Savannah Kedisi Özellikleri - Bakımı ve Fiyatı

Savannah Kedisi Özellikleri – Bakımı ve Fiyatı

Savannah ismini üreticilerinde 1986 yılında almıştır. Orta boyda bir Afrika vahşi kedi türüdür. Patric Kelly ve Joyce Sroufe tarafından üretilmeye başlamıştır.  Bir süre bu kedi türleri üzerinde farklı farklı çalışmalar yapılmaya başlanmıştı. Hatta bu çalışmalar süresince farklı ırklar da keşfedilmişti.

Günümüze bakıldığında genleri için net bir havuz belirlenemedi. Ancak bu türün bilinçsizce ürememesi adına Savannah kedileri kendi türünün korunması amacıyla denetim altına alınarak üretilmeleri kontrollü şekilde sağlanmaya başladı.

Savannah Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Savannah Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Sakin ve hareketsiz bir kedi arayışındaysanız eğer Savannah sizin için hiç uygun değildir. Çünkü bu tür kediler bilinenin aksine aktif, sürekli hareketli olan ve sürekli zıplayan bir kedi türüdür. Ayrıca bu kediler kaslı ve atletik bir vücut yapısına sahiptir.

Oldukça dayanıklıdırlar. İlgisini çeken her şey ile mutlaka zaman geçirmek isterler. Bireylere zor alışırlar. Ancak bir kez alışan bu kediler bir daha zor sahiplerinden ayrılmaktadırlar. Sadakatlidirler. İnteraktif oyuncaklar ile oynamayı çok severler.

Savannah Kedisi Çiftleşme

Savannah Kedisi Çiftleşme

Evcil olan bir kedi ile Serval yani Afrika vahşi kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. 1986 yılında ilk kez bu çiftleşme sonucu yavru dünyaya gelmiştir. Bu yavrulara da Savannah kedisi denilmeye başlanmıştır. Bu kedi türü 2001 yılında tescillenmeye başladı.

2012 yılında tam yetkiyi elde eden Savannah türü şampiyonluğu elde etmiştir. Bu kedi türüne katkı sağlayan ırklar ise; Bengal, Şark kısatüylü, Mısır Maus ve Joe evcil tüylülerdir. Fakat zamanla çaprazlama izni kalkmaya başlamıştır.

Savannah Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri

Kaslı ve atletik bir vücut yapısına sahip olan Savannah kedilerinin gözleri hemen hemen her renkte olabşlmektedir. Tüy yapısının renklerine bakıldığında ise siyah, siyah – gümüş, kahve – siyah, siyah – duman, benekli tekir tonlarında olduğu görülmektedir.  Tüy yapısı incelendiğinde oldukça sert olduğu görülse de üst tarafları yumuşak bir yapıya sahiptir.

Savannah Kedisi Tüy Döker Mi? Tüy Bakımı Nasıl Olur?

Savannah Kedisi Tüy Döker Mi Tüy Bakımı Nasıl Olur

Orta uzunlukta tüylere sahip olan Savannah kedilerinin tüy bakımı için haftada 2 kez düzenli tarama onlar için yeterli olacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki bu tür kediler için kimi ülkelerde özel izin gerekmektedir. Yaşadığınız ülkede de bunu göz ardı etmemelisiniz. Bu genetikte kedilerin korunabilmesi için sıkı takip altındadırlar.

Savannah Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır?

Savannah Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır

Bol enerjili olan Savannah kedileri çocuklarla ve çevresiyle alışma süresini geçtiği andan itibaren harikulade oyun arkadaşları olabilmektedir. Aynı evin içinde çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu kediler için bir arkadaş edindirmek iyi fikir olacaktır. Ayrıca bu tür kedilerin köpekler ile de arası son derece iyidir.

Savannah Kedisi Kedileri Sağır Mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Savannah Kedisi Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır

Savannah kedilerinin kulak bakımları oldukça önemlidir. Yumuşak bir bez yardımı ile mutlaka sürekli temiz tutulmalıdır. Aksine kulakları enfeksiyon kaparak duyma sorunu oluşabilir. Kulak yapıları incelendiğinde ise baş yapısına oranla oldukça uzun olduğu görülmektedir.

Savannah Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Savannah Kedisi Ne Kadar Yaşar

Savannah kedilerinin ortalama yaşam süreleri incelendiğinde 17 ile 20 yıl arası olduğu görülmektedir. İlk nesillerde ki melezler Servaller ile Savannah kedilerini birbirlerine karıştırmaktaydı. Ancak Savannah kedileri yaşamları boyunca üretimleri oldukça zor olan bir türdür.

Svannah kedilerinin 17-20 yıllık yaşamları boyunca başka kedilerle iyi anlaşabilen, çocuklarla hoş vakit geçiren, fazla konuşkan olmayan, aktivite ve iyi oyuncu olma avantajlarından dolayı sürekli ilgi görmektedir. Yalnızca bu türlerin bir dezavantajı vardır o da normal kedi türlerine göre biraz pahalı olmalarıdır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat