeyde ilgi gösterildiği takdirde zekası da bir o kadar gelişim gösterecektir. Henüz yavruluk döneminde olan köpeklere ciddi bir biçimde eğitim verilmesi doğru bulunmaz. Bu süreç içerisinde verilen eğitimin amacı ileride alacağı eğitimin hazırlık versiyonudur. Devamlı kapalı ortamlarda kalan ve dış çevre ile yakın temas halinde olmayan köpekler ise eğitim görmüş köpeklerle kesinlikle kıyaslanamaz.

Evde verilmeye çalışılan eğitimlerde köpeklere devamlı söylenilen komutlara uymasını öğretmeye çalışmak asıl yapılması gereken şey olmaması gerekir. Olması gereken köpeğinizi insanların yaşam biçimine göre eğitmek ve öğrenme aşamasını ona sağlamaktır. Bu süreç içinde verilen eğitim köpeğin ileriki zamanlarda önüne çıkacak zor eğitimleri kolaylıkla atlatmasını sağlayacaktır.

Köpeğinizin size sergilemiş olduğu yakın davranışları, aynı şekilde sizde ona göstererek karşılık verin. Köpeğinizin yapmış olduğu hareketlerden memnun kaldığınız zamanlarda ise onu ödüllendirmeniz köpeğiniz adına oldukça yararlı olacaktır. Olumsuz bir davranışta ise köpeğinize ceza vermeniz de en az onu ödüllendirmeniz kadar önem arz etmektedir. Gerektiği zamanlarda köpeğinizin hata yapmasına müsaade etmeniz ve onu yaptığı hatadan dolayı cezalandırmanız gerekir. Köpeğinizi cezalandırıken veya ödüllendirirken bu durumu hak ettiğinde kesinlikle emin olmalısınız. Böylelikle köpeğiniz ne zaman ödül veya ceza alacağını benimsemiş olacak. Sürekli olarak köpeğinizi ceza vererek eğitmeye çalışmayın. Ceza vereceğiniz hareketler yaptığında, onu ödüllendirebileceğiniz davranışlar yapması için teşvik edin. Bu şekilde köpeğiniz de kendini motive edecektir. Köpeğinize ceza verirken kesinlikle ona vurmayın. Köpeğinize vurarak ceza vermeniz, siddetli örnekler almasına sebep olur.

Köpeğinizi cezalandıracağınız vakit bunu ona bağırarak yapmanız daha faydalı sonuçlar elde etmenizi sağlar.

Köpeğinizin yapamayacağını sandığınız şeyleri ona zorla yaptırmaya çalışmayın. Köpeğiniz bahçede dolaşan kediyi kovalamaya başladığında büyük ihtimalle sizin komutunuzu dinlemeyecektir. Henüz bir yavru olan köpeğiniz buna benzer durumlarda komutlara itaaat göstermeyi zaman geçtikçe öğrenmeye başlayacaktır. Köpeğinizin tuvaletini dışarıda yapmasını sağlamak için çok iyi gözlem yapmanız gerekir. Onu dışarıya çıkarttığınız zaman tuvaletini hangi bölgelere yaptığına dikkat edin, köpeğinizin tuvalet ihtiyacı olduğunu hissettiğinde onu dikkatlice izleyin.

Evde olduğunuz zamanlarda köpeğinizin aynı hareketleri sergilediğini gördüğünüz zaman onu hemen dışarı çıkartarak daha önce tuvaletini yapmış olduğu bölgeye götürün. Köpeğinizi tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkartırken, her defasında ona aynı komutu vermeye özen gösterin. Böylelikle zaman içerisinde köpeğiniz bu komutu her algıladığında ne yapması gerektiğini öğrenmiş olacaktır. Birçok köpek sahibi onların hoşuna giden her bir şeyin çiğnendiğinden şikayet eder. Siz böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsanız yavru olan köpeğinize çiğneyebilmesi için bazı oyuncaklar alabilirsiniz.

Oyuncağını benimsemesi ve tanıması evde bulunan diğer eşyaları çiğnemesine engel olacaktır. Eğer özel eşyalarınızdan bir tanesini çiğnemeye başladığını görürseniz köpeğinize yüksek bir sesle HAYIR diyerek ona oyuncağını verin. Yavru köpeğinizin özel eşyalarınızı hiçbir nedenle çiğnemesini istemiyorsanız, köpeğinizin hoşuna gitmeyecek şekilde bu durumdan korkmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle köpeğiniz özel eşyalarınıza bir daha asla yanaşmaya cesaret edemeyecektir.

Birçok köpek insanların üstüne atlamayı sever. Ancak siz kendi köpeğinizin böyle davranmasını istemiyorsanız ona oturma eğitimi vermeniz gerekmektedir. Köpeğinizin yemek zamanı geldiğinde elinize almış olduğunuz mamayı o oturma pozisyonuna geçtikten sonra verin. İnsanlar gelirken köpeğinizin onları otururken karşılaması için bazı alıştırmar yapın.

Köpeğiniz eğitim aşamasında doğru hareketler yaptığında ise onu ödüllendirmeyi kesinlikle unutmayın. Köpeklerin yavru dişleri 3-5 haftalık olduklarında çıkar ve 6-8 haftalık olduklarında ise anne sütünden kesilmeye başlarlar. Viral enfeksiyonların önüne geçmek için ilk karma aşı 8 haftalık olduklarında, 11 haftalık olduklarında ise ikinci aşının yapılması gerekmektedir. İlk kuduz aşısı ise 3 aylık oldukları zaman yapılmalıdır.

Yılda bir kere olmak kaydı ile de karma ve kuduz aşıları yapılmalıdır. Kalıcı dişleri ise 16 haftalık olduklarında çıkmaya başlar. Kalıcı dişleri ise toplamda 42 dişten oluşmaktadır. Köpeklerde çiftleşme dönemi erkekler için 12, dişilerde ise 18 aylık oldukları zaman meydana gelir. Köpeklerde vucüt ısıları 38,5 derecede olur. Nabızları ise yetişkin olan köpeklerde dakikada 110-140, yavru köpeklerde ise dakikada 180-200 kere atmaktasır. Solunum sayılarına bakacak olursak 18-34 tür. Dişi köpeklerde gebelik 58-64 fün arası sürmektedir. Östrus yılda iki kez meydana gelir ve 21 gün sürmektedir. En ideal döllenme ise 9-13 gün içinde gerçekleşir.

Köpeklerin Tarihçesi

Köpeklerin Tarihçesi  
Köpeklerin Tarihçesi

                                                                            

Köpek ırkları insana en yakın olarak kabul edilen hayvan ırkları arasında ilk sırayı almaktadır. Karanlık çağlara kadar dayanan sadakatli tavırları yüzyıllar boyunca dilden dile anımsanmış ve hatırlanmıştır. Köpekler insanları hiçbir zaman tehdit olarak görmemişlerdir. Aksine her zaman onlara yardımcı olmak isteyen ve hep yanlarında olmak isteyen bir hayvan olmuştur.

Tarihin bütün önemli olaylarında her zaman köpekler de yer almışlardır. Hatta tarihin akışını değiştiren pek çok olayada vesile olmuşlardır. Bunlardan bazılarına örnek verecek olursak; eski Roma İmparatorluğu zamanında köpekler nöbetçi askerlerin en büyük kozu olmuş ve surların dışından gelebilecek olan her türlü tehlikeye karşı köpeklerin duyu ve koku alma yeteneklerini kullandıkları belirtilmektedir.

Aynı şekilde yakın tarihden de örnek verecek olursak 1. Dünya Savası ve 2.Dünya savaşı sırasında Alman ordusunun en önemli stratejik güçleri arasında Alman kurtları da yer almaktaydı. Alman kurtları gece nöbetlerinde, yaralı askerlerin taşınmasında ve iz sürme konularında oldukça başarılı olmuşlardır. Günümüzde ise iyi bir aile dostu olmayı da başarabilen köpekler ilk yaradılışlarından itibaren insanlarla olan ilişkilerini üst seviyede korumaya devam etmektedir. Biz insanlarda onlara karşı aynı şekilde ilgi ve sevgimizi göstermemiz gerekir.

9 thoughts on “Köpekler Hakkında Bilinmesi Gerekenler”

  1. Gökdeniz sülecik

    Gerçekten çok güzel bir köpek cinsi fakat bakımları zor oluyor ama bakmaya değer 💯❤️

  2. Bu cins köpekler çok güzel ve bakımı çok iyi oluyor ve sizin gibi kaliteli bir yerden almak daha güzel kalite ve güvenilir adresin yeri 🐶🐶

  3. Halil Uludağ

    bu güne kadar sadece çizgi filmlerde olabileceğini düşünmüştüm sizlere çok iyi eşlik edebilecek bir yavru düşünen hayvanseverlere şimdiden hayırlı olsun çok doğru bir seçim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat