Saldırgan Kedi Nasıl Uysallaştırılır?

Saldırgan Kedi Nasıl Uysallaştırılır?

Saldırgan Kedi Nasıl Uysallaştırılır?

Tüm canlılarda olduğu gibi kediler de farklı duygu değişimlerinde birbirinden farklı tepkiler verebilmektedir. Kedilere has davranış biçimlerinden biri de öfke ve saldırganlık halleridir. Oldukça uysal bir yapıya sahip olan ve munisliği ile ünlenen kedilerin saldırganlaşmasının altında bazı sebepler yatmaktadır. Kedilerin öfkelenmesine temel teşkil eden sebepler arasında,

  • Korku,
  • Travmatik etkilere maruz kalınan deneyimler
  • Endişe
  • Sosyalleşme arzusu yer almaktadır.

Diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi, kedinizin saldırgan halleri sadece sizin sabır ve anlayışınızla normale dönecektir. Eğer kediniz hala hırçınlığa devam ediyor ve agresif davranışlarını sürdürüyorsa, doğal ortamlarını sürdürebilecekleri bir yere götürmeyi düşünmelisiniz. Böylece hem siz hem aile içerisindeki fertlerin güvenliğini sağlamış olursunuz.

Agresif Kedilere Nasıl Yaklaşılmalı?

Öncelikle kedinizin agresif olmasına sebep olan etkenleri tespit etmekle işe başlamalısınız.  Çoğu zaman tahmin edilemeyen davranışlar sergiliyor olsalar da, bir müddet kedinizi sadece izleyerek davranış değişiklikleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kediler ortak davranışlara sahip hayvanlardır. Hemen hepsi, tehdit altında kaldıklarında, savunmasız hissettiklerinde ve kapana kısılmış duygusuna kapıldıklarında agresif olurlar. Bu sebeple kedinizi böyle hissettirecek davranışlardan kaçınmanız gerekir.

Bir oyunu uzun süre oynayan kedilerde oyun öfkesi oluşabilir. Örneğin sürekli yakalamaya çalıştığı bir ip yumağını ne yaparsa yapsın yakalayamıyorsa öfke ortaya çıkar. Bu yüzden arada bir yumağı yakalamasına izin vermelisiniz. Bu kedinizin öfkesini dindirmeye yetecektir. Kedileri agresif yapan etkenlerden biri de, aynı ortanda yabancı kedilerin bulunmasıdır. Bu tür durumlarda yabancı kediye ve size karşı saldırgan tutum alabilir. Bu tür durumlarda kedinizi o ortamdan çıkarmanız ve ona güven vermeniz gerekir.

Kedinizin Beden Dilini İyi Analiz Etmelisiniz

Kedinizin beden dilini iyi analiz etmeniz halinde, saldırgan tavır almasını önleyecek hamleler yapabilirsiniz. Bazı hareketler kedinizin öfkelenmeye başladığını ve saldırganlaşabileceği hakkında ipuçları içerir. Kendini savunma pozisyonuna hazırlayan kedi öncelikle çömelerek kafasını geri çeker. Ayrıca kuyruğunu vücudunun etrafına sarması da herhangi bir tehlikeye karşı savunma pozisyonuna geçtiğini gösterir. Bunun dışında,

  • Tüylerini kabartması,
  • Kulaklarını dikerek geriye yatırması
  • Göz bebeklerinin büyümesi
  • Ağzı açık şekilde ve tehditkâr bir bakışla tıslaması
  • Tırnaklarını çıkarması kedinizin savunma pozisyonuna geçtiğini gösteren belirtilerdir.

Savunma pozisyonları haricinde bir de saldırı hazırlığı ile ilgili davranışları oldukça belirgindir. Bu tür davranışların iyi analiz edilmesi kedinizi sakinleştirmek konusunda faydalı olacaktır. Saldırıya hazırlanan kediler ayakta ve tamamen hareketsiz dururlar. Bu sırada kuyruğunu dikleştiren kedi, karşısındaki tehdide direkt olarak bakar. Göz bebekleri daha parlak hale gelen kedi kulaklarını dikerek tüm tüylerini kabartır. Doğrudan düşmana baktığı gibi yönünü de tam olarak düşmanına döner. Saldırı sırasında da tiz seslerle hırlayarak düşmanına üstünlük sağlamaya çalışır.

Kediniz farklı bir kişi veya hayvanın yanında agresif tavırlar sergileyebilir. Bu tür davranışlar kedilerde sık gözlenen hareketler arasındadır. Böyle ortamlarda kedinizin öfkesini tetikleyen hareketleri analiz edebilir, bir dahaki sefere bu tür ortamlardan kedinizi uzak tutarak davranışlarını uysallaştırabilirsiniz. Kedilerin en agresif oldukları dönemlerden biri de, doğum sonrasında yaşadığı süreçtir. Anne olmanın verdiği koruma hissi kedinizi olağandan daha hırçın bir hale getirebilir. Bu dönemlerde özellikle kedinizin yavrularına yaklaşmayarak kendisini ve yavrularını güven içerisinde hissetmesine yardım edebilirsiniz.

Kedinizi agresif tavırlardan uzak tutmanızın bir yolu da, onunla her gün zaman geçirmenizdir. Kedinizle günden en az iki kez olmak üzere zaman geçirmiş olmanız, kedinizin uysallaşması için yeterli olacaktır. Uysal olduğu zamanlarda ödül maması verme gibi uygulamalar da kedinizin agresiflikten sıyrılmasına katkı sağlayacaktır.

1 thought on “Saldırgan Kedi Nasıl Uysallaştırılır?”

  1. Kedim hırçın ve saldırgandı bu konu ile ilgili problemler yaşıyordum ama artık bilgilerim sayesinde jedimin sakinleşmesini sağlayacağım çok teşekkür ediyorum mutlu patiler ailesi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat