Old English Sheepdog Özellikleri ve Fiyatları

Old English Sheepdog Özellikleri ve Fiyatları

Old English Sheepdog, büyük köpek ırkları arasında yer almaktadır. İngiliz Çoban Köpeği olarak da bilinen bu ırk, Bob Kuyruğu adıyla da anılmaktadır. Ortalama yaşam sürelerine bakıldığında 10 ila 12 yıl arasında yaşayan bu tür, oldukça zeki ve sosyaldir. Çoban köpeği olan ırkın 4 farklı rengi bulunmaktadır. Bunlar Blue Merle, Mavi, Gri ve Grizzle renkleridir.

Old English Sheepdog Özellikleri

Old English Sheepdog Özellikleri

Old English Sheepdog özellikleri yıllardır süregelen bilgiler sayesinde kesinleşmiştir. Büyük boy köpek türleri arasında yer alan bu ırkın erkekleri; 56 ila 61 cm arasında olurken dişileri ise 51 ila 54 cm arasında boya sahip olurlar. Ağırlıklarına bakıldığında erkekleri 29 kg olurken dişiler erkeklere oranla 2 kg daha hafif olarak 27 kg olmaktadır.

Old English Sheepdog Fiyatları

Old English Sheepdog Fiyatları

Old English Sheepdog fiyatları çok fazla değişiklik göstermektedir. Fakat böyle bir çoban köpeğine sahip olmak istiyorsanız Marmaris Pet Shop firmalarından biri olan Mutlu Patiler Pet Shop, aradığınız özelliklerde köpeği sahiplenmenizde sizlere her türlü imkanı sağlayacaktır.

Büyük boy köpek türleri arasında yer alan bu ırka mensup bir köpek, eğer cinsinin tüm özelliklerini taşıyorsa fiyatı 10 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir. Buna ek olarak daha az özelliği barındıran köpeklerin fiyatı ise 1000 TL’ye kadar düşmektedir.

Old English Sheepdog Bakımı

Old English Sheepdog Bakımı (1)

Old English Sheepdog bakımı yapılırken taranması oldukça önemlidir. Derisinin sağlıklı kalabilmesi için tüylerinin haftada en az 3 kere taranması gerekmektedir. Böylece köpeğin kalın kürkünün hava almasının yanı sıra temiz olması da sağlanır. Haftada 3 ker taranmadığı takdirde zamanla deri problemleri baş gösterecektir.

Köpeğinizin tüylerini her 2 veya 2.5 ayda kısaltmanız deri sağlığı açısından faydalı olacaktır. Asıl görevi koyun sürüleri korumak olan köpeği eski zamanlarda sahipleri sık sık tıraş ederdi. Eğer tamamiyle tıraş etmeyecekseniz de göz çevresinde ve anal bölgesinde bulunan kılları ucu sivri olmayan bir makasla almanız yararlı olacaktır.

Old English Sheepdog Karakteri

Old English Sheepdog Karakteri

Old English Sheepdog karakteri bakımından çoğu köpeğe kıyasla daha sevecen ve cana yakındır. İyi bir dost olabilen bu ırk, sürüye ve sahibine karşı aldığı tehditleri etkisiz hale getirmek konusunda oldukça başarılıdır. Diğer köpek türlerine bakıldığında tehdit olan kişinin topuğunu ısırdığını görürsünüz fakat bu ırk, tehdit oluşturan kişiye çarparak onu devirir.

Bu karakteristik özelliklere sahip olan Old English Sheepdog, bu özelliklerine ek olarak çocuklarla da oldukça iyi anlaşabilmektedir. Fakat bazı zamanlarda inatçılığı tutabilmektedir. İnatçı özelliğini engellemek için daha yavruyken iyi bir eğitim alması gerekmektedir. Sahibine sadık olsa bile bir çoban köpeği olmasından dolayı kendi bildiğini yapmaktadır. Zeki olduğu için eğitimi kolay geçecek olsa da dikbaşlı olması süreci biraz arttırabilir ya da zorlaştırabilir.

Enerjisi yüksek olan ırklar arasında olan Old English Sheepdog, ağır tempolu işleri yapabilmesi için yetiştirilmektedir. Bu yüzden yüksek enerjiye sahip olan köpek cinsi, koşmayı ve oynamayı çok sevmektedir.

Old English Sheepdog Yaşam Alanı

Old English Sheepdog Yaşam Alanı

Old English Sheepdog yaşam alanı olarak daha çok kırsal arazileri tercih etse de bir apartman dairesinde gerekli koşullar oluştuğunda yaşayabilmektedir. Orta seviye hareketli bir ırk olarak bilinen bu ırk, ev içerisinde yaşayacaksa gerekli egzersizler günlük olarak yaptırılmalıdır. Yaşadığı evin bahçeli bir ev olması köpeğin ruh ve vücut sağlığı açısından önemli rol oynayacaktır.

Aslında çoban köpeği olan Old English Sheepdog, günümüzde evcil olarak da beslenmektedir. Tüyleri ve hoş görünüşü sayesinde köpek yarışmalarına katılmaktadır. Katıldığı yarışmalarda zekası ve görünüşü sayesinde insanları şaşırtmayı başarmaktadır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat