Sfenks Nasıl Bir Kedidir - Irk Özellikleri - Sfenks Yavruları

Sfenks Nasıl Bir Kedidir – Irk Özellikleri – Sfenks Yavruları

Sfenks kedilerinin, tüysüz derileri, büyük gözleri, ilginç vücut yapıları, komik tavırları size onların uzaydan geldiklerini düşündürebilir. Bu kediler Bambino ırkı olarak da bilinirler. Bu ilginç kedilerin en belirgin özelliği tüysüz olmasıdır. Katmanlı derisi ve parlak görünümü ile en popüler kedi ırklarından bir tanesidir. Bir diğer belirgin özellikleri zeki olmalarıdır. Sphynx kedisi eğitilebilir kedilerdendir.

Sahibi ile çok kuvvetli bağ kurabilir ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanır. Sphynx yavrusu oldukça kırışık bir deride olup yetişkinliğe eriştikçe gergin bir deriye sahip olur. Kemiksi surat yapısı, çıkıntılı elmacık kemikleri ile hem asil hem de komik bir görünüme sahip olan Sfenks kedisi, büyük kulaklara sahiptir. Vücudunu destekleyen kaslı bacakları, oval patileri vardır. Kalın pati tabanları Sfenks’lere hava yastıkları üzerinde yürüyor gibi hissettirir. İnce, uzun, esnek kamçıya benzer bir kuyruğu vardır. Kuyruklarının ucunda bir miktar tüy vardır.

Ayrıca şu makalemizi de inceleyebilirsiniz > Kedilere Neden Ev Yemeği Verilmez?  

Sfenks Kedisi
Sfenks Kedisi

Dünyadaki tüysüz 3 hayvan ırkından biri olan Sphynx, Kanada’da ortaya çıkmıştır. Özgün bir ırk olan bu ırk, 1970 yılından itibaren çoğalmaya başlamıştır. Bu ırk, “Kanada tüysüz kedileri” olarak da bilinmektedir. Mısır’da, piramitlerin önündeki Sfenkslere benzetilen Sphynx kedilerinin, isimlerini buradan aldığı söylenmektedir.

Satılık Sfenks kedisi seçerken, sürekli ilgi isteyen kediler olduklarını aklınızdan çıkarmayın. Sfenks yavruları insanların ilgisini çekme konusunda çok başarılıdır ve sizi güldürmek için yapmayacakları şey neredeyse yoktur. Tatlılıklarıyla nereye gitseler ilgi hep onların üzerindedir, çevrelerinde olup bitenleri keşfetmeyi severler. Akşam yemeğini biraz fazla kaçırmış görüntüsü veren yuvarlak karnı ile etrafındakileri güldürmeyi de başarır. Kendisine nazik ve saygılı davranan çocuklardan çok hoşlanır. Çocuklu bir aileyseniz rahatça satılık Sfenks yavruları tercih edilebilirsiniz. İnsanlarla bu kadar içli dışlı olan bir kedinin diğer adı terapi kedisidir.

Sfenks Kedisi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Sfenks
Sfenks

Bu türlerde kabuklu yaralara neden olan deri hastalığı urtikarya pigmentoza görülür. Genetik olarak kalp rahatsızlığı hastalığı yani hipertrofik kardiyomiyopati’ye yatkınlığı vardır. Veterinere gösterdikten sonra sağlıklı satılık Sfenks yavrusu alabilirsiniz. Eğer bir Sfenks yavrusu sahiplenmeye karar verdiyseniz her daim aşı, beslenme ve bakım konularına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sfenks Kedisinin Bakımı

Sfenkslerin diğer kedilere göre daha çok tırmanma istekleri vardır. Bu kediler tüysüz oldukları için derileri, kokusuz losyonlarla veya yağlarla nemli tutulmalıdır. Haftalık banyo yaptırılmalıdır. Banyosunda bebek şampuanı, nemlendirici şampuanlar kullanılmalıdır. Banyo esnasında derisinin katlanmış olduğu yerlerde şampuan kalmamalıdır. Günlük temizliğini ıslak mendillerle veya nemli bir bezle sağlayabilirsiniz. Diş etlerinde oluşabilecek sorunlar için dişlerini günlük fırçalamalısınız. Tüysüz olduklarından bulundukları ortam sıcak olmalıdır.

Sfenks Arayanlar

Tüysüz Kedi Sfenks
Tüysüz Kedi Sfenks

Kedileri sevip de tüye alerjisi olanların rahatlıkla isteyebileceği bir türdür. Bir terapi kedisi istiyorsanız, Sfenks kedisi fiyatları için sahiplendirme sayfalarına bakabilir, tam size göre, enerjisi ve tipiyle size iyi gelecek, oyuncu mu oyuncu satılık Sfenks bulabilirsiniz.

Başka kedilerle geçinme: Orta

Çocuklarla geçinme: İyi

Dikkat ve ilgi: İyi

Konuşkanlık: Düşük

Oyunculuk: Oyuncu

Avcılık: Orta

Aktivite: Orta

Bağımsızlık: Orta

Sfenks ile ilgili tüm sorularınızı hemen alt bölümde yer alan yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra eklemek istedikleriniz ve kendi evcil hayvanınızın taşıdığı özellikleri de yazabilirsiniz.

2 thoughts on “Sfenks Nasıl Bir Kedidir – Irk Özellikleri – Sfenks Yavruları”

  1. Cok seviyorum ben bu kedileri bir kızım var ve ona arkadaş olması için sahiplenmek istiyorum 😇

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat