Maltipoo Boyutları ve Fiyatı

Maltipoo Boyutları ve Fiyatı

Maltipoo cinsi köpekler sevgi görmekten ve sevgi göstermekten çok hoşlanırlar. Evinizden içeri girdiğinizde sizi dört ayaklı küçük dostunuzun kuyruğunu sağa sola sallayarak neşeli bir biçimde karşılamasını hayal edin? Harika tatlı duruşu, sevimli hareketleri ile birlikte adeta oyuncak marketinden dışarı çıkmış ve canlanmış gibi bir köpek ırkı ile karşı karşıya kalacaksınız.

Maltipoo cinsi köpekler Toy Poodle ve Maltese ırkının çapraz çiftleşmesi sonucunda meydana gelmiştir. Maltese ırkının baskın karakterini taşıyan bu ırkın ağız bölgesi daha yuvarlak, Poodle cinsinin baskın tarafını taşıyan ırkın ise ağız kısımları uzun ve dar biçimdedir. Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler ırk unvanını almadan önce Rusya topraklarında 21. yüzyılın ilk zamanlarında meydana gelmiştir.

Maltipoo yavruları iyi bir şekilde sosyalleştirilirse köpek, ev hayvanları ve çocuklarla iyi ilişkiler kurabilir. Ancak yaşı çok ufak çocuklarla oynarken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Küçük çocukların yapacağı herhangi bir davranış bu ufaklığa zarar verebilir.

Aile bireylerini korumayı adeta bir görev edinir, bu nedenle yabancı kişilere karşı bazı tepkiler gösterebilir, ancak insanlarla sürekli etkileşim halinde olan bir türdür. Bu cins kahverengi ve siyah gözleri, siyah sevimli burunları ve kıvırcık tüyleri ile pelüş oyuncakları anımsatmaktadır. Sahibinin yanında uyumaktan hiç hoşlanmaz. Ancak evin her bir köşesini keşfetmek oldukça hoşuna gider.

Diğer isimleri; Malta Poo, Malte Poo, Multa Poo, Malti Doodle, Moodle, Malt Oodles, Maltese Poodle’dir. Maltese cinsi çok az miktarda tüy dökerken Poodle ise hipoaalerjenik tüy yapısına sahip sahiptir. Bu nedenler eğer bir Maltipoo araştırıyorsanız bu türde alerji riski yüksek olabilir. Özellikle iyi bir yaşam ortamında büyüdüğünde uzun yıllar yaşayabilen bu güzel yaratık, çok küçük ancak çok hareketli bir karakter yapısına sahiptir. Bu hayvanlar çok az tüy döktüğü için evde beslenecek hayvanlar içerisinde en ideal tercihlerden birisi olacaktır. Küçük boyuna rağmen hem cesur hem de çok sevimli olması dikkatleri üzerine çekmektedir.

Maltipoo Özellikleri ve Karakteri

Maltipoo Özellikleri ve Karakteri
Maltipoo Özellikleri ve Karakteri

Hem kanişlerin hem de Malta cinsi köpeklerin çok akıllı hayvanlar oluğu düşünülmektedir. Bu sebepten dolayı Maltipoo’nuz küçük, akıllı bir köpek olacaktır. Bu melezleme cins şefkatli olma eğilimli ve çok oynak bir köpektir. Ancak enerjisi bu ırkın genlerinin hangi türüne baskın olduğuna göre değişiklik gösterebilir.

Kaniş türleri genel olarak Malta cinsi türlerden daha yüksek bir enerji seviyesine sahiptir. Maltipoo cinsinin sürekli havlama eğilimleri iyi bir gözcü köpeği olduğunu gösterir ancak boyu çok ufak olduğu için korunma yolunda pek bir şey yapamaz. Maltipoo’nun boyu, küçük bir köpeğin kırılgan bir hayvan olduğunu algılamayan küçük çocuklarla yaşaması zorlaşabilir. Ancak çok güzel bir apartman köpeği olur.

Maltipoo Vücut Yapısı ve Renkleri

Maltipoo Vücut Yapısı ve Renkleri
Maltipoo Vücut Yapısı ve Renkleri

AKC cins standartlarına göre Maltipoo ırkının ağırlığı yaklaşık 4 kilogramın altında kabul edilmektedir. Ağırlıkları türüne göre 1,5 ila 4 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Boyları ile ilgili standart bir yükseklik bilgileri yoktur. Ancak erkek bir Maltipoo’nun 21 ile 25 santimetre arasında değişiklik gösterebilir. Maltipoo’nun dişileri biraz daha ufak bir kemik yapısına sahip olduklarından dolayı 21 ila 23 santimetre arasında boyları olmaktadır. Bu ölçüm sonucu zeminden omuza kadar olan bölgesini ölçerek elde edilir. Bu boyutların yanında tea cup olarak adlandırılan 3 kilograma kadar inebilen 0 numara adı ile bilinen Terrier Maltese cinsi ırklarda en çok talep gören köpekler arasındadır. Bu ebatlardaki köpeklerin hava sıcaklıkları gibi pek çok etkenlerden kolay bir şekilde etkilenebilmesi gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

Maltipoo cinsinin en çok ön plana çıkan rengi ise beyazdır. Beyaz renginin yanında Beyaz-bronz ve Beyaz-limon renkleri de nadirde olsa görülmektedir. Genel olarak bir Maltipoo cinsinin kartın kısmı açık pembe rengindedir. Fakat köpek büyümeye başladıkça göbek kısmındaki pigment asyön kararma gösterebilir. Bu durum genel olarak doğal güneş ışıklarına maruz kalmalarından dolayı kaynaklanmaktadır.

Maltipoo cinsi iyice olgunlaştığı zaman küçük bir renk değişikliğine uğrayabilir. Bu durumda beyaz rengi küçük lekeler halinde tan veya limon rengine dönebilir. Maltipoo’nun sık rastlanan rengi beyaz renkte burun dudakları, göz kenarları ve pençe içleri AKC cins standartlarına göre siyah renkte olmalıdır.

Maltipoo Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Maltipoo Tüy Döker mi? Tüy Bakımı
Maltipoo Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Maltipoo cinsleri ya az tüy döker ya da hiç tüy dökmez. Yumuşak, kıvırcık, elastik ve kalın tüyleri bulunmaktadır. Kıvırcık veya ipeksi yapıda olan tüyleri birbirine karışmaması için aylık düzenli olarak tıraş edilmesi ve fırçalanması gerekmektedir. Kulakları ve gözleri düzenli bir biçimde temizlenmeli ve bu bölgelerdeki tüyleri de alınmalıdır. Banyo ise sıklıkla yaptırılmamalıdır.

Maltipoo Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Maltipoo Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi
Maltipoo Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Çocuklarla geçinmesi ve iletişimi oldukça pozitiftir. Yeni tanıştığı insanlara karşı samimi bir tavır sergileyen Maltipoo kısa bir süre içerisinde sıkı bir bağ kurabilen bir ırktır. Sosyal ortamlara kolaylıkla adapte olan ve bulunduğu ortamın ilgisini üzerine çekmeyi seven bir köpektir. Devamlı ilgiyi üzerinde istediği için hoşuna giden oyuncakları belirleyip onlarla vakit geçirmesi teşvik etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde evde yanınızda dururken ya da kendi tek başına evde iken onunla ilgilenmeniz sizin için oldukça kolay olacaktır.

Diğer küçük ırklar içinde kendi kendine eylenip oynayabilen sadece birkaç köpekten biridir. Evcil hayvanlar içinde başka köpeklerin yanında kedilerle de arası iyi durumdadır. Tabi ki ilk alışma süreleri içerisinde yan yana durmaları pek olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Evinizde eğer bir kedi varsa oyuncaklarını ve mamasını kedinizden uzak tutmanızda fayda var.

Maltipoo Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Maltipoo Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?
Maltipoo Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Kulak yapısı ince, yünlü ve ufaktır, üst kafatası bölgesinden aşağı sarkık bir vaziyette durmaktadır. Hassas bir kulak yapısına sahip olan bu küçük cins duyduğu en ufak seslere bile anında tepki verebilir. Bu nedenle evde harika bir bekçi ve uyarıcı rol üstlenebilir.

Maltipoo Ne Kadar Yaşar?

Maltipoo Ne Kadar Yaşar?
Maltipoo Ne Kadar Yaşar?

Bir maltipoo cinsi ortalama 10 ila 15 yıl yaşamaktadır. Bu köpeklerin her bir cinsi sağlık risklerine eğilimli durumdadır. Bu köpekler genel olarak hipogsilemi veya düşük kan şekeri gibi bazı küçük sağlık sorunları yaşasa da genel anlamda sağlıklı bir ırktır. Yaşayabileceği bazı sağlık problemlerinden bahsedecek olursak; patellar luxation veya yanlış hizalanmış veya çıkık dizler, göz kapağı anormalliği entropisi, açık fontonel ve ilk 6 ay boyunca kafasının üst bölgesinde yumuşak bir nokta gibi.

Minyatür ve oyuncak cins olarak bilinen köpekler ise patellar lükslüğe ve Legg – Perthes’e, femur kemiğinin üst bölümünde yer alan dejenerasyon ve bunu yanında göz hastalıları kataraklarına ve entropiyonlarına karşı çok hassastır. Bu sebeplerden dolayı köpeğe çok narin bir şekilde bakılması, hal ve hareketlerinin gözlemlenmesi ve yaşanabilecek herhangi bir olumsuz davranışta doğrudan veterinere götürülmesi en doğru karar olacaktır.

Maltipoo Çiftleşme

Maltipoo Çiftleşme
Maltipoo Çiftleşme

İlk 6 ayın ardından kızan zamanı gelir ve 10 ile 15 gün arasında kızan zamanı sürmektedir. Çiftleşme zamanı en az 1 yaşını doldurduğunda tavsiye edilmektedir. İlk doğum yaptığı yavru sayısı 1-2 arası sonrasında ise en fazla 4 yavru sayısına kadar çıkabilmektedir.

Maltipoo ilanları için hemen patibul.com/34/maltipoo bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat