Köpeklerde Kanlı İshal Tedavisi ve Nedenleri

Köpeklerde Kanlı İshal Tedavisi ve Nedenleri

Köpek sahibi olan kişiler, köpekleri özellikle yavruyken onlara oldukça ilgiyle yaklaşır. Köpeğe ilgi gösterirken aynı zamanda onun gerekli ihtiyaçlarını da karşılamak gerekir, bu ihtiyaçların içerisinde köpeklerin yavruyken olması gereken aşılar da yer almaktadır. Yavru köpeklere yapılan aşılar, onları çeşitli hastalıklardan korumaktadır. Bu hastalıkların içerisinde yer alan Kanlı İshal ölümcül ve oldukça tehlikeli bir hastalıktır.

Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığı oluştuğu zaman ilk olarak veteriner hekime başvurulması gerekmektedir. Kanlı İshal belirtileri her köpek sahibi olan kişi tarafından bilinmesi gereken bir konudur. Köpek sahibi olanlar ve olmak isteyenler için hazırladığımız Kanlı İshal belirtileri isimli listeye göz atmanızda fayda var. Köpekler Kanlı İshal olduğu zaman belirtiler şöyledir:

  1. Dışkıdan kan gelmesi
  2. Yüksek ateş
  3. Halsizlik
  4. Kusma
  5. İştahsızlık

Bu belirtiler, köpeklere bulaşan diğer hastalıkların da belirtileri içerisinde yer aldığı için bu belirtileri gördüğünüzde mutlaka veteriner hekime başvurarak çeşitli testleri yapmasını sağlamalısınız. Veteriner hekimin yapacağı testler sonucunda köpeğe Kanlı İshal Hastalığı’nın bulaşıp bulaşmadığından emin olabilir ve tedavisine başlanmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeklerde Kanlı İshal Nedenleri

Köpeklerde rastlandığında çoğunlukla sonucu ölüme varan Kanlı İshal, Parvo virüs sebebi ile olmaktadır. Hastalığı bulaştıran virüs birçok maddeye kolayca tutunabilmektedir. Ayrıca köpeğinize bulaşmak için dışkı veya solunum yolunu tercih etmektedir.

Köpeğinizin kendine ya da başka bir köpeğe ait olan dışkıdan uzak tutmanız onun sağlığı açısında oldukça etkilidir. Çoğu hastalık dışkı yoluyla köpeklere bulaşmaktadır. Buna ek olarak köpeğinizin kullandığı mama ya da su kabının da bu virüsü bulaştırma imkanı oldukça yüksektir. Bu sebeple köpeğinizin sık kullandığı bu tür kapları sürekli temizlemeye özen göstermeniz gerekmektedir.

Köpeklerde Kanlı İshal Tedavisi

Birçok hastalık gibi bu hastalıkta da tedavi için köpeğinizin hastalığa yakalandığı dönemi erken farketmeniz oldukça önem arz etmektedir. Öncelikle köpeğinizin Kanlı İshal Hastalığı’na yakalanmaması için yavruyken aşılarının tam yapılması gerekmektedir. Aşıları tam olmayan köpekler ve özellikle Kanlı İshal Hastalığı’na karşı aşılanmamış olan köpekler büyük tehdit altındadır.

Belirtileri farkettiğiniz köpeğiniz, veteriner hekime götürdükten sonra hastalık ile ilgili gerekli testler yapılır. Bu testlerin sonucunda hastalığa kesin tanı konduysa tedavi çalışmalarına hemen başlanır.

Tedavi süreci kapsamında köpeğinize günde iki kere olmak suretiyle damar içi yoluyla iv yapılacaktır. Buna ek olarak köpeğinizin kanamasının durması için belirli antibiyotik, vitamin ve kan durdurucu ilaç verilir. Ayrıca köpeğe verilecek olan serumlar bağışıklık sistemini güçlendireceği için hastalığın tedavi sürecini oldukça kısaltacaktır.

Yaklaşık 2 hafta süren bu tedavi sürecinde köpeğinizin hastalığı yenmesi için her şey yapılacaktır. Bu süreci tamamlayıp hayatına devam eden köpekler olsa da bazı köpekler maalesef bu süreci tamamlayamaz ve hastalığın gücüne yenik düşerler.

Daha önce belirttiğimiz gibi ölümcül hastalıklar arasında yer alan Kanlı İshal Hastalığı’nın tam anlamıyla tedavisi bulunmamaktadır. Az önce belirttiğimiz yöntemler uygulan köpeklerin bazıları hastalığı yense bile çoğu köpek hayata gözlerini yummaktadır. Tabi köpeğin hayata tutunması için en önemli etkenlerden biri köpekte belirtiler olduğunda sizin bunu erken farketmenizdir.

Köpeklerde Kanlı İshal’den Korunma Yolları

Köpeklerin Kanlı İshal Hastalığı’ndan korunması için en etkili yol aşı olmasıdır. Olması gereken bu aşı yavru köpeklerin aşı takvimi içerisinde yer almaktadır. Köpek sahibi olan kişilerin köpeğin temizliğine oldukça önem vermesi gerekir. Temizlik, çoğu hastalığın olmasını engellemekte en etkili yollardan biridir.

Köpeğinizin mama ve su kabı gibi kişisel eşyalarını başka köpeklerle paylaşması onun sağlığı açısında oldukça tehlikelidir. Eğer birden fazla köpeğiniz varsa bu tehlikenin önüne geçmek için her köpeğinize ayrı eşyalar almanız gerekir. Bu eşyaları Pet Shoplardan kolayca edinmeniz mümkündür.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat