Köpeklerde Zehirlenme

Köpeklerde Zehirlenme

Köpekler, birçok farklı sebep yüzünden zehirlenme yaşayabilirler. Özel ırk bir köpeğe sahipseniz ve köpeğiniz olması gerektiği gibi kuru mama ile besleniyorsa, herhangi bir sebepten dolayı zehirlenmesi mümkündür. Köpeklerde zehirlenme oldukça sıkıntılı bir konudur. Bazı zamanlarda ölümle sonuçlanır.

Köpekler, yediği ya da içtiği bir şey yüzünden zehirlenebilir. Bunun en bariz örneği; Köpeklerin dışarıda yürüyüşe çıkarıldığında yolda gördüğü suyu içmesidir. Bu sular kirli olabildiği gibi aynı zamanda çeşitli yollarla kimyasal ilaçlar da barındırabilir. Köpeğinizin bu suyu içmemesini sağlamanız gerekmektedir.

Köpeğiniz zehirlendiğinde aklınıza gelecek ilk yöntem onu kusturmak olacaktır. Ama köpeği kusturmak her zaman etkili bir yöntem olmayabilir. Köpeklerde zehirlenme olduğunda aşağıda belirtilen durumlarda kesinlikle kusturma yöntemine başvurmamanız gerekir.

 • Asit veya alkali barındıran maddeler içildiğinde ya da yutulduğunda.
 • Petrol ve ürünleri yutulduğunda veya içildiğinde.
 • Kesici ya da delici bir alet, cisim yutulduğunda.
 • Zehirli madde barındıran bir şey yutulduktan veya içildikten sonra 2 saat gibi bir süre geçtiyse.

Bu 4 durumda köpeğinizi kusturmaya çalışmak yemek borusuna ciddi zararlar verebilir. Köpeğinizde bu tip zehirlenmeler olduğunda kesinlikle kusturmaya çalışmayın. Kusturmak, yemek borusundan o zararlı maddeyi ikinci kez geçireceği için ciddi problemlere yol açabilir. Fakat köpek kimyasal ve organik bir zehirlenme geçirdiyse kusturulması iyi bir yöntem olacaktır.

Köpekleri kusturmak için uygulamanız gereken yöntem oldukça kolaydır. Bunun için ılık suyun içerisine bol miktarda tuz döküp karıştırarak, bu karışımı köpeğinize içirmeniz onun kusmasına yardımcı olacaktır. Köpeğiniz kusmuş olsa bile veteriner hekime götürmeniz sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Köpeklerde Zehirlenme Belirtileri

Köpeklerde zehirlenme meydana geldiğinde köpeğin vücudu çeşitli belirtiler verecektir. Bu belirtiler sayesinde zehirlenme daha kolay farkedilecektir.

 1. İshal
 2. Kusma
 3. Aşırı salya akması
 4. Titreme
 5. Ağız, burun ya da anüsten kan gelmesi
 6. Uyuşukluk
 7. Depresyon
 8. Ağızda yara
 9. Ağız Köpürmesi
 10. Koma

Köpeklerde zehirlenme oluştuğunda yukarıda yer alan 10 belirtiden bazen biri, bazen çoğu görülebilir. Bu yüzden sadece bir belirti var diye köpeği veterinere götürmemezlik yapmamalısınız. Aksi takdirde köpeğiniz bazı organlarını kaybedebilir, felç kalabilir veya hayatını kaybedebilir.

Köpeğinizde zehirlenme olduğunu farkettiğinizde ne sebeple zehirlendiğini bulmanız oldukça önemlidir. Bu sayede zehirleyen maddeyi veteriner hekime söylediğinizde tedavi aşamasında büyük yol kat edilmiş olunur. Zehirleyen maddeye göre ilaç verilmeye başlanır veya farklı yöntemler uygulanır.

Köpeklerde Zehirlenme Nasıl Olur?

Köpeklerde zehirlenme 3 farklı yolla gerçekleşir. Köpeğinizin zehirlenmesi için en muhtemel yol solunum yolu ile olmaktadır. Bunun nedeni; Köpekler merak ettikleri her şeyi kokladıkları için, zehirli bir maddeyi koklayarak zehri ciğerlerine solumuş olurlar. Böylece köpeğiniz kolaylıkla zehirlenebilir.

Köpeklerde zehirlenme durumunun ikinci yolu, ağız yolu iledir. Köpekler, bir şeyi kokladıktan sonra ya patileriyle o maddeye dokunur ya da ağzına alır. Ağzına aldığı bir maddeden kolayca zehirlenmesi mümkündür. Ayrıca, köpekler de insanlar gibi bilmediği bir şeyi yiyebilir veya içebilirler. Eğer yenilen veya içilen şeyin içinde zehirli bir şey varsa zehirlenmek kaçınılmazdır.

Az önce yukarıda belirttiğimiz gibi köpekler merak ettikleri şeyleri kokladıktan sonra dokunurlar. Bu dokunma sonucunda veya köpeğin derisine herhangi zehirli bir maddenin değmesi sonucunda köpekler deri yoluyla da zehirlenebilir. Köpeklerde zehirlenmenin üçüncü yolu olan deri yolu, birçok farklı şekilde meydana gelebilmektedir.

Köpeklerde zehirlenme durumunun önüne geçebilmek için öncelikle köpeğin yediği veya içtiği şeylere dikkat etmek gereklidir. Siz farketmeden köpeğiniz herhangi bir yiyeceği yiyip, içeceği içebileceğini bilmeniz gerekmektedir. Bunlara ek olarak köpeklerin bilmediği şeyleri merak ederek uğraştığını da bilmenizde fayda var. Böyle bir durumda zehirlenmesini engellemek için, ortalıkta zehirli olabilecek bir madde bırakmamanız daha iyi olacaktır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat