Köpeklerde Kanlı İshal

Parvovirüs adı verilen hastalık, köpeklerde kanlı ishal olarak biliniyor. Bu virüsü vücuduna alan köpeklerde ağır bağışıklık sistemi çöküntüsü yaşanır. Bağırsak mukozasını hedef alarak köpeklerde bağışıklık sistemini tehlikeye atar. İlerleyen vakalarda kanlı ishal görünecek ve hastalık başka bir boyuta taşınacaktır.

Köpeklerde kanlı ishal, parvovirüs olarak da bilinir.

Köpeklerde Parvovirüs tehlikeli ve bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Parvovirüs genellikle 6 aya kadar yavru olan köpekleri hedef almaktadır. İştahsızlık ve kilo kaybı bu hastalığın teşhis edilmesindeki önemli belirtilerdir. Kanlı ishal hastalığı her köpekte farklı şekilde görülebilir. Bağışıklık sistemi düşük ve yeterli beslenememiş yavrular daha ağır hastalanırlar. Parvovirüs’ün en çok hedef aldığı köpek ırkları; Rottweiler, Pit Bull, Doberman ve Alman kurtlarıdır.

Köpeklerde Kanlı İshal Neden Olur?

Köpekler Parvovirüs’ü vücutlarına ağız yoluyla alırlar. Her yeri koklamaya ve keşfetmeye meraklı köpeklerimiz bu konuda tehlike altında olabilir. Başka bir köpeğin dışkısıyla veya zararlı haşerelerin taşıdığı virüslü bölgelere temas etmek yoluyla bulaşır. Genel olarak köpekler şu nedenlerden dolayı kanlı ishal hastalığına yakalanırlar;

  • Düşük bağışıklık
  • Başka köpeklerle temas
  • Dışkıyla temas
  • Zararlı haşerelerin taşıdığı virüsler
  • Yavrulukta hastalığa yatkınlık

Köpeklerde kanlı ishal, Rottweiler, Pit Bull, Doberman ve Alman Kurdu ırklarında yaygın görülür.

Köpeklerin dışarı çıkması elbette doğal bir ihtiyaçtır. Fakat böcek, kemirgen veya diğer köpek dışkılarının taşıyabileceği Parvovirüs riskini unutmamalısınız. Köpeğiniz özellikle yavruyken bu hastalığa karşı direnç gösteremeyecektir. Yetişkinliğe kadar başka köpeklerle bir arada kalmaması önemlidir. Köpeğinizi kanlı ishale neden olabilecek tüm tehlikeli faktörlerden uzak tutmalısınız.

Köpeklerde Kanlı İshalin Belirtileri

Köpeklerde kanlı ishal belirtileri başlıca karın ağrısı, iştahsızlık ve kilo kaybıdır. Bununla beraber artan ishal, bir süre sonra kanlı ishale dönüşmeye başlayacaktır. Köpeğinizin sürekli ağlaması bir soruna işret edebilir. Bu süreçte karınları ağrıyacak ve karın bölgesinde fark edilir boyutta şişlik meydana gelecektir. Ayrıca kanlı ishali anlamanın bir diğer yolu ise dışkının rengi ve kokusudur. Açık sarı rengindeki ishal dışkısı riskli olarak kabul edilir. Bu dışkının kokusu çok keskindir ve kolay bir şekilde çıkmaz.

Köpeklerde ishalın kokusu ve rengi, kanlı ishalin önemli belirtileri arasındadır.

Köpeğinizin bu hastalık sürecinde yemek yemediğini ve her geçen gün daha da sakinleştiğini fark edebilirsiniz. Müdahale edilmeyen her gün ishal artacak ve köpeğiniz daha güçsüz hale gelecektir. Tüm bu belirtileri bir araya getirdiğimizde “Gençlik Hastalığı” arasındaki benzerliği anlayabiliyoruz. Köpeklerde bu belirtiler Parvovirüs ya da gençlik hastalığı olsun, mutlaka erken tedavi gerektirir. Özellikle yavru köpeklerde ölümcül sonuçlar doğuran Gençlik Hastalığına karşı mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır.

Köpeklerde Kanlı İshal Tedavisi

Parvovirüs vücuda ilk girdiğinde belirli göstermez fakat içeride zararın temelini atmaya başlar. Hastalık belirtileri ilk göstermeye başladığında bile çok fazla vakit geçmiş olabilir. Bu nedenle kanlı ishal durumundaki köpeklerin en acil şekilde tedavi olması şarttır. Köpekler kanlı ishalle beraber vücutlarında hareket etmelerini sağlayan elektrolit hücreleri kaybederler. Bu durum onları zamanla daha güçsüz hale getirerek riski artıracaktır.

İshal belirtileri görüldüğü anda uzman bir veteriner hekim kontrolüne başvurulması gerekir.

Köpeklerde kanlı ishal görüldüğünde ölüm riski olduğunu sakın unutmayın. Köpeğinizin tedavisi muhtemelen bir yoğun bakımda devam edecektir. Köpekler tedavi sırasında izole edilirler ve vücut ısısı düşen köpekler kuvöze alınabilir. Köpeğinizin hastalığa yenik düştüğü ilk 3 günü başarıyla atlatması önemlidir.

Tedavi sürecinde vücut ısısını yükseltmek ve antibiyotik ilaçlarla virüsü öldürmek hedeflenir. Köpeklerde kanlı ishal, özellikle geç kalınmışsa ölümcül olabilir. Şüphelendiğiniz en ufak bir belirtide dakikaların hesabını yaparak veterinere başvurmalısınız. Yavru köpekler için ilk 6 ay boyunca ekstra dikkat göstermek önemlidir.

Köpeklerimizi kanlı ishalden nasıl koruyabiliriz?

Köpeğinizi kanlı ishal hastalığından korumak için yetişkinliğe kadar iyi beslendiğinden emin olmalısınız. Yavru köpeğiniz yeterli miktarda anne sütü almalıdır. Yavruyken yeterli anne sütü alamayan köpeklerin kanlı ishal hastalığına yakalanma oranı daha yüksektir. Köpeğiniz yavruyken ne kadar sağlıklı beslendiyse, yetişkinlikte de o kadar sağlıklı olacağı bir gerçektir.

Köpeklerin aşıları, koruma yöntemleri kapsamında dikkat edilmesi gereken hususlar arasında bulunuyor. Yavruluktan itibaren aşılara yapılmaya başlanan köpekler daha az hastalığa yakalanırlar. Kanlı ishal hastalığına karşı yapılan aşılar, “Canine Parvoviral Enteritis” enfeksiyonunu etkili bir şekilde önler.

Ayrıca köpeğinizi düzenli olarak veterinere götürmeyi ihmal etmeyin. Beslenme alışkanlıklarını, kilosunu ve dışkısını sıklıkla takip edin. Herhangi bir anormal durum karşısında geç kalmadan veterinere götürün. Köpeklerin daima kontrol altında olması, meydana gelecek hastalıklardan korunmanın en güvenli ve basit yoludur.

Kanlı ishale anında müdahale etmek neden önemlidir?

Köpeklerde kanlı ishale yol açan Parvovirüs’ü erken fark etmek ve anında müdahale etmek hayati önem taşımaktadır. Bunun gerekli olduğunda dair birçok sebebimiz var. Parvovirüs belirtiler bakımından bir diğer ölümcül hastalık olan Gençlik Hastalığıyla benzerlik taşımaktadır. Aynı aileden olan Parvovirüs, köpeklerde bağışıklık sistemini çökertir ve vücudu savunmasız kılar.

Virüs vücuda girdikten ilk 3-4 gün içerisinde belirtileri gösterecektir. İshal ve karın ağrısı bu hastalığın en büyük habercisidir. İshal özellikle yavru köpekler için büyük bir sıvı ve elektrolit kaybı yaşatır. Müdahale edilmeyen her dakika köpeğin ölüme yaklaşması anlamına gelir. Köpeğin kanlı ishal olduğunu fark ettiğiniz ilk an müdahale etseniz bile ölüm oranı %40 seviyelerine ulaşır.

Köpek sahipleri bu acı gerçeğin farkında olmalı ve bilinçli hareket etmelidir. Parvovirüs ölümcül sonuçlar doğursa da, erken tedavilerde başarı oranı yükseltilebilir. Köpeğin vücut ısısını artırmak ve elektrolit tedavisi uygulamak yaşama şansını yükseltir. İlk üç gün içerisinde damar yoluyla verilen ilaçlar ve antibiyotikler köpeğinizin tekrar ayağa kalkmasında önemli bir rol oynar.

Köpeğinizin yavruluktan itibaren yeterli beslenmesini sağlayın ve aşılarının eksiksiz olduğundan emin olun. Kilosu ve sağlığı yerinde olan köpekler bu hastalıktan daha az etkilenirler. Belirtileri izlemek ve tedavi için erkenden bir veterinere başvurmak köpeğinizin hayatı için önemlidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat