Kuşlar İçin Ev Yapımı Mama Tarifi

Kuşlar İçin Ev Yapımı Mama Tarifi

Kafes kuşlarımızı yalnızca hazır yemlerle beslemek doğru bir tercih değildir. Kanaryalar, muhabbet kuşları, papağanlar ve diğer evcil kuşlar haftada birkaç gün olacak şekilde taze meyve ve sebze, haftada en az 1 gün ise normal mama verilmesi daha uygun bir beslenme yöntemi olacaktır. Evcil kuşlarımız için hayvan marketlerinde çok sayıda marka tarafından üretilen mamalar mevcut. Ancak kendi kuş yemini kendisi hazırlamak isteyen kuş severler için bu konuyla ilgili sizlere hazırlanması çok basit mama tarifi sunacağız.

Kuşlarınız yeni hazırlamış olduğunuz yeni yemek menüsünü ilk olarak sevmeyebilir ancak zaman geçtikçe hazırladığınız menüye alıştıklarında nasıl iştahlı bir şekilde yediklerine şahit olacaksınız. Mamalarımız için içerisinde bulunan malzemeleri azaltabilir veya arttırabiliriz de. Şimdi size vereceğimiz tarifle evinizde yer alan malzemeler ile pratik kuş maması yapımını göstereceğiz. Pek çok farklı yöntem ile evinizde ne gibi malzeme var ise onlarla kuş maması elde edebileceksiniz. Kuş mamasının hazırlanmasında iki aşama bulunmaktadır. Ilık olarak mamanın temel malzemelerinin yanında kuru mama da hazırlanır. Sonrasında ise farklı malzemeler ile elde etmiş olduğumuz kuru mama hazır hale gelir. Hazırlamış olduğumuz mama, diğer yemler gibi kabuğu soyulan bir öze sahip olmadığı için kafes kuşlarına kuru bir şekilde verilmesi pek uygun değildir. Kesinlikle yumuşatılıp nemlendirilmesi gerekir. Bu şekilde kuşlarımız daha kolay bir şekilde hazırlamış olduğumuz mamayı sindirebilir ve yiyebilir.

Kuru mama için gerekli olan temel malzemeler;

 • Sade hazır bisküviler
 • Bebek bisküvileri
 • Galeta unu
 • Mısır unu
 • Galeta (kepekli veya sade)
 • Nişasta unu

Mamanın içerisinde yer alan ana malzemeler bu liste içerisindeki herhangi malzemelerden biri olabilir. Ancak kuşların en beğendiği bebek bisküvileridir.

Eğer galeta veya bisküvi ile mama yapacaksınız. Bu malzemeleri un gibi olana kadar ezin. Yalnızca tek bir çeşitle değil birbiriyle uyumlu olacak birkaç çeşitle de yapılabilir. (galeta unu, galeta mısır unu, bebe bisküvisi gibi) tıpkı toz gibi olmuş malzemelerin veya elinizde bulunan hazır un malzemenizin içerisine alternatif çeşitli yem takviyesi yapılabilir. Yapılan bu takviyeler kuşların asıl yem maddeleri değil, mutlaka alternatif maddeler olmalıdır. Ancak sakın unutmayın bunlar takviye malzemelerdir. Bunları baharat ya da sos şeklinde düşünüp az miktarda eklenmelidir. Bu malzemeler hakkında bazı örnekler;

 • Kenevir
 • Nijer
 • İç yulaf
 • Çekirdek (sadece papağan türleri için)

Kuru kuşyemi anlattığımız şekilde yapılır. Şimdi ise bu yemi kuşlar için yararlı olabilecek yaş gıdalar ve maddeler ile nemlendireceğiz. Nemlendirme yapabilmek için gerekli olan malzemeler

 • Kabuğu soyulmuş ve haşlanmış yumurta
 • Rendelenmiş yeşil kabak
 • Rendelenmiş ve haşlamış brokoli
 • Rendelenmiş havuç
 • Haşlanmış ıspanak (çok küçük parçalar şeklinde)

Kullanılacak olan bu malzemelerden herhangi biri veya bir kaçı ile kuru mamanıza nemlendirme yapabilirsiniz. Özellikle üreme çağındayken ve yavru bakımında iken yumurta mamasını kesinlikle her kuş mamasına eklememelisiniz. Evcil kuşlarınız çiftleşme dönemine girdiğinde ise yeşil kabak içerisinde bulunan E vitamini ile kuşlarınız çok daha sağlıklı yumurta üretmesini sağlayabilirsiniz. Nemlendirme aşaması kuş yeminin en önemli aşamasıdır. Çünkü kuş yemine asıl tadını verecek olan aşamadır. Bu nedenle nemlendirmede kullanılacak malzemenin fazla az veya çok fazla olması mamanın evcil kuşlar tarafından beğenilmemesine neden olur. Göz kararı olacak şekilde kuru mamanın %75’i kadar bir bölümünü nemlendirmek uygun olur. Veya kuru mama çamur gibi olana kadar nemlendirmek daha uygun olacaktır.

Artık kuş yeminiz evcil kuşunuz için servise hazır. Zaman içerisinde kendi kuşlarınız damak tadını öğrenecek ve el alışkanlığı kazanacaksınız. Geçen zaman içinde daha tatlı ve besleyici kuş yemleri hazırlayabilirsiniz. Anlattığımız bu tarif en basit ve kolay bir şekilde mama hazırlama tarifidir. Zamanla sizlerde kendi tarifinizi oluşturabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat