Muhabbet Kuşları Yuva Olmadan Yumurtlar mı?

Muhabbet Kuşları Yuva Olmadan Yumurtlar mı?

Muhabbet kuşları yuva olmadan yumurtlar mı?

Muhabbet kuşları kafesinde yuvası olmadan yumurtalarını veya kuluçkaya yatarmış gibi sorular oldukça fazla gelmeye başladığından dolayı bu konuya bir açıklık getirmenin zamanı geldi. Muhabbet kuşları oldukça hassas ve narin kuşlardır. İnsanlara yakın olduğu kadar utangaç da kuşlardır.

Eğer kafesinizde çiftleşmesi için bir çift muhabbet kuşunuz var ise ve kafesinizde yuvalık yoksa çiftleşme durumu biraz zor gerçekleşir. Çünkü, muhabbet kuşlarınız kendilerini kimsenin görmesini istemeyeceği bir yerde çiftleşmek isteyecektir. Dileyim ki kafesin üstünü bir şeyle örttünüz ve muhabbet kuşlarınız da bir şekilde çiftleşti ( olası bir durum), dişi muhabbet kuşunuzun yumurtlama ve kuluçkaya yatma dönemi geldiğinde sizden ve çevresindeki kişilerden utanacağı için kuluçka dönemine girmek istemeyecektir.

Onun için kafesinize hemen bir yuvalık alarak içini talaş veya kırpıntı kağıtla yumuşatıp kafesin içine sabitleyin ve kafesinizi bir tül ile bir süre kapatın. Baktınız ki dişi muhabbet kuşunuz yuvalığın içine girdi ve erkek muhabbet kuşunuzda yuvalığın başında nöbet tutarcasına duruyor. İşlem tamamlanmış demektir.

Bundan sonraki süreçte kuşlarınızın hiçbir şekilde rahatsız edilmemesi gerekiyor. Çünkü o saatten sonra muhabbet kuşlarınız onlara yaklaşan herkesi potansiyel tehdit olarak algılayıp agresif tavırlar gösterebilir.

Bu durumu vahşi doğada yaşamını devam ettiren kuşlar üzerinden ele almak gerekirse. Herhangi bir belgeselde veya başka bir programda hiç duyup gördünüz mü kuşların kendi hazırladıkları yuvalar haricinde bir yere yumurtlayarak kuluçkaya yattıklarını. Muhabbet kuşları da aynı şekilde vahşi doğada kuluçkaya yatmadan önce yuvalarını hazırlar ve zamanı geldiğinde de kuluçkaya yatar.

Kafesinizde ki kuşlarınızın pek böyle imkanı olmadığı için onların yuva ihtiyacını sahipleri olarak bizim karşılamamız gerekmektedir. Kuluçka dönemi içerisindeyken kuşlarınızı mümkün olduğu kadar rahatsız etmemeye çalışın. Sadece genel ihtiyaçları olan yem, su ve temizliklerini haricinde onlarla oynamak, konuşmak gibi girişimlerde bulunmamanız daha iyi olur.

Dişi muhabbet kuşunuzun kuluçka dönemi sona erdikten sonra yumurtalar çatlamaya başlayacak ve minik minik yavru muhabbet kuşlarının sesini duymaya başlayacaksınız. Bu aşamadan sonra ise muhabbet kuşlarınızı yavrular kendilerini zaptedene kadar anne ve babalık içgüdüleri ile başbaşa bırakın.

1 thought on “Muhabbet Kuşları Yuva Olmadan Yumurtlar mı?”

  1. Ilk muhabbet kusu deneyimimde yuvalik almamistim kafesin tabaninda yumurta vardi es aldigimi sanirken ikisi de disi cikmisti es olmadan da yumurtluyormus yasayarak ogreniyoruz ne yazik ki😅

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat