Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman?

Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman?

Kuşların tüy dökme mevsimi ne zaman

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki tüy değiştirme dönemi herhangi bir hastalık değildir. Bütün kuşların her yıl geçirmiş olduğu normal bir fizyolojik yenilenme sürecidir. Ancak iyi bir şekilde beslenme ve bakım imkanlarına sahip olmayan kuşlar bu süre içerisinde zarar görmeye oldukça meyilli olabilirler. Temmuz ayı ile Ağustos ayı içerisinde meydana gelen bu olay, eğer kuş iyi bir bakım altında tutuluyor ise herhangi bir iz kalmadan kolay bir şekilde atlatılmaktadır.

Mesela o senenin yavruları olan genç kuşlar bu süreci oldukça hafif bir şekilde atlatırlar. Yetişkin kuşlara nazaran fazla tüy değişimleri olmaz. Bu nedenle de bünyeleri pek sarsıntıya uğramaz. Daha ileriki yaşlara ulaşmış olan kuşlar, ilk olarak kanat ve kuyruk, sonra vücut ve son olarak da kafa tüylerini yenileyerek daha canlı ve parlak tüylere sahip olurlar.

Bütün bu yaşanan değişimin süresi genel olarak 2 ay sürmektedir. Bu süreç içerisinde kuşlarda oldukça halsiz durumlar görülür. Hal ve hareketleri yavaşlar ve normalinden daha az öterler. Tüy döküm zamanında olan kuşlara oldukça iyi bir bakım uygulanmalı, hava akımlarında,soğuktan, ani ısı değişimlerinden büyük bir itina ile korunarak özenle takip edilmelidir.

Özellikle serin geçen sonbahar akşamlarından korumak için akşamları kafesin üstünü hava alabilen bir yün örtülerle sıkıca örtmenin oldukça fazla yararı olacaktır. Tüy değişimi süresi içerisinde, meyve ve yeşillik tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Turp, kenevir ve hardal tohumu gibi yemlerin tüketimi durdurulmalıdır. Kuş yemi, kuvvet mamaları, dan, keten tohumu ve marul tohumu gibi besinlere ağırlık verilmelidir.

Ayrıca “Ce De Multivitamin”, kuşların tüy değişimlerini daha da kolaylaştıran ve bu süreyi daha kısa hale getiren bir vitamin desteği olarak fayda sağlayabilir. Normal şartlar altında kuşlar tüy değişim dönemlerini 5 hafta içerisinde tam anlamıyla tamamlarlar. Eğer Temmuz ile Ağustos ayı haricinde tüy değişimi veya dökülmesi meydana gelmiş ise kuşunuzda başka bir hastalık belirtisi olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınız takdirde kuşunuzu bir süre gözlemleyerek veteriner hekime getirmenizi tavsiye ederiz.

1 thought on “Kuşların Tüy Dökme Mevsimi Ne Zaman?”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat