Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Yavrusu

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Yavrusu

İlk kez California’da Ann Baker tarafında üretilmeye başlandı. Etkileyici görüntüsü ile kısa sürede sevilen ve benimsenen Ragdoll Kedisi doğru yöntemlerle eğitildiği takdirde çok farklı oyunları ve komutları kısa sürede öğrenme yeteneğine sahiptir.

Baker, üretim süreci boyunca gen havuzunu koruma çalışmıştır. Net genetik bir ırka sahip olana dek üretimin her aşamasında yer alan Baker çiftleştirmeler sonucunda bugünkü görüntüsünü almasını başarmıştır.

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Diğer kedi türlerine göre oldukça farkı olan bir özelliği vardır. O da kucağına alınan Ragdoll Kedisi kendini sahibinin kollarına tamamen serbest bırakmasıdır. Bu durumdan oldukça keyif alan kediniz kendini bir bebek gibi hissetmek için tüm çabasını harcayabilir.

Sahipleri ile zaman geçirmeyi çok severler. Uyumludurlar. Durumuna göre soğukkanlı olabilme özellikleri ile değişikliklere hemen adapte olurlar. Bağımsız değillerdir. İyi oyunculuk yetenekleri vardır. Konuşkanlık ve avcılık seviyeleri ortadır.

Ragdoll Kedisi Çiftleşme

Ragdoll Kedisi Çiftleşme

1950’li yıllarda ABD’ de iki farklı türün çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yani bilinçli bir çiftleştirilme sonucu meydana gelmişlerdir. Soy ağacı net olarak saptanmamıştır. Gelişimini tamamlayan yavrulara yetiştiricisi Ragdoll adını vermiştir.

Ragdoll Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri

Ragdoll Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri

Beyaz renkli olarak doğarlar. 4-5 yaşlarına kadar renklerinde değişiklik gösterirler. Yetişkin olan Ragdoll Kedisi ise artık gri renklidir. Yüzleri koyu renk iken boyun kısımları beyaz olur. En büyük kediler listesinde yer alan bu tür kediler 9 kiloya kadar çıkmaktadır.

Beyaz eldivenli, eldivensiz ve tek renkli olmak üzere üç çeşidi bulunmaktadır. Beyaz eldivenlinin renkleri ise kahverengi, mavi ve çikolata rengindedir. Safir mavi gözleri vardır. Ancak nadir de olsa göz renklerinde farklılık olabilmektedir.

Ragdoll Kedisi Tüy Döker Mi? Bakımı Nasıl Olur?

Uzun tüylerini düzenli olarak taradığınız takdirde bakımı oldukça rahattır. Kimi kediler taranmaktan hoşlanmazken bu durum Ragdoll Kedisi için tam tersidir. Tüyleri ile oynanmasından ve taranmasından oldukça zevk alan bu tür kediler için günlük ya da haftalık bakım eğlence haline gelecektir.

Tüy yumakları riski yüksek olan bu kedi türünde mutlaka tüy yıkanması, kurulanması ve taranması düzenli olarak yapılmalıdır. Hatta bunun için küçük bir tavsiye verecek olursak malt macunu ölü tüylerin vücuttan atılmasında size oldukça kolaylık sağlayacaktır.

Ragdoll Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır?

Ragdoll Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır

Çocuklarla ve çevresiyle iletişimi oldukça iyidir. Aile bireylerin yaptığı faaliyetlerde yer almayı çok severler. Başardığı bir şey sonrası ödüllendirilmeyi çok severler. Sahiplerine o kadar çok düşkündürler ki onları kapı da karşılamaya bayılırlar.

Geniş aileli bireyler için Ragdoll Kedisi oldukça uygun bir türdür. Ancak yeni tanıştırma durumlarında her ihtimali göz önünde tutarak belli bir süre mutlaka gözlem yaparak kedinizi ve karşısında ki kişiyi mercek altına almak sizin için daha iyi olacaktır.

Ragdoll Kedileri Sağır Mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Ragdoll Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır

Orta büyüklükte bir kulak yapıları vardır. Ragdoll Kedisinin kulaklarını uzun ve kabarık olmasından dolayı nemli ve yumuşak bir bez ya da pamuk yardımı ile haftada en az bir kez silmeniz kulak sağlığı için oldukça önem arz etmektedir.

Bilinen bir sağırlık durumu yoktur. Ancak yukarıda bahsedilen durumlara dikkat edilmemesi halinde zamanla kulakta duyum oranını düşerek sağırlık meydana gelebilmektedir.

Ragdoll Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Ortalama yaşam sürelerine bakıldığında ise 12 ile 17 yıl arası yaşadıkları görülmektedir. Kaliteli mama ve sağlıklı beslenme, çevre koşulları, düzenli yaşam ve bakım ile bu süreç birkaç yıl daha uzayabilmektedir. Bu süreç biraz da size bağlıdır.

2 thoughts on “Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Yavrusu”

  1. Hayvanlar hakkindaki bilgilendirmeniz onlari sahiplenecek kisiler icin faydali olmus siteniz cok guzel.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat