Köpeklerin Yememesi Gereken Gıdalar

Köpeklerin Yememesi Gereken Gıdalar

Köpekler, çoğu zaman yemek olarak ev yemekleri yemek isteyebilir. Fakat, köpeklerin yememesi gereken gıdalar bu ev yemeği içerisinde yer alabilir. Eğer köpeğinize ev yemeklerinden veriyorsanız bu huyunuzdan vazgeçmelisiniz. Aksi takdirde köpeğinize istemeyeceğiniz kadar çok zarar verebilirsiniz.

Safkan ırka sahip bir köpeğiniz varsa onu beslerken dikkat etmeniz gereken kurallar vardır. Bu kurallara dikkat etmezseniz köpeğinizin sağlığı tehlikeye girebilir. Köpeklerin yememesi gereken gıdalar hakkında sıraladığımız bilgilere aşağıda yer alan listeden ulaşabilirsiniz.

1-Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak, köpekler için oldukça sağlıksızdır. Bunun sebebi olarak ise, kan hücrelerini parçalayan bir maddeyi barındırmaları gösterilmektedir. Köpeğinize herhangi bir yolla soğan veya sarımsak veriyorsanız bu durumdan kaçınmanız gerekir.

2-Şeftali ve Erik

Şeftali ve erik gibi çekirdeği büyük olan meyveler, köpekler için zararlıdır. Köpekler, yedikleri meyvenin çekirdeğini çıkarmayacağı için tamamını yemeyi tercih ederler. Meyve çekirdekleri köpeklere zarar verdiği kadar insanlara da zarar vermektedir. Fakat köpeklere verdiği zararın asıl sebebi, bağırsaklarda tıkanma yapması olarak bilinmekedir.

3-Hamur

Hamur, pişmeden önce içerisinde barındırdığı maya sayesinde köpekler için tehlikeli oluyor. Çünkü; Hamurun içerisinde bulunan maya hücreleri, köpeğin midesinde çoğalıyor. Bu yüzden midede gaz birikmesine neden oluyor. Midede biriken gaz ise köpeğe büyük derece de acı veriyor.

4-Üzüm

Köpekler için tehlike arz eden gıdalardan biri ise, üzüm oluyor. Üzüm, içinde bulundurduğu maddeler yüzünden köpeklerin karaciğerine zarar verirken aynı zamanda böbrek yetmezliği de oluşturuyor. Bunları göz önünde bulundurarak köpeğinizin kesinlikle üzüm yememesini sağlamalısınız. Eğer yerse de hemen veteriner hekime başvurmanız köpeğin sağlığı açısından uygulayabileceğiniz en iyi yöntemdir.

5-Alkol

Alkol, insana verdiği zararın yanı sıra köpekleri de oldukça etkiliyor. Bu etkileme uzun sürede değil, kısa sürede de etkisini gösteriyor. Köpekler herhangi sebepten dolayı yanlışlıkla alkol tüketirse; Sindirim sistemi, sinir sistemi, solunum sıkıntısı, koma, kusma, ishal gibi birçok sebepten sıkıntı yaşayabilirler. Bunlara ek olarak köpeklerde alkol tüketiminin ölüme bile sebebiyet verdiği gözlemlenmiştir.

6-Şeker

Köpeklerin yememesi gereken gıdalar arasında şeker de yer almaktadır. Ayrıca sakız da şeker gibi kötü etkiler yaratmaktadır. Şekerin yapısında bulunan Ksilitol, köpeklerin insülin direncini önemli ölçüde azaltmaktadır. Bu yüzden bir köpeğin kesinlikle şeker ve sakız tüketmemesi gereklidir.

7-Kahve

Kahve, içerisinde barındırdığı kafein nedeniyle köpeklerin vücuduna çok büyük zararlar vermektedir. Bu zararlardan bazıları; Kusma, ishal, nefes problemleri, susuzluk, sık idrara çıkma, kalp ritim bozukluğu ve titremedir. Bir köpek için bu kadar zararlı olan bir içeceğin kesinlikle köpekler tarafından tüketilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra içerisinde kafein barındıran diğer gıdalar da köpekler için zararlıdır.

8-Çikolata

Çoğu kişi köpeklere çikolata vermemesi gerektiğini bilmektedir. Bilinmeyen tek şey, neden çikolatanın köpeklere verilmemesi gerektiğidir. Çikolatanın içeriğinde Metilksantin maddesi bulunduğu için, köpeklere verildiğinde kafein ile aynı etkiyi yaratmaktadır. Köpeğinizin sağlık problemleri yaşamamasını, hatta ölmemesini istiyorsanız köpeğinizin yememesi gereken gıdaların en başına çikolatayı koymanız büyük önem arz etmektedir.

9-Avokado

Avokadonun içerisinde Persin maddesi oluğu için köpekler açısından direkt olarak zehirdir. Bir köpeğin avokado ve diğer Persin içeren maddeleri tüketmesi birçok sıkıntıyı beraberinde getirecektir. Ayrıca avokado, büyük çekirdeğe sahip olduğu için köpeğin sindirim sistemi sıkıntıları yaşamasına da sebep olacaktır.

10-Tuz

Köpekler fazla tuz veya tuzlu gıda tükettiği zaman aşırı derecede susamaktadırlar. Tuz tüketimi köpeklerin sodyum zehirlenmesi geçirmesine de neden olabilmektedir. Eğer bir köpek farkedilmeden de olsa tuz veya tuzlu gıda tükettiyse onun göreceği zararı en aza indirmek için, çokça su içmesi gerekmektedir. Köpeğinizin bu durumdan kurtulması için içeceği su, vücudunda bulunan tuz miktarını azaltarak onu rahatlatacaktır. Eğer bu yöntem işe yaramadıysa ve hala bir sıkıntı varsa veterinere başvurmanız önemle rica edilir.

1 thought on “Köpeklerin Yememesi Gereken Gıdalar”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat