Muhabbet Kuşlarında Gaga Problemi

Muhabbet Kuşlarında Gaga Problemi

MUHABBET KUŞLARINDA GAGA PROBLEMİ

Her zaman kuşlar özgürlükleri ile ilişkilendirilmiştir. Ancak özgür bir biçimde uçmak onları sağlık sorunlarından korumaz. Kuşların gaga problemleri oldukça yaygın bir problemdir. Bu gibi durumlar aynı insanlarda olduğu gibi beslenme, genetik ve organ yetmezliğine dayalı sorunlar olabilir.

KUŞ GAGASINDA PROBLEMLER NASIL TESPİT EDİLİR?

Kuşların gagaları, yetersiz beslenme, dövüş veya kanser yoluyla hasar görebilir. Kuşların gagaları aynı insanın elleri gibidir. Yırtıcı hayvanlarla savaşmak, kendilerini beslemek ve kendilerini kaşımak için kullanırlar. Gagasında sorun olan kuşlar mutsuz olur.

SAĞLIKLI GAGASI OLAN KUŞLAR

Sağlıklı bir gagaya sahip olan kuşlar kesinlikle mutlu ve sağlıklı olurlar.

KUŞUMUZUN GAGASININ SAĞLIKLI OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARIZ?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan gagalar simetrik ve pürüzsüz görünürler. Belli olacak şekilde bir renk değişikliği veya sıyrık, soyulma olmaz. Alt gaga ve üst gaganın normal hizasında bulunur.

KUŞ GAGASINDAKİ GENEL PROBLEMLER

Bu durum genellikle yangı ve beslenme sorunları ile ilişkilidir. Hasta olan kuşların karantina altına alınması ve arınık edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında çevresel temizlikte yapılması gerekir. Bağışıklık sistemini desteklemek amacı ile kuşlara besleyici gıdalar yedirilmesi tavsiye edilir.

SOYULMUŞ GAGA PROBLEMİ

Kuşların gagaları aynı insan cildi gibi düzgün bir biçimde nemlendirilmez ise, pullanmaya başlar ve sonucunda kırılmalar meydana gelir. Bu durum, düşük protein takviyesi, metininin ve özellikle aminoasit eksikliğinden meydana gelmektedir. Muhabbet kuşlarınız için balık, susam ve et oldukça zengin metininin kaynağıdır. Eğer kuşunuzu doğru bir şekilde beslerseniz yeni gaga oluşumu meydana gelir ve büyür.

RENGİ BOZULMUŞ GAGA

Renksiz bir gaganın sebebi enfeksiyonlar olabilir. Kuşunuzda devam eden nekroz, yangı veya ölü doku gaga üzerinde renk problemlerine neden olur. Genel olarak uzun süreli anti fungal veya antibiyotik tedavisi daha fazla oluşabilecek hasarı önlemek için önerilmektedir.

GAGADA ÇIPLAKLIK VEYA MAKAS ŞEKLİNDEKİ GAGA

Metiyonin, kalsiyum veya biyotin gibi basit beslenme düzensizlikleri kuşların gagalarında deformasyonların oluşmasına neden olur. Makas gagaların oluşmasının sebebi de karaciğer rahatsızlıkları olabilir. Nedeni ise kırık dokuları iyileştirmek için hasar almış olan karaciğer daha az kapasiteye sahip olacaktır. Dikkat etmemiz gereken bir diğer faktör ise, kuşunuzda daha kuvvetli bir gaganın oluşmasını engelleyen zehirli kimyasal maddelere maruz kalmış olmasıdır.

GEREĞİNDEN FAZLA BÜYÜYEN GAGA

Bu durum alt veya üst gaganın olması gerekenden fazla büyümüş olması durumunda meydana gelir. Bu durum, anormallikler, vuruk, beslenme dengesizliği veya enfeksiyonlardan dolayı meydana gelmiş olabilir. Bu problemin tedavisi, gaganın olması gerektiği şekilde kesilmesi ve herhangi bir fazla dökülmesinin önlenmesini gerektirir. Bu durumda tırnak makası kullanılabilir.

KUŞLARDA GAGA BAKIMI

Gagalar kuş bedeninde önemli bir yere sahiptir. Kuşunuzun gaga yapısının her zaman şekilli ve bakımlı olmasını sağlamanız gerekir. Bu da evcil kuşunuzun günlük kontrolünü gerektirmektedir. Herhangi bir yangı belirtisi veya çatlak olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat