Köpeklerde Gebelik

Köpeklerde Gebelik

KÖPEKLERDE GEBELİK

Köpeklerde gebelik 56 ile 70 gün arasında sürmektedir. Köpekler bir doğum sırasında birden fazla yavru doğurabilir. Gebe olan köpeğinizin kaç tane yavrusu olacağını ise ancak veterinerin kontrolleri neticesinde öğrenilebilir.

Köpeklerde gebeliğin olup olmadığı;

 • Ekografi
 • Karnın el ile muayene edilmesi
 • Ultrason olmak üzere 3 farklı muayene tekniği ile saptanabilir.

Kullanılan bu yöntemlerden en yaygın olanı ultrason yöntemidir. Özellikle 21. günden sonra ultrason yöntemi sayesinde köpeklerdeki gebelik durumu net bir şekilde saptanarak gebeliğin durumu hakkında da bilgi verebilmektedir.

Köpeklerde gebelik süresince embriyonun gelişim evreleri şu şekildedir;

 • 20. günde embriyo 1 cm’den küçük boyuttadır.
 • 22. günde embriyonun organları oluşmaya başlar.
 • 24. günde embriyonun boyu 1,2 cm civarına ulaşır.
 • 30. günde embriyo 2,5 cm boyuna ulaşır.
 • 32. günde artık göz kapakları oluşmaya başlar.
 • 35. günde anne köpek karnındaki yavruların boyları 4,5 cm civarına ulaşırken aynı zamanda yavruların parmakları ve genital organları meydana gelmeye başlar.
 • 48. günde tüyleri çıkmaya başlayan yavruların boyları da yaklaşık 9 santimetreye ulaşır.
 • 60. güne gelindiğinde artık gelişimleri tamamlanır ve doğum zamanı gelmiş olur.

Gebe (Hamile) Köpeğin Beslenmesi

Gebe köpeğin beslenmesi hem kendisinin hem de yavruların sağlığı için hayati önem taşır ve bu önem doğum zamanı yaklaştıkça fetüsün gelişiminin hızlanmasıyla birlikte daha da artar. Günlerinin büyük kısmını uyuyarak geçiren gebe köpeklerin bu dönemde kilo alımı %25 oranına kadar çıkabilmektedir.

Gebe köpeklerde beslenme gebeliğin son 15 günü içerisinde hayati önem taşır. Köpeğiniz gebe ise ve gebeliğinin 5. haftasını aşmış ise artık köpeğinize daha fazla mama vermelisiniz. Son dönemler yavruların hızlı geliştiği günler olduğu için bu günlerde beslenmede protein alımı önemlidir. Gebelikte köpeklerin protein ihtiyacı 4 kat daha artabilir.

Gebe köpeğin beslenme sürecinde veterinerin tavsiyesi ettiği protein destekli mamaların yanı sıra köpeğinize yumurta, süt ürünleri, karaciğer gibi ürünler vererek köpeğinizin protein ihtiyacını mutlaka karşılamalısınız.

Gebelik döneminde köpeklerin proteine ek olarak mineral ihtiyacı da doğar. Gebe köpeklerin mineral ihtiyacı kesinlikle veterinere danışılmadan karşılanmaya çalışılmamalıdır. Yanlış bir uygulama ve yanlış mineral dozu gebe köpeğin ve yavruların sağlığını tehlikeye atabilir.

Köpeklerin Hamileliği ve Doğumu Hakkında Genel Bilgiler

 • Köpekler kaç yavru doğurur?

Köpeklerin bir seferde doğurduğu yavru sayısı gebe köpeğin cinsine göre değişir. Büyük köpek ırklarının bir seferde doğurduğu yavru sayısı 14 taneyi bulabilir. Ancak ortalama olarak köpekler 6 yavru doğurmaktadır.

 • Dişi köpek aynı doğumda farklı 2 babadan yavru doğurabilir mi?

Dişi bir köpeğin iki farklı erkek köpek ile çiftleşerek her iki erkek köpekten de döllenbip yavru doğurması mümkündür.

 • Gebe köpeğin sütü gelmediğinde ne yapılmalı?

Gebe köpeğin doğum yaptıktan sonra sütü gelmiyor ise yavru köpekleri beslemek için üretilen anne sütüyle biberon kullanarak besleyebilirsiniz.

 • Gebe köpeklerin ne zaman doğuracağı önceden kesinleşebilir mi?

Gebe köpeklerin ne zaman doğuracağı kesin olarak saptanamasa da veterinerler tarafından tahmin edilmektedir. Özellikle doğumu yaklaşan gebe köpek 1 gün öncesinde aşırı huzursuzluğu, kaygılı davranışları ve iştahsızlığı ile doğum yapacağını belli eder.

 • Köpeklerin doğumu ne kadar sürede tamamlanır?

Köpeklerde doğumun ne kadar zamanda tamamlandığı hakkında kesin zaman söylemek mümkün değildir. Öyle ki; gebe köpeğin ilk yavrusu ile son yavrusunun doğumu arasında 24 saat dahi olabilir. Eğer köpeğinizin doğumu 24 saati aşıyor ise o zaman mutlaka veterinere vakit kaybetmeden başvurmalısınız.

 • Köpeğim evde doğuruyor ne yapmalıyım?

Gebe köpekler doğum yapacakları zaman yalnız olmak isterler ve yalnız kalabilecekleri ortama  giderler. Bu esnada köpeğinizi sıkmamanız ve onu başka bir ortama geçmeye zorlamamanız gereklidir.

Köpeğiniz doğum yapacağı yeri seçtikten sonra o ortama eski kıyafet ve benzeri gibi yumuşak eşyalarınızı bırakarak köpeğinizin rahat bir yerde doğum yapmasına ortam hazırlayabilirsiniz. Doğum sırasında köpeğinizi gözlemleyebilirsiniz ancak bu gözlemi köpeğinizi rahatsız etmeden, ona belli etmeden aralıklarla yapmalısınız. Ters bir durum olduğunu hissettiğinizde mutlaka veteriner yardımı almalısınız.

 • Köpeğimin gebeliğinde hangi durumlarla karşılaşırsam veterinere danışmalıyım?

Köpeğinizin gebeliğinde bazı durumlar hem köpek hem de yavruları için tehlikeli olabilir.

Özellikle;

Gebelik süresi 70 günü aşmışsa,

İlk yavru ile son yavrunun doğumu arasında 24 saati aşan bir süre varsa,
Doğum başladığında 30 dakika yavru doğumu olmadıysa,

Köpeğinizin kasılmaları başladığı halde 3 saat boyunca doğum başlamamış ise,

Köpeğinize aşırı halsizlik, 37 derecenin altına düşen vücut ısısı, kusma gibi durumlar mevcut ise mutlaka en kısa sürede bir veteriner yardımı almalısınız.

Doğum öncesinde ya da sırasında gebe köpeğinizin diş etinin aşırı soluk ya da aşırı canlı olduğunu gözlemliyorsanız bu durum da köpeğinizin zehirlendiğini gösteren belirtilerden birisi olabilir. Bu gibi durumlarda da mutlaka veterinere başvurmalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat