Muhabbet Kuşlarında B Vitamini ve Felç

Muhabbet Kuşlarında B Vitamini ve Felç

Muhabbet kuşlarında B vitamini ve felç

Muhabbet kuşlarında felç olma durumuna oldukça nadir rastlanır. Birçok kez yaşı ilerlemiş olan muhabbet kuşları, cockatiel cinsi papağanlar ve cennet papağanları bu belirttiğimiz sağlık problemlinden etkilenebilir. Yani anlaşılan, yaşı genç olan bir kuşun bu hastalığa maruz kalma ihtimali oldukça düşüktür.

Beyin felci nedir?

Basit bir şekilde açıklamak gerekirse, beyine yerleşmiş olan minik kan pıhtılarınınfelce sebebiyet vermesidir. Beyinin hangi bölgesinin hasar gördüğüne bağlı olarak etkileri de farklılık gösterebilmektedir. Bu şekildeki kan pıhtıları, beyinin etkilenen bölgelerinde oksijen yetersizliğine neden olur veya tam anlamıyla kan dolaşımını engeller. Beyin hücreleri hemen ölmeye başlar ve beyinde şiddetli sinir kası problemleri veya felç gibi bulgularla tespit edilen ağır hasarlara neden olabilir. Eğer zarar görmüş beyin bölgesi, kuşun hayatını etkileyecek kadar ciddi ise, inme durumu birkaç saniye içinde ölümle sonuçlanır.

Belirtileri

Beyin kanamaları veya felç durumu, genellikle akşam vakti, kuş durgu ve sakin vaziyetteyken, hatta uyku halindeyken meydana gelir. Yukarıda bahsettiğimiz kalp kası bozuklukları ve felç bulguları herhangi bir belirti göstermeden, saniyeler içinde kendini gösterir ve kuş bir daha salıncakta veya dal üstünde tüneyemez. Kuşların birçoğu tüneklerinden düşmeleri sonucunda panik yaşar ve uçmaya çalıştıklarında ise bu girişimlerini genellikle felce bağlı olarak yapamazlar. Felç hastalığına maruz kalmış olan kendisine ne olduğunu anlayamadığı için yüksek sesle bağırmaya başlar.

Beyin felcinin en çok rastlanan belirtileri, vücudun bir bölümünün tam anlamıyla tutulmasıdır. Bu durum, ayak, ayak parmakları, bacak ve hatta kanatlarının felce maruz kalmasıdır. Bu durum kolayca açıklanabilir; Geel olarak beyinin bir lobu yetersiz oksijenden dolayı etkilenir ve vücudun diğer bölgesi aldığı bu hasardan dolayı felç olur. Bu durumda kuşların birçoğu kör olur ama genellikle bu travmadan gözün bir tanesi etkilenir (vücudun felç olan bölgesindeki). Kuş tüneğinden düştükten sonra yerde öylece yatar ve hareket etmekte zorluk çeker. Kuş yönünü kaybetmiş vaziyettedir ve kuşların birçoğu panik halinde olur. Felç durumu meydana geldikten sonra muhabbet kuşunu sakinleştirmek kuş sahibi için oldukça zordur. Felç meydana geldikten sonraki ilk günler içerisinde, kuşların çoğu, özel bakım uygulanması için hemen veterinere götürülmez ise iştah kaybından dolayı hayatını kaybedebilir.

Beyin felcini tanımlama
Kuşunuzun felç olduğunu düşündüğünüz zaman, elinizden geldiği kadar hızlı ( gerekirse gece) hayvan hastanesine veya veteriner hekime mutlaka getirilmesi gerekir. Veteriner hekim büyük ihtimalle kuşun felç olup olmadığını tespit edecektir. Belirtiler meydana geldiğinde aceleci olmak, tıbbi bulguların yapılabilmesi ve tedavi aşamasına geçilebilmesi bakımından oldukça önemlidir.

Tedavi
Almanya’dan alınan bilgilere göre veterinerlerin, muhabbet kuşları başta olma üzere diğer kafes kuşlarını kortizonla, “beyin kompozesi” adı verilen bitki destekli ilaçla ve yüksek dozda B vitamini kompleskinin kuşlara enjekte edilmesi ile tedavi ettikleri ifade edilmektedir. Genel olarak bir veya iki gün içerisinde, ikinci bir enjekte işlemi gerçekleştirilir ve B vitamini kompleksi içme sularına ilave edilir. Felç durumundan sonra kuşun dinlenebilmesi için sakin, ılık ve sesiz bir ortama ihtiyaç vardır.

Yapılan tedaviden iyi sonuç çıktığı takdirde, kuş bir hafta içerisinde hayati tehlikesini atlatmış olur. İlaçlar eğer bir hafta içerisinde etkisini hala göstermemiş ise felcin meydana getirdiği beyin hasarlarının, tedavi olmayacak kadar ağır olduğu tespit edilir. Bu gibi durumlarda, oldukça zor bir karar olsa bile böyle bir duruma maruz kalan kuşu uyutmayı düşünmelisiniz. Yaşam bazen, felçten kurtulmuş olan bir kuş için adeta işkence haline gelir ve bazı fonksiyonlarının eskisi gibi olması için hiç bir umut yoktur. Son çare olarak uyutma, hasta olan kuşumuz için kurtulması anlamına gelebilir.

Felçli kuşların barındırılması
Felce maruz kalmış olan kuşların çoğu, felcin meydana gelmesinden sonraki il günlerde dengede durma sorunu yaşarlar. Bu sebepten dolayı daha önce alıştıkları şekilde tüneyemezler. Kuşların bazıları tünemeyi dener ancak bacaklarının birindeki felçten dolayı dengede duramaz ve yere düşer. Diğerleri ise tırmanmak için kendini çok halsiz hisseder ve yerde oturmayı tercih ederler. Kumaşla veya bir havlu ile kafesin tabanı doldurulmalı ve üstü kâğıt havlu ile sarılarak kirlenme nedeniyle günde en az bir kez değiştirilmesi daha faydalı olacaktır. Kafesin içindeki salıncaklar hasta kuşun düşüp yaralanacağı ve daha çok zarar göreceği için kaldırılması gerekir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisi de; Kesinlikle kuşa yakın olan bir bölgeye su tabağı koymayın, felcin vermiş oluğu etki ile denge sorunu yaşayan kuşunuz suluğun içine düşerek bozulabilir! Biraz daha yukarıya, kafes tellerine çok küçük bir suluk sabitlemen daha uygun olacaktır. Belirttiğimiz bu küçük suluk, kuşunuzun içme suyundan boğulmaması için gereklidir.

Kuşunuza yardım edebilmek için diğer yapabileceğiniz şeylerle re göz atacak olursak; Felçten sonraki ilk günler birçok hastayı da olduğu gibi kuşları da yeterli düzeyde beslemek pek kolay değildir. Bazı zamanlarda denge sorunu o kadar ağır olur ki, kuş yemek yemekte zorluk çeker. Bu tip kuşların hayvan hastanelerinde kalması ve tıbbi personeller tarafından beslenmesi gerekmektedir. Ancak başlarını hala hareket ettirebilen ve beslenirken başlarını dik tutmayı basabilen kuşlara evde bakabilmek mümkündür.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat