Köpeklerde Parazit Uygulaması

Köpeklerde Parazit Uygulaması

Her evcil canlının bazı aşı uygulamalarından geçmesi gerektiği gibi, köpeklerinde bazı aşı uygulamalarından geçmesine gerek vardır. Köpeklerde parazit uygulaması, köpeklere yapılması gereken önemli uygulamalar arasında yer almaktadır. Kedilere uygulandığı gibi iç ve dış parazit uygulaması olmak üzere, 2 farklı çeşidi vardır.

Köpeklerin vücudunda bulunan herhangi bir parazitin zarar vermemesi ve vücudunda barınamaması için bu iki uygulama da gereklidir. Bu uygulamalar ilk yapılması gerektiğinde köpek daha yavru haldedir. İlk uygulama 1.5 aylıkken yapılmalıdır. Bu sayede yavru köpek parazit barındırıyorsa bunlardan kurtulacaktır.

Köpeklere bulaşan parazitler, sadece köpeklere değil insanlara da zarar verebilmektedir. Köpeklerin tüyleri arasına yerleşen pire ve kene gibi parazitler, insan sağlığı açısından da oldukça zararlıdır. Buna ek olarak bir köpeğin bağırsağında olan parazit, dışkı yoluyla dışarı atılmaktadır. Köpekler kendini yalayarak temizlediği için bu gibi parazitleri tüylerinden de vücuduna aktarabilir.

Bu tip parazitlerle savaşmanın en kolay yolu, köpeğinize parazit uygulaması yapmaktan geçer. Parazit uygulaması yapılmamış bir köpeğin herhangi bir parazit bulaşmasında zarar göreceği bilinmelidir. Düzenli olarak yapılması gereken köpeklerde parazit uygulaması, hijyen koşulları sağlanmış bir ortamda veteriner hekimler tarafından yapılmalıdır.

Köpeklerde İç Parazit Uygulaması

Köpeklerde İç Parazit Uygulaması
Köpeklerde İç Parazit Uygulaması

Köpeklerde iç parazit uygulaması yapılması gereken aşılardan biridir. Aşı yöntemiyle yapılan bu uygulama, köpeklerde oluşan iç parazitleri engellemek içindir. Yavru köpek sahibi olduysanız ilk yapmanız gereken iş, veteriner hekime götürerek gerekli muayenelerini yaptırmak olmalıdır. Bu muayenelerden biri de iç – dış parazit muayenesidir. Köpeğinizin iç parazit muayenesi yapıldıktan sonra iç parazit uygulaması da yapılmalıdır.

Köpeklerde iç parazit uygulaması yılda 4 kere yapılır. İlk uygulamanın 1.5 aylıkken yapılması gerektiğini daha önce belirtmiştik. İlk uygulamadan sonra her 3 ayda bir bu uygulamanın tekrarlanması oldukça önemlidir. Çünkü; İç parazit uygulaması yapılan köpek, sadece 3 ay boyunca bunun yararını görmektedir.

Köpeklerin iç parazite yakalanması genelde çiğ et ve sakatat yüzünden olmaktadır. Köpeğinizi beslerken bu gibi gıdalardan kaçınmanız en önemli kriteriniz olmalıdır. Buna ek olarak köpeklerin koyun ve keçi gibi hayvanların otlandığı bölgede bulunması da onlara iç parazit bulaşmasına neden olacaktır.

Köpeklerde Dış Parazit Uygulaması

Köpeklerde Dış Parazit Uygulaması
Köpeklerde Dış Parazit Uygulaması

Köpeklerde dış parazit uygulaması, yapılması kesinlikle gerekli olan 2 parazit uygulamasından biridir. Köpeğinize dış parazit uygulaması yaptırmamanızın sonucunda köpeğiniz ciddi sağlık problemleri yaşayabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için, parazit uygulamalarını yapmanız önerilir.

Köpeğinize dış parazit uygulaması yaptırmamanız halinde onun başını derde sokacak belli başlı parazitler vardı. İşte, köpeğinize sağlık sıkıntısı yaratacak parazitler:

  • Pire
  • Bit
  • Uyuz böceği

Bu 3 parazit türü, köpeğinizi inanılmaz derecede rahatsız etmeyi başaracaktır. Veteriner hekimler köpeğiniz henüz 1.5 aylıkken ensesine damlattığı dış parazit damlası ile bu sıkıntılardan sizi ve köpeğinizi kurtarmaktadır. Aynı zamanda veteriner hekimler, köpeğinize aşı yöntemiyle dış parazit uygulamasını yapabilirler.

Köpeklerde İç Parazit Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde İç Parazit Belirtileri Nelerdir?
Köpeklerde İç Parazit Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerin yapısı gereği, en çok sıkıntı yaşadığı konuların başında iç parazitler gelmektedir. Eğer köpeğinizde iç parazit sıkıntısı var mı? Sorusunu merak ediyorsanız, belirtilerini bilmenizde fayda var. Bu belirtileri sizler için aşağıda yer alan listemizde belirttik.

  1. Karın şişliği
  2. Gaz çıkarma sıklığında artış
  3. İshal
  4. Kanlı ve mukuslu ishal
  5. Anemi
  6. Kilo kaybı

Yukarıda yer alan bu 7 belirtiden birkaçı köpeğinizde varsa iç parazite yakalanmış olma ihtimali yüksektir. Böyle durumlarda direkt olarak veteriner hekiminizle iletişime geçmelisiniz. Köpeğinize 3 aydan kısa bir süre içerisinde iç parazit uygulaması yapıldıysa, bu gibi sorunları yaşama ihtimaliniz daha düşük olacaktır. Bu yüzden veterinerinizin belirlediği tarihlerde iç parazit uygulaması yaptırmayı ihmal etmeyin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat