Kum Dışında Tuvalet Yapan Kedi Bundan Nasıl Vazgeçirilir?

Kum Dışında Tuvalet Yapan Kedi Bundan Nasıl Vazgeçirilir?

Kum Dışında Tuvalet Yapan Kedi Bundan Nasıl Vazgeçirilir?

Kum dışında tuvalet yapan kedi, yüksek ihtimalle bazı sorunlar sebebiyle bu tür bir davranış göstermektedir. Çünkü kediler titizlikleriyle bilinen bir hayvan türüdür. Kedinizin böyle bir davranış göstermesi durumunda bunun altında yatan sebeplerin irdelenmesi gereklidir.

Günümüzde birçok insan tarafından evlerde beslenen kediler genellikle evden pek fazla çıkmadan yaşamını sürdürüyor. Bu sebeple kum kabı kullanımı kediler açısından bir zorunluluk teşkil ediyor. Yavruluk dönemleri itibarıyla içgüdüsel olarak tuvaletlerini kuma yaparak üzerini kapayan kediler, temizlik konusunda hiç zorluk çekmeden yetiştirilen evcil hayvanlar olarak tanınıyor. Fakat nadiren de olsa kedilerin bazıları kum dışına tuvalet yapıyor ve bu durum hayatını kedilerle birlikte yaşayan insanları rahatsız ediyor. Evde oluşan koku sebebiyle de yaşam konforunda olumsuzluklar meydana geliyor.

Yapılan incelemelere göre, kedilerdeki bu tür davranışların altında birbirinden farklı fiziksel ve psikolojik sorunlar bulunabiliyor. Bu sebeple can dostlarınız olan kedilerin aniden kum dışına tuvalet yapmaları durumunda onlara kızmak yerine, bu davranışlarının nedenlerini anlamaya yönelmeli ve sorunun kaynağını bulmanız gerekiyor.

Kedilerin Kum Dışına Tuvalet Yapma Sebepleri Nelerdir?

Evlerinizde büyük itina göstererek beslediğiniz kedilerinizin uyumsuz davranışlar göstermesi, düzenli bir şekilde kuma tuvalet yaparken birden alışkanlıklarını değiştirmesi, kedinizin mutlak surette bir sorunla karşılaştığı anlamını taşımasa bile, birçok farklı sebep kedilerin bu tür davranışlar sergilemesine temek teşkil etmektedir.

  • Kas ve iskelet hastalıkları
  • Kızgınlık dönemleri
  • İdrar yollarında oluşabilecek sorunlar
  • Stres gibi sebepler kedilerin rutin alışkanlıklarını değiştirmesine sebep olabilmektedir.

Kas ve İskelet Hastalıkları

Genel olarak yaşlı kedilerde kum dışına tuvalet yapma sebeplerinden biri,  kas ve iskeletlerde oluşan hastalıklardır. Romatizma, eklem iltihabı (artrit) osteoartit kedilerin kum kabına girerken zorlanmasına sebep olabilir. Ağı ve acı sebebiyle kediniz tuvaletini kum kabından daha kolay yapabildikleri bir yere yapabilir.

Kızgınlık Dönemleri

Gerek erkek gerekse dişi kedilerin bu dönemlerde uyumsuzluk göstermesi sık rastlanabilen bir durumdur. Böyle dönemlerde biraz daha hassas ve sabırlı davranmanız halinde kedinizin kısa bir süre sonra normal davranışlarına geri döndüklerini göreceksiniz.

İdrar Yolu Sorunları

Ağırlıklı olarak erkek kedilerde sıkça karşılaşılan idrar yolu problemleri de, kedilerinizin tuvaletini kum kabından başka yerlere yapmasına sebep olabilir. Kedinizin kum kabına tuvaletini yaparken yardım ister gibi miyavlaması halinde veya idrarı kan rengindeyse en kısa süre içerisinde bir veterinere göstermeniz gerekli olabilir.

Stres

Kedilerin davranış bozukluğu göstermesinin nedenlerinden biri de, kargaşa, gürültü, stresli ortamlar ve sık taşınmalardır. Bu tür durumlarda kediler ortama uyum sağlamakta zorlanarak tuvaletlerini kum kabının dışına yapma alışkanlığı edinebilir. Kedinize yüksek sesle bağırmanız, azarlamanız vb. gibi sebepler de kedilerinizin temizlik alışkanlığını değiştirmesine sebep teşkil edebilir. Bu tür durumlarda da yapmanız gereken en doğru davranış veterinerinize başvurarak sorunun çözüme kavuşturmak olmalıdır.

Nadiren olsa da kedileriniz kum kapları veya yerini beğenmemiş de olabilir. Her zamankinden farklı bir kuma geçmek, kum kabının yerini sıkça değiştirmek de kedinizin kum dışına tuvalet yapmasına sebep olabilir. Bu tür durumlarda eski rutinlere dönüş sağlamak adına, kum kabının yerinin eskiden olduğu yere taşınması sorunu çözebilir.

Ayrıca kediniz farklı bir yere tuvalet yaptığı zaman, siz o bölgeyi temizlerken kediniz bunu görmemelidir. Çünkü bu durumu onayladığınızı düşünerek tuvaletini oraya yapma alışkanlığı kazanabilir. Siz yine de işinizi şansa bırakmamak adına, bu tür durumlarda kedinizi bir veteriner hekimin kontrolünden geçirerek olası sağlık sorunları hakkında bilgi almalısınız.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat