Scottish Fold Nasıl Bir Kedidir Evde Beslenir mi

Scottish Fold Nasıl Bir Kedidir? Evde Beslenir mi?

Son derece akıllı ve aktif bir kedi cinsi olan ScottishFold hayatı boyunca insanlarla iç içe olmaktan büyük keyif alır. Genetik olarak kökeni bulunamamış olan ScottishFold kedi cinsinin geçmişi 1961 yılına dayanıyor. Diğer birçok türdaşı gibi yüzyıllardır hayatımızda olmayan bu cinse daha yeni yeni alışıyoruz diyebiliriz. İskoçya’da bir çiftçi tarafından bulunan kedinin babası bilinmiyor. Annesi ise düz kulaklı olması ile dikkat çekiyor

Scottish Fold Kedi Yavrusu ve Irk Özellikleri
Scottish Fold Kedi Yavrusu ve Irk Özellikleri

Bir ScottishFold yavrusu aslında sevimli kulaklarıyla birçok kişinin sempatisini kazansa da bu kulakların altında bir dram yatıyor. FD geni bu kedilerin kıvrık kulaklı olmasını sağlıyor. Kendi gibi FD gene sahip olan kedilerle eşleştirilen Scottish Fold’ların yavrularında önemli yaşamsal hastalıklar görülüyor. Doğacak tüm yavruların kıvrık kulaklı olmasını isteyen üreticiler, yavrularda kemik ve kıkırdaklardaki bozukluğa bağlı hastalıkları da tetiklemiş oluyor.

>> Saldırgan Kedi Nasıl Uysallaştırılır?

Scottish Fold Irkının Karakteristik Özellikleri

Bir kedi satın almadan önce onun özelliklerinin sizin ile ne kadar uyumlu olup olmayacağına bakmalısınız. Kendinize satılık Scottish Fold bakmadan önce de bu ırktaki kedilerin nasıl özelliklere sahip olduğunu bilmeniz size önemli bir avantaj sağlar.

  • Arkadaş canlısı olan bu kediler, diğer birçok türdaşı gibi iyi bir fare avcısıdı
  • Yoğun tüyleri kadifemsi his veren kediler kulaklarını çok kolay bir şekilde hareket ettirebilir.
  • ScottishFold yavrusunun kulakları 3’üncü haftadan sonra kıvrılmaya baş
  • Bu kedilerin dişleri ve çeneleri oldukça kuvvetidir.
  • Geniş göğüslere sahip ScottishFold yeni ortamlara uyum sağlamakta kesinlikle sorun yaş Kendisini sevdirmekten kesinlikle kaçmaz.
  • Aklını kullanarak yaptığı mantıklı hareketler etrafındaki insanları kısa sürede büyü
  • Hasta olduğu kulaklarının dikilmeye başlamasından anlaşılı Bu onun için fizyolojik bir reaksiyondur.

Scottish Fold nasıl beslenir ?

Kendinize ScottishFold kedi cinsinden bir yol arkadaşı seçtiğiniz zaman onun nasıl beslenmesi gerektiği konusunda da yeterli bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Kedinize her zaman kaliteli kuru mamalar vermelisiniz. Ancak bazen ödül için ıslak mama ile beslemeyi de ihmal etmeyin. Oyuncu bir ırk olan bu kedilerin beslenmesinde bazı hazır besinler ekstra olarak ön plana çıkabilir. Taze et gibi alternatif gıdalar da kedinizi son derece memnun edecektir. Kedinizin beslenmesi ile ilgili bir veteriner hekimden de destek talep edebilirsiniz. Veterineriniz kısa bir muayanenin ardından kediniz için bir beslenme şablonu çıkaracaktır.

Sonuç olarak yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan bir Scottish Fold sizin için çok iyi bir arkadaş olabilir.Yalnız tüylerini haftada 2-3 kez fırçalamayı unutmamak gerekiyor. Mevsime bağlı olarak tüy değişimi yaşayan kedilerden ölü tüylerin toplanması için fırçalama işlemi kesinlikle şart. Önününe atılan bir oyuncağı getirmeye son derece hevesli olan bu kedilerin dost canlısı ve aktif olduğu kadar sessiz sakin olduğu zamanlar da yok değil.

Scottish fold ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

2 thoughts on “Scottish Fold Nasıl Bir Kedidir? Evde Beslenir mi?”

  1. Bu kadar akıllı bir kedi görmedim harika bir ırk iyi bakıldığında ise muhteşem oluyorlar… Yeterki yediği mama ve itina ile bakımı önemli evimize aldığımız her hayvan için bu şart ama bu ırk kediler için ekstra özen göstermek gerek düşünenler için yazmak istedim…

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat