Pinscher Yavru ve Fiyatları

Pinscher Yavru ve Fiyatları

Pinscher cinsi köpeklerin geçmişini destekleyen kanıtlar oldukça kısıtlıdır. Bunlara rağmen bilinen bir şey var ki, o da Pinscher’ın Doberman Pinscher’ın küçüğü olmadığıdır. Hatta Pinscherların Doberman cinsi köpeklerden daha eski bir cins olduğu açık ve net bir şekilde bilinmektedir. Pinscher cinsi köpeklerin İtalyan tazısı, Alman Pinscher ve Dachsund cinsi köpeklerin soyundan geliştiği tahmin edilmektedir. Pinscher cinsi köpekler Pinscher/Schnauzer soyunun bir üyesidir.

Bu soyun ataları yıllar içerisinde yok olmuş olsalar bile bu köpeklerin yüzyıllar boyunca çiftlik köpeği olarak yaşadıkları bilinmektedir. Tam olarak görevleri sıçan, fare, haşarat gibi zararlı hayvanları yakalayarak öldürmekti. Kimi zaman büyük baş hayvanları sürme gibi görevleri de yaptığı bilinmektedir.

1870’li senelerde Rusya Krallığı neredeyse Almanya’nın tamamını birleştirip tek bir ulus haline getirdiğinde köpek gösterileri Avrupa Kıtası’nda moda haline gelmiştir. Klasik Alman köpeklerinin tek bir standartta birleşmesi ve yeni türlerin meydana gelmesi için kuvvetli bir arzu hisseden insanlar 1895 yılında Pinscher/Schnauzer kulübü kurdular.

Sonrasında kurulan bu kulüp Pinscher cinsinin dört farklı türünü kabul etti.  Bu türler cüce-kaba tüylü pinscher, kaba tüylü Pinscher, cüce-pürüzsüz tüylü Pinscher ve pürüzsüz tüylü Pinscher idi. Bu dört tür günümüzde ise birbirinden farklı dört çeşit tür olarak kabul edilmektedir.

Bu cinsler standart-minyatür Schnazuer’lar, Minyatür Pinscher ve German Pinscher olarak bilinmektedir. Minyatür Pinscher cinsi köpeklerin bu gösterilerde ortaya çıkışı 1900 senesinde Stuttgart Köpek Şovu esnasında gerçekleşmiştir.

Pinscher Özellikleri ve Karakteri 

Pinscher Özellikleri ve Karakteri 
Pinscher Özellikleri ve Karakteri

Küçük köpekler hakkında düşünürken genel olarak birçoğumuz kafasında bir şablon belirlemektedir. Bu köpeklerin kendilerini büyük olarak gördüğünü, büyük köpekler gibi davrandıklarını düşünürüz. Bu gibi durumlar düşüncelerimizde canlanınca da aklımıza gelen ilk örnek de genel olarak Minyatür Pinscher olur. Pinscher cinsi köpekler kişilikleri olan bir cinstir. Korkusuz, cüretkâr, enerjik ve isteklidir. Pinscherların terrierlere benzeyen bir yapısı olduğu düşünülür, fakat aslında terrierlerin birçoğu daha sıcakkanlı köpeklerdir.

Pinscher cinsi köpekler yoldaş köpekler olarak bilinmektedir ve birçok köpekte olduğu gibi sahibiyle zaman geçirmeye bayılır. Sahibine olan sevgisi ve bağlılığı kimi zaman şiddetli boyutlara kadar uzanabilir. Ne kadar sahibiyle vakit geçirmekten hoşlansa da onun tepesine çıkıp rahatsızlık vermez.

Çoğu Pinscher cinsi köpek hayat dolu olsa da, bazıları da içine kapanık tavırlar sergileyebilir; ne olursa olsun kucağa alınmaya bayılır ve devamlı rahatlık ve konfor arayışı içinde olur. Oyun oynamayı çok sever ve çoğu küçük köpeğin aksine evde çıkacak gürültülere karşı da oldukça tolerans sahibidir. Yaşı büyük çocuklarla arkadaş olmaktan çok hoşlanır, onlarla güzel bir bağ kurar.

Yaşı küçük çocuklar için ise çevresinde bulunması en uygun cinslerden birisi olduğunu söylemek zordur. Sakin ve iyi niyetli çocuklar bile istemeden de olsa Pinschera zarar verebilir. Bunların yanında, Pinscher cinsi köpekler ceza verilip köşesine çekilecek karakterde bir köpek değildir. Eğer kendisini savunması gerektiği hissine kapılırsa bunu hiç sorgulamadan yapar.

Pinscher yabancı insanlara karşı oldukça soğuk davranır, fakat bu soğukluk diğer küçük köpeklerdeki gibi stres veya korkudan kaynaklı değil, koruma ve dominantlık içgüdüsünden gelmektedir.

Pinscher cinsi köpekler her zaman kendilerinin koruma köpeği olduğunu zanneder, eğer iyi bir sosyalleştirme ve düzenli eğitimini almazsa bu durum ilerleyen zamanlarda büyük sorunlara yol açabilir. Yeterli düzeyde eğitimini almış bir Pinscher cinsi genel olarak naziktir, fakat yine de yabancı insanlara karşı mesafeli durur. Pinscher cinsi köpekler ilk kez köpek sahibi olacak kişiler için zorlu bir köpek cinsidir. Pinscherlar dominant yapıya sahip köpeklerdir. Sahibi eğer sağlam ve sakin bir şekilde kontrolü elinde tutamazsa, o kesinlikle kontrolü ele geçirecektir.

Pinscherların bu dominant karakteri diğer köpek cinslerine karşı da kendisini gösterir. Diğer hiç bir köpeğin kedisini hırpalamasına izin vermez ve eğer aralarında bir anlaşmazlık söz konusu olursa Pinscher her zaman kavga etmeye hazırdır.

Pinscher Vücut Yapısı ve Renkleri

Pinscher Vücut Yapısı ve Renkleri
Pinscher Vücut Yapısı ve Renkleri

Pinscher cinsi köpeklerin lakaplarında birisi de King of the Toys, yani Miyatürler Kralı. İsminden de anlaşılacağı gibi Pinscherlar minyatür kategoride yer alan bir ırktır. Dengeli, kısa, sağlam yapılı bir vücuda sahip olan Pinscher’ın ortalama yüksekliği 25-30 cm. ve ortalama ağırlığı ise 4-6 kg. arasında değişiklik gösterir. Kafa yapısı vücudunun diğer kalanıyla orantılı bir biçimdedir, herhangi bir hantallık belirtisi yoktur. Göz yapısı hafif oval biçimdedir ve parlak görünür, hatta bazı cinslerinde ise tamamen siyahtır.

Kulak yapıları kafasının üst kısmından başlamaktadır ve daima dik durur. Çikolata rengi Pinscherları bir kenara ayıracak olursak genel olarak siyahlardır. Boyun yapısı vücudu ile mükemmel bir uyum içerisinde, hafif kavislidir ve omuzlarına doğru doğal bir birleşim vardır. Kuyrukları her zaman yukarıda durur ve genel olarak diktir.

Tüyleri kısa, sert, düz, sıkı ve pürüzsüzdür. Görülen renklerinin içerisinde kızıla çalan kahverengi, geyik kızılı ve koyu kahverengi renkleri de vardır.

En çok bilinen renkleri ana rengin siyah olduğu ve dudak, yanak, boğaz, alt çene, göğüs, gözlerin üstleri, ön ve arka bacaklarının iç kesimleri ve ayaklarının pas kızılı renklerinin olduğu kombinasyonlardır.

Pinscher Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Pinscher Tüy Döker mi? Tüy Bakımı
Pinscher Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Pinscher cinsi köpeklerin tüy bakımları oldukça kolaydır. Kısa yapılı tüylerinin en az haftada bir kez yumuşak fırça yardımı ile taranması ölü tüylerin temizlenmesine ve görkemli görünmesine yardımcı olacaktır. Kendilerini kirletmedikleri sürece yıkamanıza gerek yoktur. Enfeksiyonla sonuçlanmaması için kulakları kulak kirine karşı her zaman gözlem altında tutulmalıdır.

Eğer tırnakları doğal yollarla aşınmaya uğramadıysa düzenli olarak tırnaklarının kesilmesi gerekmemektedir. Kesilmemesi halinde tırnaklar köpeğinizin yürümesi ve koşması esnasında ona acı verebilir. Son olarak dişlerinin düzenli bir biçimde fırçalanması gerekmektedir.

Pinscher Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Pinscher Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi
Pinscher Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Apartman yaşantısına en uygun çislerden birisi olarak görünse de Pinscher cinsi köpeklerin enerjisi seviyeleri çok yüksektir ve enerjilerini boşaltmaya ihtiyaçları vardır. En az günde birkaç kez yürüyüş yapması köpeğinizin hem fiziksek hem de zihinsel sağlığını normal seviyede tutacaktır.

Çocuklarla arası oldukça iyidir ve onlarla oyun oynamaya bayılır. Unutulmamalıdır ki enerjisini atamamış olan ve yeterli seviyede egzersiz ihtiyacını karşılayamamış olan bütün köpekler istenilmeyen davranışlar sergileyebilir.

Pinscher Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Pinscher Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?
Pinscher Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Pinscher cinsi köpeklerin kulakları aynı yarasa kulaklarını andırmaktadır ve oldukça iyi duyarlar. En ufak bir ses dalgasına bile anında tepki verebilirler.

Pinscher Ne Kadar Yaşar?

Pinscher Ne Kadar Yaşar?
Pinscher Ne Kadar Yaşar?

Pinscher cinsi köpeklerde aşağıda belirtilen hastalıklara rastlanabilir ve bu hastalıklara karşı her zaman kontrol altında tutulması gerekir.

  • Legg-Perthes hastalığı
  • Patella luksasyonu
  • Hipotiroid
  • Progresif retinal atrofi
  • Kalp bozuklukları

Pinscher cinsi köpeklerin ortalama hayatta kalma süreleri 12 ila 16 yıl arasındadır.

Yakalanabileceği hastalıları okurken sakın tedirgin olmayın. Bu hastalıkların bazılarına nadir rastlanır, bazıları ise basit tedavi yöntemleri ile önüne geçilebilecek hastalıklardır.

Pinscher Çiftleşme

Pinscher Çiftleşme
Pinscher Çiftleşme

Pinscher cinsi köpekler ilk kızan dönemine 9-12 aylık arasında girerler. Kızan dönemleri 7-11 gün arasında sürmektedir. İlk doğumlarında 2-3 arasında yavru dünyaya getirirler. Sonraki doğumlarında ise bu sayı 4’e kadar çıkabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat