Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı Tedavisi

Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı Tedavisi

Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı Tedavisi

Özellikle muhabbet kuşlarında rastlanan kuruma hastalığı ağır bir şekilde ilerleyen ve tedavisi oldukça zor bir kuş hastalığıdır. Kuruma hastalığı bakteri kökenli bir hastalık olmadığından dolayı en etkili antibiyotik ilaçlarla bile tedavisi pek mümkün değildir. Hatta aksine anibiyotik ilaçlar kuşun iç organlarına zarar vererek ölümüne sebep olabilir. Bunun için bu hastalığa özel ilaçlar vardır. Bu ilaçlardan bahsedecek olursak;

  • Nystatin ismindeki ilaç muhabbet kuşlarındaki kuruma rahatsızlığını önlemek için kullanılan yaygın bir ilaç türüdür. Şurup şeklindedir ve kuşun suyuna ilave edilerek içirilmesi sağlanır.
  • Amphoterecin B isimli ilaç ise kuşlara serum biçiminde damar yolu sistemi ile uygulanmaktadır. Ağızdan alınan formu ise henüz ülkemizde fazla yaygınlaşmamıştır. Genellikle diğer Avrupa ülkelerinde uygulanmaktadır.
  • Fluconazol isimli ilaç muhabbet kuşlarının suyuna ilave edilerek ağız yoluyla verilmektedir. Hap veya şurup formunda çeşitleri bulunmaktadır ve kuruma hastalığı tedavisi bu ilaçlarla sağlanabilmektedir. Tedavi sürecinin en az 1 ay devam etmesi gerekmektedir.
  • Kuruma hastalığında ilaç tedavisinin yanında bazı ek işlemler de uygulanmalıdır.

Bu işlemlere örnek verecek olursak;

  • Su ve yem kabının her gün temizlenmesi gerekir.
  • Kafeste bulunan pisliklerin her gün temizlenmesi veya pislikle temasını engelleyen bir düzenek hazırlanması gerekir.
  • Kuşunuza verilen suyun asit dengesinin düzenlenmesi gerekir. Bunun için greyfurt suyu veya doğal elma sirkesi suyu kullanılabilir.
  • Kuşunuzun bağırsak sistemini kuvvetlendirecek vitamin desteği yapılmalıdır.
  • Kuruma hastalığı tedavisinde destek olarak kuru maya da oldukça yaygındır. Kuşunuzun suluğuna az bir miktar ilave ederek içirilmesi sağlanır. Maya probiyotik bakımdan kuruma hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Kuşun asit oranını ve bağırsak sistemini düzenler.

Diğer Formüller

Ağız yoluyla tedavi için TRİFLUCAN isimli şurup sabah akşam olacak şekilde ağız yoluyla bir damla olarak verilir.

FLUCAN tablet ise; 100 ml suya 1 tane kapsül atılarak karıştırılır. Hazırlanılan bu karışımdan dolu suluğun içine 3 damla uygulanır. Her 8-10 saatte bir ilaç tazelenir. Bu uygulamaya 30 gün devam edilir.

Kuruma hastalığı meydana gelmeden önce alınabilecek önlemler nelerdir?

Muhabbet kuşu bakarken kuruma rahatsızlığı ve diğer bütün hastalıklardan korumak için en iyi yöntem hijyenik bakımdan geçmektedir. Kuşunuzun kafesinin sürekli temiz tutulması, yemliklerin ve sulukların sürekli tazelenmesi belirtilen hastalıklara karşı alınacak en iyi önlemlerden birkaç tanesidir. Bunun yanında hastalığın önüne geçmek için Flucanazol şurup kuşun suyuna belirli aralıklarda eklenmesi gerekir.

Kuruma hastalığı bağırsak sisteminde rastlanan bir rahatsızlık olduğu için iç parazit aşılarının belirli aralıklar içerisinde yaptırılması da hastalığı engelleme yolunda alınabilecek en etkili önlemlerden birisidir.

Bunun yanında eğer muhabbet kuşunuzda kuruma hastalığı belirtilerine rastladıysanız veya şüphelendiyseniz hiç vakit kaybetmeden kuşunuzu bir veterinere götürerek muayene ettirin. Kuruma hastalığında erken teşhis de tedavi sürecinde en etkili hamlelerden birisidir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat