Rottweiler Özellikleri - Rottweiler Kaç TL

Rottweiler Özellikleri – Rottweiler Kaç TL?

Rottweiler cinsinin tarihi kesin olarak bilinmese de genel olarak onların Antik Roma zamanındaki yerli çoban köpeklerinin soyundan geldikleri tahmin edilmektedir. Mastiff olarak tanımlanan ve oldukça dayanıklı olan bu köpek ırkları ilk zamanlar çoban köpeği olarak yetiştirilmiş, sonrasında ise Büyük Roma İmparatorluğu ordusunda görev almışlardır. Sığır bekleme yetenekleri sayesinde bu köpekler askerlerin et ve süt ihtiyaçlarını sağlayan sığırların toplu bir vaziyette durmasını ve uzun seferli harekâtlar esnasında hazır kıta bulunmalarını sağlamıştır.

Roma İmparatorluğu’nun gerçekleştirdiği seferler her geçen süre içerisinde daha uzağa ve geniş bir alan yayılmış; özellikle de bu seferler içerisinde, M.S 74 senesinde yapılan bir seferde Rottweiler’ın ataları Alp Dağları’nı aşarak günümüzde Almanya olarak bildiğimiz bölgeye ulaşmayı başarmıştır.

Sonrasında bu köpekler bu bölgede yıllar boyunca sürü bekleme yeteneklerini kullanmaya devam etmişlerdir. 19. Yüzyıla ulaşıldığında ise sürü beklemeleri yasaklanmış ve köpek arabaları kaldırılarak yerlerine eşek arabaları getirilmiştir. Artık bu köpeklere ihtiyaç kalmadığı için o dönemki ismi ile “Rottweiler Metzgerhund (kasap köpeği)” neredeyse yok olma noktasına kadar gelmiştir.

1901 senesine gelindiğinde, organize bir şekilde yürütülmüş çabalar sonucunda modern Rottweiler’a dair ilk atılımlar yapılmış ve bu cinse özel ilk dernek hayata geçirilmiştir. Kulübün ömrü oldukça kısa sürmüş fakat türün standart yapıları belirlenmiş oldu ki bu standartlarda cinsin estetik bakımdan ideal formuna kavuşması sağlanmıştır.

Sonraki yıllarda iki kulüp daha faaliyete geçmiş ve bu kulüplerden birisi 1907 yılında Rottweiler cinsini yetenekli bir polis köpeği olarak tariflemiştir. 1921 senesinde ise iki kulüp birleşerek Allegmenier Deutscher Rottweiler Club ismini almıştır; bu birleşim yapıldığında yaklaşık dört bin Rottweiler cinsi köpek Almanya’nın çeşitli yerlerinde bulunan kulüplere kayıt ettirilmiştir.

Rottweiler Özelliği ve Karakteri

Rottweiler Özelliği ve Karakteri
Rottweiler Özelliği ve Karakteri

Rottweiler cinsi seneler boyunca sürekli olumsuz bir üne sahip olmuştur; vahşi, tehlikeli bir köpek olarak bilinmiştir. Fakat işin gerçek yönü hiç de öyle değildir. Rottweilerların kişiliği ve karakteri hakkında herhangi bir genelleme yapılamaz çünkü eğitim seviyesi düşük ve tek amacı para kazanmak olan üreticilerin bu cinse vermiş oldukları zararlar sonucu dengesiz yapılarda Rottweilerlar meydana gelmiştir.

Bu cinsin aleyhine konuşan kişileri şaşkına uğratacak bir biçimde Rottweiler aslında insana odaklı türden köpeklerdir. Bu cinsi iyi bilenler Rottweiler’ın oyuncu ve sevgi dolu, hatta bazı zamanlarda çok neşeli bir köpek olduğunu bilirler.

Rottweiler’ların geçmiş zamanlarda koruma köpeği olarak kullanıldığını ve günümüzde de bu tip görevlerde kullanıldıklarını ve bu nedenle oldukça güçlü koruma içgüdülerine sahip olduklarını kimse inkâr edemez, ama Rottweiler cinsi köpekler özel hayat ile işi birbirinden ayırma konusunda oldukça başarılıdır. Bu köpekler yüksek sadakatleri ile dünyanın dört bir yanına nam salmışlardır.

Bir Rottweiler köpeği sizi güvende tutabilmek için kendi canını bile hiçe sayabilir. Yabancı insanlara karşı saldırgan tavırlar göstermeleri Rottweilerların muhtemelen en tedirgin edici sorunlarından birisidir. Bunun nedeni koruma içgüdülerinin oldukça fazla gelişmiş olması ve bu nedenden dolayı yabancı insanlara karşı şüpheci yaklaşmalarıdır. Ancak düzenli ve ona uygun bir eğitim programı ile yabancı kişilere karşı nazik bir köpek olması sağlanabilir. Yine de üst düzey eğitim almış bir Rottweiler bile eğer bulunduğu ortamda sahibi yoksa ister tanıdığı biri olsun isterse herhangi bir hırsız olsun gördüğü yabancıyı ne pahasına olursa olsun bölgesine sokmayacaktır.

Rottweilerların çocuklarla olan bağları duruma göre değişkenlik gösterebilir. Küçük yaştan itibaren çocuklarla birlikte büyütülürse çocuklarla oldukça sıkı bir bağ kurup onların sadık koruyucusu haline gelir.

Rottweiler Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Rottweiler Tüy Döker mi Tüy Bakımı
Rottweiler Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Rottweiler cinsi köpeklerin tüy döküm süreci düşük seviyededir. Haftada bir taranmaları kürkünün parlak ve bakımlı görünmesini sağlayacaktır. İhtiyaç duyulduğu takdirde banyo yaptırılabilirsiniz. Enfeksiyon riskine karşın kulakları kulak kirine karşı her zaman kontrol edilmelidir.

Eğer tırnakları doğal yollar ile aşınmaya uğramadıysa düzenli bir biçimde kesilmesi gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki uzun tırnakları köpeğinize yürüme ve koşma esnasında acı verebilir. Dişleri de düzenli bir biçimde fırçalanması gerekmektedir.

Rottweiler Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Rottweiler Çocuklarla ve Çevre İlişkisi
Rottweiler Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Yeterli derecede egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman hayatında kolaylıkla yaşayabilir. Genel olarak çocuklarla arası iyidir. Ancak aile içinden olmayan çocuklara karşı oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir. Çocuklarla uyum içerisinde sosyalleştirilmemiş olan Rottweilerlar ise tehlikeli olabilir. Yabancı gördüğü insanlara ve hayvanlara temkinli tavırlar sergiler. Yavruluk döneminden itibaren birlikte büyüdükleri takdirde diğer hayvanlarla da olumlu iletişim kurabilirler.

Rottweiler Vücut Yapısı ve Rengi

Rottweiler Vücut Yapısı ve Rengi
Rottweiler Vücut Yapısı ve Rengi

Rottweiler cinsi köpekler iri yapılıdır. Güçlü yapısı ve orantılı vücudu onun gücünü, dayanıklılığını ve atikliğini gösterir. Yetişkin düzeye ulaşmış olan erkek Rottweilerların yüksekliği 60-68 cm. arasında değişiklik göstermekte olup dişi Rottweilerlar ’da ise yükseklik 55-63 cm. arasındadır. Ağırlıklarına bakacak olursak erkeklerde 43-61 kg. dişilerde ise 36-45 kg. arasında değişiklik gösterebilir.

Rottweiler cinsi köpeklerin orta yapıda kafa yapısı vardır ve kulakların arası geniş durmaktadır. Yandan bakıldığı zaman alın kısmı hafif kavisli bir görünüme sahiptir. Burun yapısı gelişkin ve burun delikleri büyüktür. Yanaklarında ise elmacık kemikleri oldukça belirgindir. Gözleri orta büyüklükte, badem şeklindedir ve her zaman koyu renkte olurlar.

Kulakları orta büyüklükte, ucu hafif yuvarlar ve üçgen biçimindedir. Kuyruk yapısı oldukça güçlüdür. Normal zamanlarda kuyruğunu sırt hizasının altında taşımaktadır. Ancak köpek tetikteyken, uyarıldığında veya heyecanlandığında kuyruğunu yukarıda taşır ve hafif bir kavis verir.

Rottweiler cinsi köpeklerin kürk yapısı iki katmandan meydana gelmektedir. Üst katmandaki tüyler orta düzeyde, yoğun, kaba dokulu ve düzdür. Alt katmandaki tüy tabakası ise üsten bakıldığında görünmez. Tüy yapıları bacaklarında biraz daha fazla ve uzun olabilir. Bütün Rottweilerlar aynı renge sahiptir. Ana rengi siyahtır; burun bölgesinde, yanaklarında, göğsünde, başında, bacaklarında, iki gözün üstünde ve kurduğunun alt bölgesinde kahverengi bölgeler mevcuttur.

Rottweiler Ne Kadar Yaşar?

Rottweiler Ne Kadar Yaşar
Rottweiler Ne Kadar Yaşar

Rottweiler cinsi köpeklerde aşağıda belirtilen hastalıklar görülebilir ve bu hastalıklara karşı köpeğinizin her zaman kontrol edilmesi gerekmektedir.

 • Subaortik stenoz
 • Osteosarkom
 • Kalça-dirsek çıkığı
 • Hipotiroid
 • Retinal atropi
 • Gastrik torsiyon
 • Retinal atropi
 • Ektropiyon
 • Hipotiroid
 • Von Willebrand hastalığı
 • Panosteit
 • Katarakt

Rottweiler ortalama 8 ile 11 yıl arasında yaşamaktadır.

Sağlık problemlerinden bahsettiğimiz bölümü okurken sakın gözünüz korkmasın bu hastalıkların bazılarına nadiren rastlanır, bazıları da basit tedavi yöntemleri olan hastalıklardır. Kurallara ve hayvan doğasına uygun, profesyonelce işini yapan üreticilerden yavru sahiplendiğiniz takdirde büyük ihtimalle bu hastalıkların hiçbirisi ile karşı karşıya kalmayacaksınız.

Rottweiler Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl

Rottweiler Sağır mı Kulak Yapısı Nasıl
Rottweiler Sağır mı Kulak Yapısı Nasıl

Rottweiler’ların kulak yapıları kafatasının yanlarından aşağı doğru sarkık durumdadır. Çoğu kişiler tarafından kulakları vücut yapısına göre kesilmektedir. Duyma güdüleri çok hassas olmasa da sağır değillerdir. Normal şiddetteki seslere tepki verebilir.

Rottweiler Çiftleşme

Rottweiler Çiftleşme
Rottweiler Çiftleşme

Rottweiler cinsi köpekler ilk kızan dönemime 13-15 aylık olduklarında girmektedir. Kızan süreleri 8-10 gün arası sürmektedir. Kızan döneminde iken hal ve hareketlerinde bazı değişiklikler görülebilir. İlk doğumlarında 3-4 arası yavru dünyaya getirebilir.

Sonraki doğumlarında ise bu sayı 6’ya kadar çıkabilmektedir. Son olarak yeni doğum yapmış Rottweilerınızın yanına kesinlikle yabancı birinin yaklaşmasına izin vermeyin. Aksi halde annelik içgüdüleri ile saldırganlık gösterebilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat