Muhabbet Kuşlarında Vitamin Kullanımı

Muhabbet Kuşlarında Vitamin Kullanımı

Muhabbet Kuşlarında Vitamin Kullanımı

Her canlıda olduğu gibi muhabbet kuşlarında da yemin yanında en önemli ihtiyacın içme suyu olduğu bilinmektedir. Kuşların suluklarının kafes içerisinde kolay ulaşılabilecek uygun bir yerde olması oldukça önemlidir. Muhabbet kuşu besleyenlerin en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri ise sularının devamlı temiz ve taze olmasına özen göstermeleridir. Muhabbet kuşlarının suları; kışın gün aşırı, yazın ise her gün yenilenmesi gerekir. Bu konunun kesinlikle ihmal edilmemesi gerekmektedir. Muhabbet kuşlarının suları yenilenirken sulukların iççide fırçayla temizlenmesi sağlık bilgisi bakımından oldukça faydalı olacaktır.

İçme Suyunun İçine İlave Edilebilecek Doğal Takviyeler

Muhabbet kuşlarına vermiş olduğumuz içme sularına vitamin haricinde takviye olarak doğal vitaminlerde ilave edilebilir. Muhabbet kuşlarının suyuna birkaç damla olacak şekilde limon ilave etmek C vitamini bakımından özellikle kış mevsimlerinde olası hastalıklara karşı oldukça yararlıdır. Aynı şekilde birkaç damla pekmez veya bal ilave etmek muhabbet kuşunun direncinin artması ve kış mevsiminde üşümemesi bakımından fayda sağlayacaktır. İçme suyuna haftada bir kez birkaç damla damlatmak şartıyla elma sirkesi ilave etmek, hem muhabbet kuşlarının içinde bulunan parazitlerin yok olmasına destek olur, hem de yağlanmamaları bakımından oldukça yararlıdır. Bunların haricinde muhabbet kuşlarının sularına az miktarda çay suyu da ilave edilebilir. Çay, ishal hastalığına yakalanmış olan muhabbet kuşlarına fayda sağlamakla birlikte kuşların sakinleşmesi bakımından oldukça faydalıdır. Ancak çay suyunun fazlası kuşunuza zarar verebilir, kuşunuzun kabız olmasına yol açar. Onun için en fazla haftada bir kez uygulanmalı ve ertesi gün suyun yenilenmesi gerekmektedir.

Muhabbet Kuşlarında Kullanılan Vitaminler
Muhabbet kuşlarında kullanılan vitaminler; yetişkin ve yavru kuşların günlük vitamin ihtiyaçlarını sağlamak, muhabbet kuşlarının üreme yeteneklerine olumlu katkı sağlayarak sağlıklı yumurtalar üretmelerine destek olmak, muhabbet kuşu yavrularının hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlamak amacı ile sularına ilave edilerek kuşlara verilir. 100cc kapasitesi bulunan bir suluk için 2,5cc vitamin takviyesi yeterli olacaktır. Ne kadar suya kaç damla vitamin ilave edilmesi gerektiği hakkındaki bilgileri vitamin kutusunun üstündeki kullanım talimatlarından öğrenebilirsiniz. Muhabbet kuşları için haftada 3-4 günden fazla vitamin takviyesi uygulanmasına gerek yoktur. Muhabbet kuşlarının suyu her değiştiğinde vitamin ilave etmek yerine, suluğun birine vitamin koyup diğerin temiz tutmak daha faydalı olur.

Piyasada Avisto, Biyomekanik Aviv’i, Edep gibi birçok farklı vitamin takviyeleri bulunmaktadır. Bu vitaminler muhabbet kuşlarının bütün vitamin ihtiyaçlarını sağlayan mültefitimin şeklindedir ancak B vitamini ihtiyacına özel olarak üretilmiş, olası hastalıklara karşı muhabbet kuşlarının direncini yüksek seviyede tutan Vitamin B Kompleks ürünlerini de bulmanız mümkündür.

Muhabbet kuşlarınıza vitamin takviyesi uygularken dozunu iyi ayarlamanız gerekmektedir. Dozunu fazla kaçırdığınız takdirde kuşunuza yaradan çok zararı olacaktır. Hatta aşırı vitamin desteğinden dolayı muhabbet kuşunuza yoğun adrenalin etkisi sağlayacağı için kalp krizi geçirme riski bile doğurabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat