Saint Bernard Özellikleri - St. Bernard Fiyatı

Saint Bernard Özellikleri – St. Bernard Fiyatı

Saint Bernard cinsinin tarihi çok eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Ancak bu tarihin erken bölümünün büyük bir kısmı zaman içerisinde yok olmuştur ve 1700’lü yıllardan günümüze kadarki geçmişi net bilinmektedir. Roma’nın Molossus türünden melezlenen Saint Bernard, 1660 yılından 1670 yılına kadar oldukça etkileyici bir cankurtaran köpeği haline gelmiştir. Bu süre içerisinde ilk parti Saint Bernard’lar İsviçre ve İtalya arasında yolculuk eden gezginler için bir sığınma alanı olan Saint Bernard Bakımevi ’ne getirilmiştir.

İlk olarak bu cinsler dev çarkları çevirme işlerinde, insanlara eşlik etme, arabaları çekme ya da gözcülük etmede kullanılmışlardır ancak sonrasında rahipler Saint Bernardların karda iz bulma konusunda harika bir yetenekleri olduklarını keşfeder. Saint Bernard köpekleri kayıp gezginleri bulmaya, yanlarına sokulup onları ısıtmaya, yüzlerini yalamaya ve onları tekrardan hayata döndürmeye başlar.

Saint Bernardlar bu göreve 300 yıldan fazla devam eder ve 200 kişiden fazla insanın hayatını kurtarır. Saint Bernard cinsi köpeğin en ünlü olanı Barry, 40’tan fazla insan hayatını kurtarmıştır. Barry’nin ölüm zamanı yaklaşırken Saint Bernard cinsi köpekler bakıcı köpekler olarak tanımlanmaya başlamıştır. Barry’nin ölümünden sonra ise Saint Bernardlar Barryhund olarak çağrılmışlardır.

  1. yüzyılın ilk zamanlarında ciddi bir miktar Saint Bernard şiddetli hava koşullarından, hastalıktan ve soy içindeki çiftleşmeler sonucu hayatını kaybeder. 1830 senesinde, geri kalan Saint Bernardlardan birkaç tanesi içgüdüleri oldukça güçlü başka bir cins olan Newfoundland cinsi köpeklerle eşleştirilir ve ilk uzun tüylü Saint Bernard cinsi meydana gelir.

Uzun yapılı tüyleri onları şiddetli hava koşularına karşı koruyacağı düşünülmektedir ancak sonradan farkına varılır ki uzun tüylerinin donması bu köpeklere daha zor anlar yaşatır ve bu sebepten dolayı tüylü Saint Bernard cinsi köpekler kurtarma görevlerinde kullanılmamaya başlanır.

Saint Bernard Özelliği ve Karakteri

Saint Bernard Özelliği ve Karakteri

Saint Bernard cinsi köpekler nazik yapılı doğası ile bilinmektedir ve yetişkin olduklarında da oldukça nazik devler olarak bilinirler. Yetişkinliğe erişmiş Saint Bernardların istikrarlı karakter yapıları vardır ve anlık mod değişikliklerine çok nadir rastlanır. Aile bireylerine olan kesin bağlılıkları ve onlar ile çok güçlü bağlar kuması ile ünlenmiştir. Bir Saint Bernard sahibi ile konuşursanız daha önce hiç bir köpeğe bu kadar yakın olmadığını anlatacaktır.

Bunlara rağmen yine de bağımsız oldukları yönler de vardır. Kesinlikle ilgi budalası veya yılışık bir köpek değildir. Ailesi ile aynı çatı altında olmaktan mutluluk duyar fakat onların başına dert olmaz. Saint Bernardlar karşılaştığı her canlıya karşı dost canlısı olması için eğitilmiştir. Herhangi bir Saint Bernard yabancı insanlara karşı asla şüpheci yaklaşmaz ve onları zarif bir şekilde karşılar.

Saint Bernardların utangaçlık veya korku sorunları olabilir, fakat bu durum oldukça nadir bir şekilde agresifleşir. Kalın ve korkutucu, derinden gelen bir havlaması olduğu için gözü pek bir köpek olabilir fakat yumuşak huylu yapısı olduğundan dolayı koruma köpeği görevlerini yerine getiremezler. Ama bu durumun istisnaları da vardır; sahiplerinin tehlike altında olup olmadığını anlayabilirler ve sahiplerine zarar verilmesine göz yummazlar.

Saint Bernard köpeklerinin çocuklar ile arası oldukça iyidir. Küçük yaşta ona uygun eğitim ve sosyalleştirme çalışmasının ardından iletişimleri muhteşem hayvanlar haline gelirler. Saint Bernardlar çocukların hassas varlıklar olduğunu içgüdüsel olarak anlıyor gibi görünürler ve çocuklara karşı inanılmaz toleranslı ve nazik tavırlar sergilerler. O kadar ki; çocuklarınıza bir köpek ile nasıl zaman geçirileceğini bu köpekle kolaylıkla öğretebilirsiniz. Saint Bernardlar diğer hayvan türleriyle de oldukça iyi anlaşır, çoğu ırkta görüldüğü gibi aynı cinsiyete sahip olan köpeklerin aralarındaki gerilim Saint Bernard cinslerinde çok nadiren rastlanmaktadır.

Saint Bernard Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Saint Bernard Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Saint Bernardları haftada en az bir kez taramak ölü tüylerin kürkünden alınmasını, tüylerinin bakımlı ve parlak görünmesi için yeterli olacaktır. Yoğun tüy dökme dönemleri yılda iki kez gerçekleşir. Bu süreç içerisinde tarama sıklığını günde bire çıkarabilirsiniz. İhtiyaç duyulduğu takdirde banyo yaptırılabilir. Enfeksiyonla sonuçlanma ihtimaline karşılık kulakları kulak kirine karşı her zaman gözlem altında tutulması gerekir.

Eğer doğal yollarla tırnakları aşınmaya uğramadıysa tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir. Aksi halde köpeğinizin yürümesi ve koşması halinde ona acı verebilir. Son olarak dişleri düzenli bir biçimde fırçalanması gerekmektedir.

Saint Bernard Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Saint Bernard Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Saint Bernardların cana yakın, sosyal ve sevecen bir yapıya sahip olduklarını daha önce de ifade etmiştik. Haliyle tahmin edeceğiniz gibi çocuklarla çok iyi anlaşabilmektedir. Genel anlamda çocuklarla bir sorun yaşamaz ancak dev bir ırk olduğu için istemeden de olsa çocuklara bazen zarar verebilir. Onun için çocuklarla oynarken onun başıboş bırakılmaması gerekmektedir.

Bunun yanında genel anlamda diğer köpek ve hayvanlarla da arası oldukça iyidir. Saldırgan bir karaktere sahip değildir. Ancak bekçi köpeği özellikleri barındırdığı için yabancılara karşı bazen mesafeli tavırlar gösterebilir.

Saint Bernard Vücut Yapısı ve Rengi

Saint Bernard Vücut Yapısı ve Rengi

Saint Bernard cinsi köpekler büyük köpek ırkları kategorisinde yer almaktadır. Kaslı, uzun, güçlü ve dengeli bir yapısı vardır. Yetişkinliğe erişmiş erkeklerde yükseklik ortalama 70-76 cm. dişilerde ise 65-71 cm. arasındadır.

Ağırlıkları ise erkeklerde 63-81 kg. arası, dişilerde ise 54-63 kg. arasında değişiklik gösterebilir. Saint Bernard aynı vücudu gibi güçlü, büyük ve kendine has bir ifadesi bulunan kafa yapısına sahiptir. Burun yapıları oldukça büyük ve aynı kare şeklini anımsatmaktadır, burun delikleri geniş ve açıktır. Gözleri ise yüzünün kenarlarından ziyade ön bölgesinde durmaktadır.

Alt göz kapakları tam anlamıyla kapanmaz. Kulak yapıları orta büyüklüktedir. Kulakları kafasının üst kısmında bulunmaktadır. Başlangıç noktasında başından hafif bir şekilde uzaklaşırken geri kalan kısım aşağı doğru kıvrılarak tekrar başına doğru yaklaşır. Kulak yapıları ucu hafif yuvarlak bir üçgene bezer. Ağır, kuvvetli ve geniş bir kuyruğa sahiptir. Bazen uç kısmı hafif kıvrık olabilir.

Saint Bernardların kürk yapısı çift katmandan oluşmaktadır ve iki farklı tüy yapısına rastlanmaktadır. Bunlar kısa ve uzun tüy olarak ayrılmaktadır. Kısa tüylü olanların kürkünün üst katmanı oldukça yoğun, sert ve düz tüylerle kaplıdır. Kalça bölgesinde tüyler ters yöne doğru uzayabilir. Kuyrukları yoğun tüy tabakasıyla kaplıdır. Uzun tüylü Saint Bernard’da ise dış katman tüyleri düz ve orta uzunluktadır. Yüzünde ve kulağındaki tüyler kısadır.

Saint Bernard Ne Kadar Yaşar?

Saint Bernard Ne Kadar Yaşar

Saint Bernard cinsi köpeklerde aşağıda belirtilen hastalıklara rastlanabilir ve bu hastalıklara karşı her zaman önlem alınması gerekir.

  • Kalça-dirsek çıkığı
  • Osteosarkom
  • Mide büyümesi
  • Entropiyon-ektropiyon
  • Kardiyomiyopati
  • Distikiyaz
  • Diyabet
  • Servikal vertebral instabilite
  • Osteokondritis dissekans

Son olarak Saint Bernard cinsi köpekler yaklaşık 10-12 arası hayatta kalabilmektedir.

Saint Bernard Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl

Saint Bernard cinsi köpeklerin kulak yapısı kafasının iki yanından aşağı doğru sarkık uzun vaziyette sarkmaktadır. Kulaklarının kulak deliklerini kapatmasına rağmen herhangi bir sağlık belirtisi yoktur. Sahibin sesine anında tepki verebilmektedir.

Saint Bernard Çiftleşme

Saint Bernard cinsi köpekler ilk kızan dönemine 14 aylık olduklarında girmektedir. Kızan dönemleri 7-12 gün arası sürmektedir. Kızan dönemi sırasında kişisel davranışlarında değişiklikler gösterebilir. İlk doğumunda 3-4 arası yavru dünyaya getirebilir, sonrasında ise bu sayı 6’ya kadar çıkabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat