Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

İnsanların en sadık dostlarından biri olan köpekler iyi eğitildiği takdirde insan yaşamına kolayca ayak uydurabilen hayvanlardır. Köpek eğitim süreçleri kolay olmamakla birlikte bazı hususlara dikkat edildiğinde mükemmel sonuçların alınması mümkün hale gelmektedir. Evlerin neşeli dostları olan köpeklerin eğitim programları sevgi, sabır ve disiplin temeline oturtularak yapılmalı, aceleci olunmadan tavsiye edilen tüm yöntemler tatbik edilmelidir. Köpeklerin eğitiminin bir parçası olan ve ortak yaşam için büyük öneme sahip olan köpek tuvalet eğitimibazı ırklarda oldukça kolay verilebilirken, bazı türlere bu eğitimi vermek oldukça zahmetli olabilmektedir.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklere tuvalet eğitimi vermek her zaman beklenildiği gibi kolay olmayabilir. Bu sebeple hassas birçok noktanın doğru uygulanması ve tüm detayların sabırlı bir şekilde ele alınması gerekir. Aksi takdirde özellikle ev, apartman gibi yerlerde beslenen köpeklerle ilgili önemli sorunlar yaşanması kaçınılmaz hale gelmektedir. Köpeklere tuvalet eğitimini doğru verebilmek adına kullanılması gereken yöntemler ise,

  • Köpeğe ait özel alanların oluşturulması,
  • Öğrenme sürecini uygulamalı olarak sürdürmek,
  • Sabırlı davranmak

Köpeğinize Tuvalet İçin Özel Alan Oluşturmalısınız

Gerek beslenme gerekse tuvalet ihtiyacının giderilmesi için köpeklere özel bir alan ayrılması sevimli dostlarımızın ortak yaşama daha kolay alışabilmesini sağlamaktadır. Eve ilk geldiği günden itibaren köpeğin özel ihtiyaçlarını sağlayacağı alanları yaratmak ve ona önem verdiğinizi göstermeniz gereklidir. Yapılacak hazırlıklar köpek eve getirilmeden yapılmalı, uyku, beslenme ve tuvalet ihtiyacı için belirlenen alanlara adapte edilmelidir.

Köpeğinizin yaşam alanlarında ihtiyaç duyabileceği her şeyin olması, kendini güvende hissetmesine ve ortama daha kolay alışabilmesine olanak sağlayacaktır. Köpekler yapısı gereği yaşam alanlarından daha uzak bölgelere tuvaletlerini yapma eğilimine sahip bulunmaktadır. Bu sebeple özellikle uyku için hazırlanmış olan alanların biraz daha uzağına pedler konularak köpeğin tuvalet alışkanlığı kazanmasına olanak sağlamak mümkündür. Bazı hallerde kazara ped dışına tuvalet yaptığında sert davranılmamalı sabırlı bir şekilde belirlenmiş alanlara yönlendirilmeye çalışılmalıdır.

Uygulamalı Öğrenim Köpeğin Daha Kısa Sürede Adapte Olmasını Sağlar

Köpeklere ev içi tuvalet eğitimindeki ana temel alan sınırlandırmadır. Köpeklerin yattıkları alanlara tuvaletlerini yapmama içgüdülerini kullanmak suretiyle sınırlandırdığınız alanları gazete kâğıdı ve pedlerle kaplayarak köpeğinizi doğru alana ihtiyaç gidermesini sağlamanız mümkün olacaktır. Köpekler birçok şeyi sahiplerini izlemek suretiyle öğrenmektedir. Bu da köpek sahiplerine uygulama yaparak öğretme imkânı sağlar. Bu tür eğitimlerin ilk safhasında köpeğinizi dışarda gezdirirken yanınızda ped bulundurmanız ve tuvalet ihtiyacı doğduğunda köpeğinizi bu ped üzerine tuvaletini yapmaya alıştırmanız, köpeğin kısa sürede nereye ihtiyaç gidermesi gerektiğini öğretecektir.

Köpeğinize İyi Bir Eğitim Verebilmek İçin Sabırlı Olmalısınız

Köpek eğitimi bazı ırklarda düşünüldüğünden çok daha zor olabilmektedir. Köpeğinizi seviyorsanız ve onun sosyal yaşamınıza ayak uydurmasını istiyorsanız sabırlı ve anlayışlı olmanız gerekiyor. Köpeklerin beslenme ve tuvalet alışkanlıkları mensup olduğu ırkın özelliklerine göre şekillenmektedir. Bu sebeple köpeğin bazı alışkanlıklarını değiştirmek için sabırlı olmak gerekmektedir. Eğitim süresi içerisinde yapılan hatalara karşı anlayışlı davranmak, onları cezalandırmamak yaptıkları doğru hareketlerde ödüllendirmek gerekir.

Köpeklerde tuvalet eğitimleri belli basamakların düzenli bir şekilde aşılmasıyla mümkün olabilmektedir. Köpeğin yemek, uyku ve tuvalet zamanları standart hale getirildiği takdirde sorunun kendiliğinden çözüldüğü görülecektir. Yapılan incelemelere göre köpeklerin en sık tuvalet ihtiyacı hissettikleri zamanlar yemek ve uyku sonlarıdır. Bu dönemlerin belli bir sistematiğe oturtulması halinde köpeklerin tuvaletlerini belirlenmiş alanlara yapmaları daha kolay bir hale dönüşmektedir. Bazı köpek ırkları tuvalet eğitimlerine 6 ay gibi sürelerde adapte olabiliyorken, bazı ırklar daha kısa sürede adapte olabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat