Newfoundland Nasıl Bir Köpektir - Özellikleri - Newfoundland Yavruları

Newfoundland Nasıl Bir Köpektir – Özellikleri – Newfoundland Yavruları

Newfoundland, dev bir ırk olmasına rağmen, çok zariftir. Newfoundland’lar ailesine karşı koruyucu bir ırktır.

Newfoundland Köpeğinin Özellikleri

Newfoundland dev bir ırk olmasına rağmen, çok zariftir. Sabırlı bir yapısı olan Newfoundland’lar çevik, cesur, iyi karakterli, kibar ve ailesine karşı koruyucu bir ırktır. Eğitimleri biraz zordur bu yüzden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Herhangi bir hayvan, köpek ya da çocuğa karşı davranışları çok güzeldir, ailesine bağlıdır. Ancak Newfoundland köpeği büyük yapıda olduğundan çocuklar ile oynarken kontrol edilmeliler. Bir şeyler içerken ortalığı dağıtırlar ve salya akıtırlar.

Newfoundland adasının kış iklimine ve dalgalı denizlerine alışık, mükemmel bir yüzücüdür. Bu özelliği ile birçok ülkede cankurtaran köpek olarak kullanılmaktadır. Newfoundland aynı zamanda köpeklere yüzme öğreten, onlara yardımcı olan bir öğretmendir.

Dalgalı ya da fırtınalı denizlerde boğulma tehlikesi yaşayan insanların kurtarılmasını kendisine görev edinir. Havlama sesleri kuvvetlidir, iyi birer gözlemcidir. Misafirperver olan Newfoundland, misafirlerinize de son derece ılımlı davranır. Mükemmel karaktere sahip centilmen köpeklerden bir tanesidir.

Konuyla ilgili olarak şu makalemize göz atabilirsiniz >> Diğer Hayvanlarla Uyum Sağlayan Köpek Irkları

Newfoundland Köpeği
Newfoundland Köpeği

Newfoundland köpekleri, çok eski tarihi olan köpek ırklarından biridir. Vikingler, Avrupalı balıkçıların, Newfoundland adasına getirdiği cins köpekler ile adadaki yerli köpekler çiftleştirerek Newfoundland elde ettiği tahmin edilir. Newfoundland cinsi köpeklerin “Kızılderili” köpeklerin soyundan geldiği ihtimaller dahilindedir.

Bir başka ihtimale göre  “Labrador” ile yakın akrabasıdır. Her iki cinsten de bir şeyler alan ve kendine özgü bir karakteri olan Newfoundland, ilk olarak 1700 yıllarda ortaya çıkmıştır.

Newfoundland geniş kafalı, hafif kemerli bir alına sahip güçlü ve iri kemikli bir köpek cinsi olan Newfoundland, iriliğinden dolayı dayanıklı bir özelliğe sahiptir. Newfoundland’ın burnu geniş, gözleri ise yüzüne göre küçüktür.  Kürkü kalın ve suya dayanıklıdır.

Newfoundland Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Petshop’a gittiğiniz zaman seçeceğiniz satılık Newfoundland yavrusu sizinle en çok iletişim kuran olmalıdır. Satılık Newfoundland yavruları bakarken köpeğin sağlıklı olmasına önem vermelisiniz. Newfoundland yavrusu aldıysanız mutlaka veterinere kontrol ettirin

eniz gerekmektedir. Göz parlaklığı köpeğin sağlıklı olduğunun belirtisidir. Köpek alımında dikkat edilecek bir diğer nokta ise köpeğin burnunun yapısıdır. Köpeklerin burnu solunum yollarında sorun varsa kuruma yapar.

Newfoundland Köpeklerinin Bakımı

Newfoundland Yavrusu
Newfoundland Yavrusu

Satılık Newfoundland köpeği alırsanız, köpeklerin tüylerinin, traş edilmesine gerek olmaz en az haftada bir taranmalıdır. Sıcak ev ortamında çok fazla tüy dökebilir. Siyah, koyu kahverengi ve bu renklerle beraber beyaz parçalı renklerde olabilir.

Uyumlu karakteri sebebiyle Newfoundland apartmanda yaşayabilir. Eğitimini verecek kişi ses tonuna ve hal hareketine dikkat ederek Newfoundland’a eğitim vermelidir.

Satılık Newfoundland yavruları büyüyünce iri boyutlarından dolayı her eve uygun olmayabilirler. Kiloları kontrol altına alınmazsa ortopedik ve eklem sorunları çıkabilir.

Newfoundland Arayanlar

Newfoundland köpeği fiyatları araştırmasıyla ile Petshop’lardan, internetten güzel sağlıklı köpekler bulabilirsiniz. Yardımseverliği ve yumuşak huyluluğuyla gönülleri kazanan satılık Newfoundland arıyorsanız yanınızdakilere ve size huzur, neşe vereceğinize emin olabilirsiniz.

Enerji Düzeyi: Yüksek

Egzersiz İhtiyacı: Yüksek

Oyunculuk: Çok Oyuncu

Başka Köpeklerle İyi Geçinme: Çok İyi

Başka Petlerle Geçinme: İyi

Çocuklarla Anlaşma: Çok İyi

Yabancılara Davranış: İyi

Eğitilebilirlik: Orta

Koruma Özelliği: Orta

Newfoundland köpeği ile ilgili tüm eklemek istediklerinizi ve sorularınızı yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat