Russian Blue Özellikleri ve Fiyatı - Russian Blue Satın Al

Russian Blue Özellikleri ve Fiyatı – Mavi Rus Kedisi

Kazaklara arkadaşlık etmiş cesur bir kedi olarak bilinmektedir. Daha çok görüntüsü itibariyle zengin kesim kişilerin tercihi olmuştur. Hatta Russian Blue Rus çarlarında kedi sever olarak bilinen Victoria’nın kedisi olma duruma sahip olmuştur.

Asıl ünlü olma durumuna ise 1875 yılında Archangel Kedisi olduğu dönem düzenlenen bir kedi şovunda ulaşmıştır. Gerek görüntüsü gerek yapısı ile dünyanın en çok sevilen ve en çok tercih edilen kedi türleri arasında bulunmaktadır.

Russian Blue Özellikleri ve Karakteri

Russian Blue Özellikleri ve Karakteri

Bireyler ile arasında güçlü bir bağ oluşturmaktadır. Onlara karşı çok sevecen davranırlar. Zeka kapasitesi en yüksek kedi türleri arasında yer alır. Diğer kedi türleri ile araları her daim iyidir. Çocuklarla zaman geçirmeye bayılırlar.

Hiperaktif olmasalar da iyi bir oyunculuk yetenekleri vardır. Pek konuşkan oldukları söylenemez. Biraz bağımsızlıklarına düşkündürler. Ağız yapısından dolayı Russian Blue Kedisinin gülümsemesi hayranlık verici düzeydedir.

Russian Blue Çiftleşme

Russian Blue Çiftleşme

Rusya kökenli olan bu kedi ırkının doğa ana tarafında yaratıldığı söylentisi bulunmaktadır. Bu fikirden etkilenen İngiliz denizciler bu kedi ırkını Arkhangelsk kentinden evlerine götürdüler. Ardından burada çiftleştirme çalışmaları başladı. İlk olarak British Shorthair ile Mavi Benekli Siyam Kedilerini çiftleştirdiler.

İskandinav yetiştiricileri ise Finlandiya’dan mavi kedilerle birbirine benzeyen siyam kedilerini çiftleştirme çalışmalarına başladılar. Fakat bu iki çalışmanın sonucu tutmadı. Son olarak sakin ve iyi huylu olan kedi ile çiftleştirilmesi sonucu Russian Blue Kedisi ortaya çıkmıştır.

Russian Blue Vücut Yapısı ve Renkleri

Russian Blue Vücut Yapısı ve Renkleri

Orta büyüklüğe sahip olan Russian Blue Kedisi 3 ile 7 kg arası değişmektedir. Fakat soğuk havalara karşı çift katlı tüy yapılarının olması onları olduğundan biraz daha büyük göstermektedir. Bu kedi ırkının en belirgin özelliği göz yapısıdır. Yeşil ve canlı gözleri vardır.

Bu kediler 4 aylık olana kadar gözleri sarı iken geliştikçe göz rengi asıl rengine dönüşür. Mavimsi ve gri renkte yumuşak tüy yapıları vardır. Uzun ve kaslı bacaklara sahiptirler. Kuyrukları uzun ve gövdeleri kalındır.

Russian Blue Tüy Döker Mi? Bakımı Nasıl Olur?

Russian Blue Tüy Döker Mi Bakımı Nasıl Olur

Russian Blue Kedisi özel bir bakım gerektiren bir tür değildir. Tüy dökme gibi bir problemi olmadığı için haftalık rutin bakımlar onlar için yeterli olacaktır. Tüy yapısına ve cinsine göre tarak veya fırça ile tüylerine rahatlıkla bakım sağlayabilirsiniz.

Russian Blue Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır?

Russian Blue Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır

Oyun oynamayı seven bu tür kedilerin çocuklarla ve çevresiyle arası son derece iyidir. Şu kadar süre oyun oynayacağız diye düşündüğünüzde o sürecin uzama ihtimali çok yüksektir. Çünkü Russian Blue Kedisi çocuklarla ve bireylerle oyun oynamayı çok fazla sevmektedir.

Russian Blue Sağır Mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Russian Blue Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır

En sağlıklı ırklar listesinde yer alan Russian Blue Kedisinin bilinen bir sağırlık durumu söz konusu değildir. Oldukça büyük olan kulaklarının bakımlarının düzenli olarak sağlanması gerekmektedir. Aksi takdirde bakımsız olan kulaklar zamanla duyma sorunu oluşturacaktır.

Kulak bakımlarını haftada bir gün kontrol altında tutarak yapmalısınız. Bunu da ılık su, yarım elma sirkesi karışımı hazırlayarak yumuşak bir bez yardımı ile yapmalısınız. Kesinlikle pamuk kullanmayınız. Aksi halde kulağa ciddi hasarlar verebilirsiniz.

Russian Blue Ne Kadar Yaşar?

Russian Blue Ne Kadar Yaşar

Yaşına ve sağlık durumuna göre yapılan mamalar ile besleyerek sağlıklı bir yaşantı sürmesini sağlayabilirsiniz. Bu tür ırka sahip kedilerin herhangi bir hastalığa yatkınlığı yoktur. Ortalama yaşam süreleri incelendiğinde 15 yıl olduğu görülmektedir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz huşulara dikkat edilirse bu süreç 25 yıla kadar da çıkabilmektedir.

2 thoughts on “Russian Blue Özellikleri ve Fiyatı – Mavi Rus Kedisi”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat