Pug Nasıl Bir Köpektir, Evde Beslenir mi?

Puglar, günümüzde süs köpekleri arasında en çok sevilen süs köpeklerinden biridir. Pug köpekler, oldukça minik boyutları ve şirin surat yapılarıyla süs köpekleri arasında oldukça dikkat çekerler. Yıllardır Türkiye’de var olan Pug cinsi köpekler, Adanalı Rıfkı karakterine hayat vererek popülerlik kazanmıştır. Adanalı dizisinde Maraz Ali’nin köpeği olan Rıfkı, Pugların bu gün, bu kadar popüler olmasında oldukça büyük etkene sahiptir. En önemli özelliği çocuklarla iyi anlaşmak olan Pugların; ısırma eğilimleri bulunmaktadır. Fakat bu eğilim çok fazla sinirlendirildiğinde ya da istemediği bir şeyin sürekli tekrar edilmesinde ortaya çıkar. Özellikle sahiplerine karşı oldukça sadık olan puglar tanıdığı kişileri genel olarak ısırmazlar.

Ev içerisinde fazla hareketten hoşlanmayan kişiler Pug tercihinde bulunabilir. Çünkü fazla hareket etmeyen bu köpek cinsi, bahçesiz evlerde de rahat bir şekilde yaşayabilir. Fakat bu, gün boyu evde tutulacağı anlamına gelmiyor. Günde aralıksız 5 saatten fazla evde durdurmamanızı ve düzenli olarak egzersizlerini yaptırmanızı öneriyoruz.

Pug Köpek

Pug Köpek
Pug Köpek

Pug Köpek, Pug isminin yanı sıra Mops Köpek ve Carlin Köpek olarak da bilinmektedir. Türkiye’de Pug adıyla yaygınlaşmış olan bu cins, ABD’de Mops Köpek olarak tanınmaktadır. Pug Köpek, oldukça hassas yapıya sahiptir. Bu yüzden ona karşı yüksek sesle konuşmak, kırıcı davranışlarda bulunmak (uyarı amaçlı ufak dokunuşlarla vurmak gibi) Pug köpeği oldukça üzebilir. Bu yüzden oldukça hassas davranmaya özen gösterilmelidir.

Pug Fiyatları

Pug Fiyatları
Pug Fiyatları

Pug fiyatları birçok kritere göre değişiklik gösterebilir. Bu kriterlerden en başta geleni yavru ve erişkinlik durumudur. Yavru Puglar, erişkin puglara göre daha yüksek fiyatlarla satılmaktadır. Çünkü Pug yavrusu, oldukça kolay kavrayan, eğitilebilen ve sahip bilincinin kolayca oturabildiği zihin yapısına sahiptir. Yaşı büyüdükçe, tıpkı insanlarda da olduğu gibi eğitim zorlaşır. Bu sebepten dolayı satın alırken de Pug yavrusu satın alması önerilir. Sadece bununla sınırlı kalmayan fiyat kriteri, rengine, sağlık durumuna göre de değişiklik gösterebilir. Tüm her şey tamsa ve Pug safkansa ortalama olarak 1.500 TL ila 5.000 TL arasında satılmaktadır.

Pug fiyatları ile ilgili, sahip olmak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir diğer konu da, kredi kartına taksit yapılıp yapılmadığı ve kapıda ödeme seçeneğinin sunulup sunulmadığıdır. Bodrum Pet Shop firmalarından Mutlu Patiler Pet Shop, kredi kartına taksitle Pug yavrusu satışı yapmaktadır. Sadece bununla sınırlı kalmayan Mutlu Patiler Pet Shop, kapıda ödemeyle Pug yavrusu gönderip; müşteriye köpeği gördüğünde ücretini verme seçeneği de sunmaktadır.

Pug Yavrusu

Pug Sahiplendirme
Pug Sahiplendirme

Pug yavrusu, yukarıda da bahsettiğimiz üzere erişkin puglara göre çok daha kolay kavrayabilen bir zeka yapısına sahiptir. Bu yüzden Pug satın alınacaksa; bu yönde kesinlikle pug yavrusu tercih etmenizi öneriyoruz. Aksi takdirde, sahip bilincinin oturması ve diğer istediğiniz eğitimleri verebilmeniz uzun bir süreci kapsayabilir.

Marmaris pet shop firmaları arasında yer alan Mutlu Patiler Pet Shop, istediğiniz her renkte, tamamen sağlıklı ve bunun yanı sıra şecere belgesi bulunan “safkan” pug yavrusu satışı yapmaktadır. İletişime geçerek Pug yavrusu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pug Sahiplendirme

Pug Sahiplendirme
Pug Sahiplendirme

Yine Pug köpekler ile ilgili Google’da sık bir şekilde yapılan araştırmalardan biri de “Pug Sahiplendirme” araştırmasıdır. Pug, süs köpekleri sınıfına girdiği ve üretim – bakım süreci oldukça zor olduğu için 1.500 TL ila 5.000 TL aralığında satışı yapılan bir köpek cinsidir. Bu yüzden Pug sahiplendirme noktasında pek fazla ücretsiz sahiplendiren kişi bulunmamaktadır. Eğer bu noktada tamamen ücretsiz sahiplendireceğini söyleyen birisi varsa, veteriner kontrolünde teslim almanızı öneriyoruz. Çünkü Pug köpekler herhangi bir hastalık durumunda; yüksek maliyetlerle tedavi edilmektedir ve sahibine bu noktada büyük zararlar yaşatabilir. İyi araştırmalısınız.

Pug Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pug Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Pug Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pug alırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, satın alacağınız kişi veya yerin resmi bir adresinin bulunması ve “veteriner kontrolünde, garantili satış yapmasıdır”. Eğer bu duruma dikkat ederseniz hiçbir mağduriyet yaşamazsınız.

Puglar oldukça hassas hayvanlar olduğu için sahibine alıştıklarında belirli bir süre sonra tekrardan satılırlarsa yeni sahibine ve evine uyum sağlama konusunda oldukça zorluk yaşayabilir. Bu yüzden dolayı yavruyken satın almaya özen göstermelisiniz.

Puglar ciltten sabıkalı hayvanlardır. Eğer satın alacağınız köpeğin cildinde lokal kızarıklıklar varsa, ya da herhangi bir tahriş söz konusu olmuşsa bu durumda veteriner eşliğinde kontrol etmeniz gerekebilir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Pug Özellikleri

Pug özellikleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Çin kökenli olan Pug, kırışık yüz hatlarına, basık burun ve sarmal kuyruğa sahip yapısıyla görünüş olarak dikkat çekmektedir. Safkan Puglar erkekler için omuz başından itibaren 30 cm uzunluğa, dişiler için 25 cm uzunluğa sahiptir. Günümüz şartlarında bu veriler 1-2 cm az veya fazla olabilir. Ayrıca 12 – 15 yıl ömürleri bulunmaktadır.

Karakteristik bakımdan da 8 farklı özelliğe sahip olan Pugların dikkat çeken ilk özelliği uysal olmalarıdır. Ayrıca akıllı ve sessiz olan bu köpekler; biraz da inatçılardır. Sosyallik açısından sizi sevindirecek Puglar, hem diğer ırklarla hem de sahipleriyle oldukça iyi anlaşmaktadırlar. Özellikle çocuklarla oyun oynadığı anlarda çok mutlu olurlar. Alımlı, oyuncu ve dikkatli olması da diğer özellikleri olarak dikkat çekmektedir.

Tıknaz, kompakt ve kare şeklinde bir yapıya sahip olan pug’un fazla uzun olmayan yumuşak kürkü kayısı rengine benzeyen sarı, sütlü kahve rengi ve siyah olabilir. Pug’un yüzü ve kulakları her daim siyah olup, kulakları tıpkı bulldog’unkiler gibi yarı dik bir yapıya sahiptir ve uçları kırıktır.

Pug’un yanaklarında bulunan benler onu sevimli köpekler arasında öne çıkarmakta. İfade dolu gözleri; belirgin, koyu renk ve parlaktır. Sırtı kısa olan pug’un sırt çizgisi yere paralel bir şekildedir ve düz durmaktadır. Kuyruğunu sırtına çember bir şekilde taşır. Bacakları düz olup son derece güçlüdür.

Pug Köpeği
Pug Köpeği

Pug Cinsinin Karakteri

Pug cinsi köpekler mutlu ve hareketli bir yapıya sahip olmakla birlikte son derece sadık köpeklerdir. Yaramaz bir köpek olup aynı zamanda oyun oynamayı çok seven bir cinstir ve çocuklarla iyi geçinirler. İnatçılık gibi katı bir huyları vardır. Zekidirler ancak tekrara gelemezler ve bu şekilde eğitilemezler, çabuk sıkılırlar.

Pug cinsi köpekler sahibinin ses tonuna karşı oldukça duyarlıdır ve bu yüzden bu köpeklere ciddi bir ceza vermeye gerek yoktur. Pug cinsi köpekler ya donuk karakterli olur ya da çok heyecanlı bir yapıya sahip olurlar.

Bekçilikte çok iyidirler ve asla durduk yere havlamazlar. Diğer ev hayvanları ve köpek cinsleriyle iyi geçinen pug’un yabancı ziyaretçilerle de iyi geçinir. Pug cinsi köpekler ilgiye muhtaçdırlar ve bu yüzden yeri geldiğinde kıskançlık tavırları sergileyebilirler.

Pug Cinsinin Eğitimi

Pug Cinsinin Eğitimi
Pug Cinsinin Eğitimi

Pug cinsi köpeklerin eğitimi biraz zorlayıcı ve yorucudur. Çok cana yakındırlar ancak tembellik eğilimleri de vardır. Bu yüzden onları eğitirken sabırlı olmalısınız ve onlara kızmamalısınız çünkü bunu hissederler.

Pug cinsi köpeklerin yüzünde ve vücudunda bulunan kırışıklıklar sık bir şekilde yıkanmalı ve temizlenmelidir. Çünkü kirlerin çoğu bu bölgelerde birikmekte olup köpeği rahatsız eder. Pug cinsi köpekler suyu çok fazla sevmezler ancak ayda bir ya da iki defa yıkanması onun için daha iyi olacaktır, böylelikle ileride herhangi bir sağlık sorunu yaşamaz.

Pug cinsi köpeklerin sağlık sorunu yaşayabilme ihtimali çok yüksektir. Bu köpeklerde görülen en ciddi sorunlardan biri olan beyin zarı zedelenmesi görünebilir. Düzenli bir şekilde bir veteriner hekime götürülüp muayenesi yaptırılması bunu önceden fark etmenize olanak sağlar ve engelleyebilir de.

Düzenli bir şekilde aşılarını olması da onun sağlık sorunu yaşamasının önüne geçer. Pug cinsi köpekler ilk çıktıklarında ‘kucak köpeği’ olarak adlandırılmaktaydı. Çinli hükümdarlar bu köpekleri yanından ayırmazdı. Pug cinsi köpeklerde kornea hastalığı baş gösterebilir ve buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Birçok köpek eğitmeni, pug cinsi köpeklerin eğitiminin biraz zaman alacağını söylerler. Bu köpekleri eğitmenin maliyeti biraz yüksektir ancak çok gereklidir ve köpek küçük yaştayken başlanması idealdir. Tek seferde üç ya da dört yavru doğurabilen pug cinsi köpeklerin boyutu çok küçüktür ve bu yavruları asla tek başına doğuramazlar, veteriner yardımı almak zorundalardır.

Bazen yavrular sezeryan ile alınmaktadır ve bu yavrular maalesef ki ölü olarak doğabilirler. Pug cinsi köpekler vücut ısılarını ayarlamakta sorun yaşadıkları için bulundukları odanın sıcaklığı yirmi beş – yirmi altı derece civarında olmalıdır. Bu köpekler temel itaat eğitimiyle birlikte verilen emirleri anlayabilmektedirler.

Tuvalet eğitimini de aldıktan sonra bu köpekler ev ortamında ihtiyaçlarını gidermek için tuvaleti kullanmaları gerektiğini bildikleri için hiçbir sorun yaşanmaz. Bu cinsin tüy dökme sorunu yoktur bu yüzden bakımı çok daha kolaydır. Ancak mevsimsel geçişlerde biraz da olsa tüy dökme sorunu vardır.

Pug ile ilgili tüm soru, görüş, öneri ve isteklerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz. Konuya eklemek istediklerinizi de yine buradan ulaştırarak; eklenmesini sağlayabilirsiniz.

3 thoughts on “Pug Nasıl Bir Köpektir, Evde Beslenir mi?”

  1. Mert Karacan

    Evinizdeki horlayan dost küçük dostumuz @bira hanım mahzemeleri aldığımız ilgili pet arkadaşımız mutlu patiler.

  2. En sevimli dostlardan biri . Bende de 2 tane var 🥰 Sevgisi hiç bir şeyde yok . Herkesin böyle dostları olmalı .. Kafanızda soru işareti kalmadan bi dost sahip edinin❤️❤️

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat