Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Fiyatı

Norveç Orman Kedisi Özellikleri – Norwegian Forest Cat

Norveç mitolojisinden alınan bilgilere göre kökenleri tam olarak belirlenemese de Vikingler’e kadar uzandığı söylenmektedir. Bulundukları ortama koruma iç güdüleri vardır. Mutlaka oldukları yeri bir sorunun olup olmadığını öğrenmek için önceden kontrol ederler.

Geniş ve bahçeli evleri severler. Çünkü geniş ve engebeli alanlarda zaman geçirmek onlar için daha zevk vericidir. Kapı kollarına asılarak açmak gibi küçük mutlulukları vardır. Öğrenme kapasiteleri oldukça geniştir. Yeni farklı bir şeyi anında algılarlar.

Norveç Orman Kedisinin Özellikleri ve Karakteri

Norveç Orman Kedisinin Özellikleri ve Karakteri
Norveç Orman Kedisinin Özellikleri ve Karakteri

Avcılık ve tırmanma yeteneklerine sahiptir. Suyu çok severler. Hatta gölden balık yakalamak onlar için zamanla hobi haline gelmiştir. Tilki gibi bazı hayvanları kovalama cesaretleri vardır.  Oldukça büyük patileri vardır. 3 – 4 aylık olmaya başladıkları zaman tüylerini uzatmaya başlarlar.

Korku onlar için yok denilebilecek düzeydedir. Kendilerine çok fazla güvenirler. Sevgi dolu ve bir o kadar da tatlıdırlar. Bir kere benimsemeye başladığınız andan itibaren ailenizin bir parçası haline gelirler. Açlıktan asla vazgeçmezler. Oyuncaklarını canlı bir varlıkmış gibi kovaladıkları bile olmaktadır.

Norveç Orman Kedisinde Çiftleşme

Norveç Orman Kedisinde Çiftleşme
Norveç Orman Kedisinde Çiftleşme

Norveç Orman Kedilerinin Vikingler tarafından Rusya, Türkiye ve İngiltere’den getirdikleri kedi türleri ile Romalıların Mısır’dan getirdikleri ve Norveç’te bıraktıkları kedi türlerin çiftleşmesi ile ortaya çıktığı düşünülmeye başlanmıştır.

Normal yaşantılarında kısa tüylü olan Norveç Orman Kedisi yıllar içerisinde evrimleşme sürecini tamamlayarak soğuk iklimdeki zor yaşam şartlarına ayak uydurmayı başararak bugünkü son halini almıştır.

Norveç Orman Kedisinin Vücut Yapısı ve Renkleri

Norveç Orman Kedisinin Vücut Yapısı ve Renkleri
Norveç Orman Kedisinin Vücut Yapısı ve Renkleri

Uzun ve güçlü bir kas yapısına sahip olan Norveç Kedileri 9 kiloya kadar çıkabilmektedir. Üçgen bir yüze, büyük bir kafa yapısına sahiptirler. Dolgun yanakları ve büyük çeneleri vardır. Geniş ve badem şeklinde göz yapıları vardır. Bıyıkları ise oldukça uzundur. Kuyrukları gövdeleri ile aynı boydadır.

Norveç Kedilerinin renkleri incelendiğinde ise çikolata, tarçın, kahverengi ve lila olarak karşımıza çıkmaktadır. Göz renklerine bakıldığında ise altın rengi, mavi ve yeşil olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüy ve göz renklerinin bu muhteşem uyumu sizi cezbedecektir.

Norveç Orman Kedisi Tüy Döker Mi? Bakımı Nasıl Olur?

Norveç Orman Kedisi Tüy Döker Mi Bakımı Nasıl Olur
Norveç Orman Kedisi Tüy Döker Mi Bakımı Nasıl Olur

Uzun ve ipeksi tüylere sahip olan Norveç Kedisinin sıcak aylarda tüt dökmelerinden dolayı tüy boylarında kısalık meydana gelmektedir. Ayrıca bu tür kedilerin boyun kısmında ki yelelerde soğuk havalarda daha belirgin bir hal almaktadır.

Tüy dökme dönemlerinde bakımları oldukça artmaktadır. Bu yüzden mutlaka tüyleri günlük olarak taranmalıdır. Günlük olan tarama işlemleri bu tür kediler için zamanla oyun haline gelmektedir. Bu kadar hassas bakımın sebebi ise oldukça uzun ve kalın olan tüylerin dolanmamasıdır.

Norveç Orman Kedisinin Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır?

Norveç Orman Kedisinin Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır
Norveç Orman Kedisinin Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır

Çocuklarla ve çevresiyle ilişkisi son derece iyidir. Onlarla zaman geçirmekten ve oyun oynamaktan oldukça keyif alırlar. Çok sevecen olmaları aralarında iyi bir arkadaşlık oluşmasına neden olur. Bu yüzden onlar yanınızayken yalnız kalmanız mümkün değildir.

Norveç Orman Kedileri Sağır Mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Norveç Orman Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır
Norveç Orman Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır

Uzun, sivri ve dik kulak yapıları vardır. Kulak içleri tüylerle kaplıdır. Kulak yapıları ava odaklıdır. Bilinen bir sağırlık durumları yoktur. Ancak kulak bakımları ilerde bir sağlık sorununun oluşmaması için son derece önelidir. Belli periyotlarla mutlaka yapılmalıdır.

Norveç Orman Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Norveç Orman Kedisi Ne Kadar Yaşar
Norveç Orman Kedisi Ne Kadar Yaşar

Norveç Orman Kedisinin ortalama yaşam sürelerine bakıldığında ise 14 yıl ile 16 yıl arası olduğu görülmektedir. Bu süreç kedinize bakma şekliniz ide değişiklik gösterebilmektedir. Yani sağlıklı ya da sağlıksız yetişen bir kedinin ömrü verilen yıllara göre değişebilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat