Shar Pei Nasıl Bir Köpektir - Irk Özellikleri - Shar Pei Yavruları

Shar Pei Nasıl Bir Köpektir – Irk Özellikleri – Shar Pei Yavruları

Shar Pei, buruşuk deri yapısından dolayı havlu köpek de denilen, üzgün yüz ifadesine sahip bu köpekler zeki bir ırktır.

Shar Pei, buruşuk deri yapısından dolayı havlu köpek de denilen, üzgün yüz ifadesine sahip bu köpekler zeki bir ırktır. Yaşları ilerledikçe buruşuklukları azalmaya başlar. Shar Pei ya da Şar Pey, ataları belli olmayan Çin kökenli köpek ırkıdır. Tarihi M.Ö 200 yıllarına dayanır ve Çin’in güney bölgelerinde yaşamıştır.

Çin dövüş köpeği olarak da tanınır ve “Altın Aslan” denebilir. Chow chow’dan üretilmiş olabilirler. Çünkü bu iki cinsin benzerliği mor-siyah dilleridir. Ailesi ile güçlü bağları vardır. Shar Pei’ler yabancılara karşı saldırgan değildir ancak ilk tanışmada havlarlar. Shar Pei yavruları sosyalleştirildiklerinde çocuk ve diğer hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Bazı köpek türleriyle kavga edebilirler.

Shar Pei Köpeği
Shar Pei Köpeği

Shar Pei sahibine sadıktır ama ailesini korumak için, yabancılara karşı savunmaya geçebilir. Oyuncu, hareketli satılık Shar Pei yavruları bakıyorsanız, dominant olduklarını bilmelisiniz.  Satılık Shar Pei alırsanız, eğitimi yapan kişi yeterince dominant ve lider kişilikli değilse, bu köpekler sizi yönetebilir.

Shar Pei’ler eğitilirken çok sabırlı olunmalıdır. Çok fazla tekrardan hoşlanmazlar, bu yüzden eğitim bölümlere ayrılmalı ve ilgi çekici olmalıdır. Komünist Devrim sırasında dövüşen bu köpekler Hong Kong’daki bir iş adamı vesilesiyle kurtarılmıştır ve 1973 yılında Köpek dergisi bu köpeği Amerika’ya götürmüştür.

İki tipteki tüy uzunlukları birbirlerine benzese de, fırça tüylü olan Shar Pei’lerin tüyleri daha yumuşak ve uzundur. At gibi tüyleri olanlar kırçıllı ve kısa tüylüdür. Diğer çeşit ise daha uzun tüylüdür. Kırmızı, krem, mavi ve siyah renkleri olabilir.

Shar Pei köpeği kare vücutlu, iri kafalıdır, sağlam, çevik, güçlü bir köpektir. Mavi-siyah dilleri, kafa, boyun omuzlarında kırışık derileri vardır. Yüksek kulaklı ve kalın kuyruklu, büyük ağızlı, küçük gözlüdürler.

Ayrıca şu makalemize de göz atabilirsiniz >> Köpekler Nasıl Beslenmeli?

Shar Pei Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Shar Pei Köpeği Yavrusu
Shar Pei Köpeği Yavrusu

Böbrek problemleri, deri hastalıkları, entropion, allerjiler, diz kapağı çıkığı sık görülen hastalıklarındandır. Satılık Shar Pei yavrusu bakarken bunlara dikkat edilebilir. Barınaklar, petshoplar köpek edinmek için uygun yerlerdir. İnternetten de güzel araştırıldığında uygun Shar Pei köpeği fiyatları ile size uygun köpekler bulabilirsiniz.

Shar Pei Köpeklerinin Bakımı

Shar Pei Köpeği Yavruları

Haftada bir fırçalanması ve gerektiği zaman banyo yaptırılmalıdır. Alt tüylere sahip olanlar ise tüy dökme mevsiminde fazlasıyla tüy dökecek kötü görünecektir. Dışarıda egzersiz ihtiyacı çok fazladır. Günlük aktif oyunlar oynatılmalı ve düzenli yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Sıcak ile arası kötüdür bu yüzden sıcak günlerde dışarıda egzersizler yaptırılmamalıdır.
Shar Pei Arayanlar
Alışveriş merkezinde gezerken “Aa ne tatlı köpek” denilerek bir hevesle alınan köpekler daha sonra uyum sağlanamadığından bırakılabiliyor. Kişi, köpek bakmanın sorumluluğunu bilir, türü de araştırarak seçerse bir sıkıntı yaşamaz. Eğer eviniz ve yaşantınız müsaitse, güzel satılık Shar Pei köpeği bulursanız kaçırmayın çünkü Shar Pei sahibi olmak bir ayrıcalıktır.

Enerji Düzeyi: Orta
Egzersiz İhtiyacı: Orta
Oyunculuk: Orta
Başka Köpeklerle İyi Geçinme: Düşük
Başka Petlerle Geçinme: İyi
Çocuklarla Anlaşma: Çok İyi
Yabancılara Davranış: Mesafeli
Eğitilebilirlik: Orta
Koruma Özelliği: Orta

Shar Pei ile ilgili tüm merak ettiklerinizi, sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat