Muhabbet Kuşu Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Muhabbet Kuşu Burun Tıkanıklığı Nedenleri

Muhabbet kuşu burun tıkanıklığı nedenleri

Kuşlarda burun tıkanıklığı problemi aşağıda belirtilen hastalıklardan dolayı meydana gelebilir. Bu hastalıklara yakından göz atacak olursak;

Kuşlarda Nezle

Belirtileri: Kuşun gözlerinde çapak, burnunda akıntı görüldüğü zaman nezle hastalığının ilk ve temel belirtileri olarak görülmesi ve hemen kuşun tedavi altına alınması gerekir. Hastalık ilerlemeye başladıkça burunda tıkanma, gözlerin çapaklanması ve kuşun nefes almakta zorlandığı görülür. Eğer bu duruma önlem alınmazsa, ağır şekilde oksijen yetmezliğinin ve viral olan nezlenin yol açtığı yüksek ateş neticesinde kuşun hayatını kaybetmesi söz konusu olabilir.

Nedenleri: Bu hastalık, viralenfeksiyon olmasından dolayı başka kuşlardan bulaşması olasıdır. Bunun yanında yukarıda da belirttiğimiz soğuk algınlığına bağlı nedenlerle üşütme sonucu meydana gelmesi yaygın olarak görülen bir durumdur. Ani sıcaklık değişiklikleri ve kimi zaman yaptırılan banyodan sonra ıslak veya nemli tüylerle geceyi geçiren kuşların şiddeti bir şekilde üşüterek nezle hastalığına yakalanması sık görülmektedir.

Tedavisi: İlk olarak kuşu sıcaklık bakımından daha sıcak bir ortama almak gerekir ve eğer başka kuşlarla birlikte duruyorsa onlardan ayrılması gerekmektedir. Burnundaki tıkanıklık açılmalı ve gözlerindeki çapaklar silinmeli, eğer nefes almakta zorluk çektirecek burun tıkanıklığı mevcut ise, tuzlu suya bandırılmış minik tüy parçasıyla burun deliklerinin temizlenmesi gerekmektedir. Sonrasında ise göz ve burun çevresine veteriner hekimin tavsiye ettiği ilaçların sürülmesi gerekir. Kuşa B ve C vitamini yüksek yiyeceklerin yedirilmesi ve suya bal ilave edilerek vücut direncinin arttırılması oldukça fayda sağlar. Kuşun kafesi dezenfekte edilerek temizlenmelidir. Son olarak tedavi sürecinde kuşlar için hazırlanmış olan “Nezle-Astım” ilaçları olumlu sonuçlar verebilir.

Kuşlarda Bronşit

Belirtileri: En önemli belirtileri içerisinde sık nefes alma, solunum güçlüğü, burun tıkanıklığı ve nefes alıp verirken duyulan hırıltı sesidir. Hastalığın ilk aşamalarında yüksek ateş meydana gelir. Önlem alınmadığı takdirde bu hastalık kuşun ölümüne neden olabilir.

Nedenleri: Soğuk algınlığı ve şiddetli üşütme neticesinde meydana gelen, solunum yollarında iltihapla tıkanmaya neden olan bir rahatsızlıktır. Nezleye ve soğuk algınlığına sebep olan faktörlerin erken önlem alınıp önüne geçilmediği takdirde bronşit hastalığına dönüşme ihtimali oldukça yüksektir.

Tedavisi: Nezle ve soğuk algınlığı tedavisi ile eş zamanlı özellikler taşımaktadır. Alınabilecek ilk önlem olarak, kuşun daha sıcak bir ortama alınması gerekmektedir. Kuşun gagasını açarak bir damla bal damlatıp kuşun susaması sağlanır ve veteriner hekimin önerdiği ilaçlar ilave edilir. Nezle hastalığında olduğu gibi B ve C vitamini takviyesi yapmak kuşa oldukça fayda sağlayacaktır. Kaynatılarak hazırlanan keten tohumu suyu da bronşit hastalığı tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisidir.

Kuşlarda Astım

Belirtileri: Kuşun nefes alıp vermede zorluk çekmesi, burun bölgesinde tıkanıklık, hırıltılı ve sık solumasıyla kendini belli etmeye başlayan bir hastalık türüdür. Astım hastalığına yakalanmış olan bir kuş ötmeye karşı isteksiz tavırlar sergiler ve ötme kalitesi bir hayli bozulur. Genellikle uzun süre devam eden bronşit hastalıklarından sonra meydana gelen bir rahatsızlıktır.

Nedenleri: Astım hastalığı, vücuda yerleşmiş olan nezle ve bronşitin, kirli, bakımsız, tozlu yem, dumanlı hava ve tozlu ortam gibi kuşlar için elverişsiz ortam ve geç kalınan tedavi gibi nedenlerle solunum yolu organlarında kronik ve iyileşme süreci oldukça güç bir hastalığa dönüşmesidir.

Tedavisi: Ne yazık ki kronik hale gelmiş olan hastalıkların kesin bilinen bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalığı, henüz bronşit safhasında iken ya da hastalık daha başlama aşamasında iken, yukarıda belirtilen elverişsiz ortamların yok edilmesi, devamlı ve iyi bir bakımın sağlanması ise önüne geçmek mümkündür.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat