Kuruma hastalığı insanlara bulaşır mı?

Kuruma hastalığı insanlara bulaşır mı?

Kuruma hastalığı insanlara bulaşır mı?

 

Muhabbet kuşlarında sık bir şekilde rastlanan kuruma hastalığı hem muhabbet kuşunun hem de sahibinin moralini oldukça bozan bir hastalıktır. Muhabbet kuşu besleyenlerin ve severlerin en çok merak ettiği konular içerisinde yer alan kuruma hastalığının insanlara bulaşabilme ihtimali nedir? Sorusuna değinerek cevap aramaya çalışacağız.

İlk olarak şunu belirtmek isteriz ki kuruma hastalığı yani mantar hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık bütün kuşların vücudunda genetik olarak yer almaktadır. Vücut direnci düşük olan kuşlarda bu hastalık rahatsızlık yaratmaya başlar ve eğer erken müdahale edilmezse hızlı bir şekilde yayılmaya başlar. Kuruma hastalığının tedavi sürecinde ilk uygulanan adımlardan birisi, kuruyan bölgelerin (ölü derilerin) oksijenli su ile temizlenmesidir. Bu işlemi yaparken hastalıklı bölgelerin elimize temas etmesi halinde hastalığın bize bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Mantar hastalığı insanlarda da rastlanan bir rahatsızlık olduğu için kuşlarla eş değer kategoride bulunan bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bu olasılıklar dâhilinde kuruma hastalığının insanlara bulaşma ihtimali göz ardı edilmeyecek kadar fazladır. Kendimizi hastalıktan korumak için tedavi sürecinde ellerimize eldiven giymeli veya muhabbet kuşumuzun kurumaya maruz kalan bölgelerini oksijenli su ile temizledikten sonra ellerimizi mutlaka sabunlu su ile yıkamamız gerekmektedir.

Kuruma hastalığının insanlara bulaşma riskleri arasında kafes temizliğimde yer almaktadır. Kuruma hastalığı bulunan muhabbet kuşumuzun kafesini temizlerken kafes içerisinde bulunan bakterilerin ellerimize bulaşma ihtimali de oldukça yüksektir. Kafesi temizlerken ellerimize mutlaka eldiven takmamız gerekmektedir. Bunun yanında ileri seviyeye ulaşmış olan kuruma hastalığı muhabbet kuşunun bütün vücudu saracağı için bakterilerin çevreye yayılması daha hızlı olacaktır. Bu sebepten dolayı muhabbet kuşu ile herhangi bir temas kurulmasa bile hastalığın bulaşma ihtimali oldukça fazladır.

Bu gibi hastalıklarda uygulanması gereken en sağlıklı yöntem muhabbet kuşumuzun veteriner hekimin kontrolü altına tedavisi başlanmasıdır. Veterinerin bize belirttiği şekilde hastalığın tedavi sürecine başlanması ve uygulanacak ilaç tedavilerinin veteriner kontrolü altına yapılması gerekmektedir. Aksi halde alternatif tıp yöntemlerinin kullanılması yukarıda da belirttiğimiz gibi hem kuşumuza hem de bize yarardan çok zarar verebilecek sonuçları doğurabilir.

1 thought on “Kuruma hastalığı insanlara bulaşır mı?”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat