Köpekler Nasıl Taranır?

Köpekler Nasıl Taranır?

Çoğu insan tarafından evcil hayvan olarak sadece kedilerin taranması gerektiği düşünülürken, aslında köpeklerin de taranması gerekmektedir. Bir köpek; ırkı, boyu, tüy yapısı gibi hiçbir özellik farketmeksizin taranmalıdır. Bir köpeğin taranmasının asıl sebebi tüy sağlığı olmalıdır.

Köpekler taranırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri tüylerinin arasında bulunan düğümler olmalıdır. Bu düğümlerin açılması köpeğin sağlığı açısında önemlidir. Fakat düğümleri açarken dikkat edilesi gereken konu, köpeğin canını yakmamak olmalıdır.

Köpek tararken yapılması gereken işlem kafadan başlamalıdır. Yapılan tarama işleminin tüylerin çıkış yönünde yapılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Tarama işlemi devam ederken fırça tüyle dolabilir, bu gibi durumlarda bir tarak yardımı ile fırçada bulunan ölü tüyleri almanız gerekir. Tarama sırasında köpeğin sadece tüylerinde bulunan düğümlere değil, tüylerinde ve derisinde bulunabilecek her türlü hastalığa dikkat edilmelidir. (Örneğin; pire, kene ve parazitler)

Özellikle uzun tüy yapısına sahip köpeklerin taranmaya ihtiyacı olsa da, kısa tüy yapısına sahip köpeklerin de tüylerinin arasında ölü tüy birikmemesi için taranmaya ihtiyacı vardır. Ayrıca kısa tüy yapısına sahip köpekler kısa ve yumuşak kıllı fırçayla taranırken, uzun tüy yapısına sahip köpekler uzun ve sert kıllı fırçayla taranmalıdır. Uzun tüy ve kısa tüy yapısına sahip köpekler nasıl taranır? Konusu hakkında merak ettiğiniz bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Kısa Tüy Yapısına Sahip Köpekler Nasıl Taranır?

Kısa Tüy Yapısına Sahip Köpekler Nasıl Taranır?
Kısa Tüy Yapısına Sahip Köpekler Nasıl Taranır?

Kısa tüy yapısına sahip köpekler, taranması kolay olan türlerdir. Bu tip köpekleri tararken kesinlikle kısa ve yumuşak kıllı fırça kullanmanız önerilir. Uzun ve sert kıllı fırça kullanırsanız köpeğinizin derisini çizebilir veya ona farklı zararlar verebilirsiniz. Kısa ve yumak kıllı fırçayı Pet Shoplardan uygun fiyata satın almanız mümkündür.

Böyle bir köpeğe sahipseniz, tarama işleminiz oldukça kısa sürecektir. Köpeğin derisinde ve tüylerinde bulunan kir, ölü tüy ve deriyi atmak için fırçayı tüylerin çıkış yönünde sürmeniz yeterlidir. Bu işlem bittiğinde ise, köpeğiniz daha temiz ve sağlıklı olacaktır.

Uzun Tüy Yapısına Sahip Köpekler Nasıl Taranır?

Uzun Tüy Yapısına Sahip Köpekler Nasıl Taranır?
Uzun Tüy Yapısına Sahip Köpekler Nasıl Taranır?

Uzun tüy yapısına sahip bir köpeği taramak istiyorsanız, 2 farklı malzeme işinizi görecektir. Bu malzemeler aşağıda yer alan listede verilmiştir.

  • Uzun ve sert kıllı köpek tarama fırçası
  • Kör uçlu bir makas

Köpeğiniz uzun tüy yapısına sahip olduğu için, onu tararken dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu dikkatin sebebi; Düğümlenmiş tüy yumakları varsa, onları çekerek acıtmamak içindir. Uzun tüy yapısına sahip köpeklerde özellikle kasık, kulak arkası, kalça, boyun ve ön bacakların altında bulunun bölümlerde tüylerin deriye yapışması ve düğümlenmesi muhtemeldir.

Uzun tüyleri olan köpekler, tarandığı zaman derisi havalandığı için bu durumdan hoşnut olurlar. Fakat düğüm olan tüylerini açmak için çekerseniz canı acıyacağı için rahatsız olacaktır. Bu yüzden düğümlenen bölgelere dikkat edin ve o bölgeleri bir elinizle kökünden kavrayarak tarayın. Böylece köpeğiniz acı hissetmeyecektir.

Düğüm olan yerleri tarayarak açamıyorsanız kesinlikle yıkama yöntemine başvurmayın. Bunun yerine düğüm olan kılları kör uçlu bir makasla kesmeniz en doğru yöntem olacak ve kesin çözüm sağlayacaktır. Bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kullandığınız makasın kör uçlu olmasıdır. Bu sayede köpeğinize herhangi bir zarar vermemiş olursunuz.

Uzun tüy yapısına sahip köpekleri yıkamadan önce kesinlikle taramanız gerektiğini unutmayın. Köpeğinizin tüyleri arasında düğümler mevcutsa ve siz bunları farketmezseniz, suyla temas eden düğümler daha da sıkı bir hal alacaktır. Düğümler sıkılaşınca yıkanan köpeğin tüyleri kurusa bile alttaki deri hava almadığı için köpeğinizin sağlığı açısından zararlı olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat