Köpekler Nasıl Beslenmeli

Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Köpekler nasıl beslenmeli? Konusu son zamanların en çok araştırılan konularından biri olarak ön plana çıkıyor. Köpeklerin nasıl beslendiğine dair herkes tarafından doğru bilinen birçok yanlış bulunmaktadır. Bu makalemizde; Doğru köpek beslenmesi, yavru köpek nasıl beslenmeli?, en doğru gıdalar ve zararlı gıdalarla ilgili bilgi aktarımında bulunacağız. İşte Köpekler Nasıl Beslenmeli? Konusu ile ilgili tüm detaylar…

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar
Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Köpekler için zararlı gıdalar sayısı oldukça fazladır. Fakat bu zararlı gıdaların büyük bölümü kamuoyunda yararlı olduğu düşüncesiyle birlikte kendini göstermektedir. Peki, Köpekler için zararlı gıdalar hangileridir? İşte konuyla ilgili tüm detaylar…

1 – Kemik

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar
Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Köpekler için zararlı gıdalar listemizin ilk sırasında kemik bulunuyor. Filmlerde, çizgi filmlerde ve insanlar arasında köpeklerin kemik sevdiği düşünülür. Bu yüzden tavuk kemiği, kuzu kemiği, balık kılçığı gibi birçok gıda köpeğe verilir. Fakat sindirim sisteminde kanama ve tıkanma yaratan kemikler; köpeklerin sürekli olarak kusmasına, enfeksiyon bakımından açık yara olması sebebiyle mikrop kapmasına, şiddetli kanamalara ve hızlı ölüme sebebiyet verebilir.

2- Kafein Bulunan İçecekler

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar
Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Köpekler için zararlı gıdalar listesinin 2. konusu ise kesinlikle kafein bulunan içecekler olarak dikkat çekmektedir. İçerisinde kafein barındıran her türlü içecek; köpeklere büyük zararlar vermektedir. Kalp – damar ve sinir sistemi hastalıklarının başrol oyuncusu olan kafein, merkezi sinir sistemini uyarır. Bu da kalp atış hızını oldukça yüksek seviyeye çıkarır. Eğer kafein seviyesi fazlaysa ya da köpeğinizin dayanıklılık noktası düşükse; bu durumda ölüm vakası meydana gelebilir.

3- Hayvansal Yağ Artıkları

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar
Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Köpek sahiplerinin en sık yaptığı hatalardan biri; köpeklerine hayvansal yağ atıkları yedirmesidir. Özellikle; yemek yenildiği vakit sofradan artan tüm hayvansal yağ atıkları köpeğe yedirilir. İnsanlarda genel olarak “biz yiyorsak, köpek de yemeli” düşüncesi olduğu için bu konu pek önemsenmez. Köpekler etçil hayvanlardır ve eti severler. Fakat etin artıklarını, yağını, sakatatı yerlerse; pankreas sıkıntıları başlar ve yediği günün ertesi sabahı kusma, şiddetli bulantı olabilir. Bu durum ölümle dahi sonuçlanabilir.

4- Süt İçeren Gıdalar – İçecekler

Köpekler İçin Zararlı Gıdalar
Köpekler İçin Zararlı Gıdalar

Köpek ve kedilere sürekli olarak süt verilir. Özellikle sokak hayvanlarının tabaklarına süt koyulmaktadır. Fakat bu da oldukça yanlış bir adımdır. Çünkü köpekler ve kedilerin tamamı yeterli miktarda lactase enzimine sahip olmayabiliyorlar. Eğer sütü içirdiğiniz veya sütlü bir gıda tükettirdiğiniz köpek ya da kedinin lactase enzim seviyesi yeterli değilse; gaz, hazımsızlık ve ishal problemi ortaya çıkarabilir. İshal sonucunda bozulma meydana gelen sindirim sistemi düzeni, çok sayıda bakterinin saldırı gerçekleştirmesine ve kedi ya da köpeğin hastalığının şiddetlenmesini meydana getirebilir. Fazla süt tüketimi oranı ayarlanmadığı takdirde, bağırsak florasını bozmakta, vücut direncinin düşmesini sebep olmakta ve kabız / ishalliğe sebep olmakta, oran ayarlanmadığı takdirde ölüme kadar gitmektedir.

5- Soğan – Sarımsak

Çiğ, pişmiş veya toz halinde olup olmaması fark etmeksizin; soğan ya da sarımsak tüketilmesi kırmızı kan hücrelerinde yıkım meydana gelmesine ve bunun sonucunda da anemi yani kansızlığa sebep olmaktadır. Bu konuya oldukça dikkat edilmesi gerekir.

Köpeklerden uzak tutmamız gereken diğer besinler aşağıda yer almaktadır:

 • Kedi Maması
 • Ciğer
 • Küflü / Bozulmuş Gıdalar
 • Çiğ Yumurta
 • Tuz
 • Çiğ Balık
 • Şekerli Gıdalar
 • Salam ve Sosis
 • Patates – Domates Sapları
 • Tütün
 • Turunçgiller
 • Üzüm / Kara Üzüm
 • Alkollü İçecekler

Doğru Köpek Beslenmesi

Doğru Köpek Beslenmesi
Doğru Köpek Beslenmesi

Beslenme, köpekler için en önemli konulardan biridir. Bir köpek; tam erişkin hale geldiğinde artık belirli bir periyota girmiştir. Gebelik, hastalık veya aşırı yorgunluk gibi durumlarda olmayan “normal sağlığındaki” tüm köpekler; uygun vücut yapılarını idame ettirebilme amacıyla normalden daha az besine ihtiyaç duymaktadırlar. Nasıl ki insanlar diyet yapıp, formda kalmaya çalışıyorlarsa; köpeklerde bu durum fıtrattan gelmektedir.

Daha düşük kalori ihtiyacı bulunan köpeklerde aşırı kilo alımına çok dikkat edilmeli ve yedirilen gıdalara bakılması gerekmektedir. Her köpek cinsinin günlük ihtiyaç duyduğu kalori farklıdır. Bu yüzden neler yedirilmesi gerektiğini veteriner ile konuşarak daha detaylı bir şekilde ele alabilirsiniz.

Erişkin köpekler için; “şu gıdaları verin, şu aralıklarla verin” gibi bir tabir kullanmamız yanlış olacaktır. Çünkü her köpeğin farklı ihtiyaçları bulunur. Fakat genel olarak belirtilmesi gereken birkaç öneri vardır. Doğru köpek beslenmesi için günlük yapılması gereken rutin şu şekildedir:

 1. Her gün aynı zamanda yapılması gerekir.
 2. Daima taze gıda / içecek verilmesi gerekir.
 3. Su daima taze ve temiz olmalıdır.
 4. İştahsızlık durumlarında zorla yedirmeye çalışılmaması gerekir.

Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli?

Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli
Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli

Yavru köpek besleme konusu oldukça önemlidir ve bu konuda ay – hafta bazında ilerlenmesi gerekir. Tabi bu da erişkin köpeklerde olduğu gibi ırka bağlı olarak değişebilir. Fakat genel kurallar ve doğru adımlar aşağıda yer almaktadır.

Doğumdan Sonraki 6 Haftaya Kadar

Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli2
Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli2

Doğumdan sonraki 6 haftaya kadar olan süreç yavru köpek için oldukça büyük önem taşımaktadır. Bunun sebebi de, köpeğin sindirim sisteminin bu dönemde tamamen oluşması ve diğer organlarda gelişme meydana gelmesidir. Yani kısaca bir köpek için en çok dikkat edilmesi gereken dönem ilk 6 haftalık süreçtir.

Eğer annesi yoksa, onu sütle beslemelisiniz. Fakat bu marketlerde satılan insanların tüketmesi için olan sütlerden değil, köpekler için olan sütlerden olmalıdır. Yavru köpeklere özel biberon satışı yapılıyor. Eğer herhangi bir yerde bu şekilde süt bulamamışsanız; kesinlikle inek sütü değil keçi sütü kullanmalısınız. Çok sıcak ya da çok soğuk olmayacak seviyede ılık seviyede süt takviyesi yapmak gereklidir. Çünkü bu yapılmazsa; gelişim açısından köpeğiniz yarım kalacaktır.

Doğumdan sonraki 6 haftaya kadar köpeklere biberonla süt verilirken asla sıkmamalısınız. Çünkü Akciğerlere dolarak boğulma sorunu yaşanabilir. İlk 6 haftadan yani 1.5 aydan sonra sütü kesebilirsiniz. Fakat bu aynı günümüzde bebeklerde olduğu gibi olmalıdır.

Pek çok yavru 5.haftadan sonra kuru mama tüketmeye başlayacaktır fakat bu süreç sütten kesilmesi için oldukça erken bir süreçtir. Eğer anne kaybedilmediyse; kuru mama anne sütüne takviye olarak verilmelidir. Anne kaybedildiyse; pet shop veya veterinerden köpeklere özel olarak üretilen sütten alarak; takviye yapılmalıdır.

2-3 Ay

Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli3
Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli3

Süt yavaş yavaş kesildikten sonra; artık sütle karıştırılan kuru mama tüketimine geçilebilir. Normal şartlar altında süt köpekler için zararlı ve enfeksiyon meydana getiren bir besindir. İlk zamanlar kuru mamaya süt katabilirsiniz. Ardından sütü tamamen ortadan kaldırmalısınız. Yani kısaca süreç şu şekilde işlemeli: Anne sütü azalıp, kuru mama tavsiyesi yapılıp, ardından süt tamamen bıraktırılıp kuru mamaya geçilmelidir.

4-6 Ay

Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli4
Yavru Köpek Nasıl Beslenmeli4

Bu dönemde artık köpek sütü tamamen bırakmış olmalıdır. Sadece yavru köpek maması tüketmelidir. 6 aylık dönem sonrasında köpek artık yavaş yavaş yetişkin olma evresine gelmektedir. Genel olarak 12. aya gelindiği takdirde köpekler erişkin kabul edilirler. Bu yaşa kadar da yavru köpek maması verilmesinde fayda vardır. Bu aşamanın ardından yaşam köpekler için oldukça kolaydır. Aynı zamanda bu 12 aylık süre içerisinde köpekle sahibi arasında bir bağ olacak ve sadakat süreci de başlayacaktır. Bu dönemlerde besin değeri yüksek, marka olarak kendini kanıtlamış süper premium markaların mamalarını öneriyoruz. Ya da doğru hazırlanmış barf mama verilmelidir.

Premium marka mama kullanıp, veteriner ya da pet shopunuzun önerdiği takviyeleri verebilirsiniz. Ayrıca yavruların beslenmesinde çok sık olmamakla birlikte yoğurt ve kefir kullanılabilir. Bunlar kesinlikle çok sık olmamalı ve takviye şeklinde verilmelidir.

Köpekler Nasıl Beslenmeli? Konusuyla ilgili olarak eklemek istediklerinizi hemen alt bölümde yer alan soru – cevap bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat