Köpeklerde Ev Eğitimi

Köpeklerde Ev Eğitimi

Köpeklerde Ev Eğitimi

Eve yeni bir köpeğin gelişi evde yaşayan bireyler kadar ev ortamına yeni katılan köpek için de farklı bir yaşam tarzına alışkanlık gerektirmektedir. Bu sebeple evde beslemek amacıyla edinilen köpeklerin evdeki sosyal yaşama ayak uydurması adına eğitimden geçmesi gereklidir. Özellikle eve alınan yavru köpeklerin mutlaka evde eğitim alması ve aile ortamına alışması gerekir.

Yavru köpekler genellikle 2-3 aylıkken alınmakta ve evde farklı bir yaşama gözlerini açmaktadır. Bu tür durumlarda aile bireyleri ne yapacağını bilmez halde ne yapacaklarını araştırmaya başlar. Bazı köpek sever aileler beslemek amacıyla evlerine bir köpek aldıklarında eğitim için köpeğin belli bir yaşa gelmesi gerektiğini düşünür. Bu tür düşünceler tamamen yanlıştır.

Yavru eve geldiği günden itibaren eğitim başlamalı, evdeki ortak yaşam koşulları öğretilmelidir. Özellikle yavru köpeklerin kendilerini yönlendirecek birine ihtiyaç duyar ve yıllarca sürecek dostlukların temeli atılmış olur. Köpeklerin eğitimleri oldukça eğlenceli olmakla birlikte, sabır ve özveri isteyen bir uğraştır. Bu sebeple köpeğinize gereken zamanı ayırmanız ve eğitimleri süresince çok sabırlı olmalısınız.

Köpek Eğitimi Sabır Gerektirir

Evinize bir köpek almanız onun sadece beslenme ihtiyacını karşılamak veya gezdirmek olmamalıdır. Özellikle sahiplerinin kişiliği, köpeğe olan yaklaşımları köpeğin ileriki yıllarda sahip olacağı karakterinin şekillenmesine büyük katkılar sağlamaktadır. Bu sebeple yavru köpeğin eve geldiği günden itibaren doğru yönlendirmeli eğitimlerin başlatılması gereklidir.

Köpeğinizi eğitmeye başlamadan önce yapmanız gereken ilk iş, ona özel bir alanın düzenlenmesi ve yaşam alanının belirlenmesi olmalıdır. Özellikle yanında olamadığınız zamanlarda kalabileceği geniş bir alanın olması, yatak ve kafesinin de bu alanda bulunması gerekir. Yavru köpeğin yeni ailesine katıldığı ilk gece çok önemlidir. Özellikle yavru köpekler ailelerinden ayrıldıkları için ilk gece ağlar veya huzursuz davranışlar gösterir. Bu tür durumlarda yanına gitmemeli, sakinleşmesini beklemelisiniz. Çünkü köpek her ağladığında yanına gideceğinizi düşünerek her yalnız kaldığında daha fazla ağlama yolunu seçecektir.

Tuvalet Alışkanlığı Kazandırmak Önemlidir.

Vereceğiniz eğitimler içerisinde belki de en zoru, köpeğinize tuvaletini yapacağı yeri öğretmeniz olacaktır. Bu yüzden köpeğiniz eve geldiği ilk günden itibaren sabırlı ve istikrarlı bir şekilde davranmalısınız. Tuvalet eğitimine ne kadar erken başlarsanız o kadar erken sonuç alacağınızı akılda tutmalısınız.

İtaat ve söz dinleme eğitimlerinde profesyonel destek almak eğitimlerin daha kısa sürelerde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Köpeğinize ilk etapta, otur, kalk, eğitimleri vermeli çağrıldığı zaman gelme, kayışta yürüme gibi basit hareketleri öğretmelisiniz. Ancak özellikle yavru köpeklerde eğitimin zaman alacağını en başından kabullenmeli, köpeğinize zaman tanımalısınız.

Köpekleriniz hatalı bir davranış yaptığında onu cezalandırmak yerine istediğiniz şeyleri yaptığında ödüllendirerek daha pozitif bir eğitim süreci oluşturabilirsiniz. Böylece köpeğiniz beklentilerinizi daha çabuk kavrayarak taleplerinize yanıt vermeye başlayacaktır.

Köpeğinizi Sosyalleştirmelisiniz

Alacağınız köpeğin ırkı her ne olura olsun, aşıları tamamlanmasının ardından farklı yerlere götürmeli, farklı ortamlara alışmasını sağlamalısınız. Böylece insana, doğaya ve farklı hayvanlara aşina bir hale gelerek bulunduğu ortamlara daha çabuk adapte olabilecektir. Yavru köpekler oyun oynamaya ve sevimli hareketler yapmaya bayılır. Özellikle çocuklu ailelerin neşe kaynağı olan köpeklerinize farklı oyuncaklar alarak onu oyun oynamaya teşvik etmelisiniz. Böylece köpeğiniz ev ortamına daha çabuk alışacağı gibi, çocuklarla oyun oynamanın zevkine de varacaktır.

Oyun oynarken dişlerini kullanmasına izin verseniz bile, can acıtıcı şekilde ısırdığında oyunu durdurmalısınız. Böylece bir dahaki sefere ısırmanın dozunu kendisi ayarlayacak ve oyun zevkinin kesilmesinden çekineceği için bir daha bu tür bir davranış göstermeyecektir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat