Shiba Inu Cinsi ve Bakımı

Shiba Inu Cinsi ve Bakımı

Shiba inu cinsi köpekler bağımsız, dikkatli, sadık, şefkatli, cesur ve yaşam dolu hayvanlardır. Kendi şahsi temizlikleri ile titiz anneler için oldukça ideal köpeklerdir. Shiba inu cinsi, sevimli görünüşlü, küçük boylu, hızlı, çevik ve sivri kafa yapısına sahip bir köpektir. Bu cinsler üçgen ve dik şeklinde bir alın yapısı, üçgen ve sivri biçimde kulaklara, siyah gözlere ve buruna sahiptir. Kafasının ve sırtının üst kısmında turuncu veya sarı renklere rastlanmaktadır.

Göğüs ve karın kısımları ise genellikle beyaz renktedir. Asıl amacı avlanma olarak yetiştirilen Shiba inu yavruları, günümüzde evcil hayvan olarak da yetiştirildiği için harika bir aile köpeği de olabilmektedir. Asıl olarak bir avcı köpeğinin genlerini taşıdığı için, özgürlüğüne düşkün ve başına buyruktur, bu sebepten dolayı itaat etme oranı oldukça düşüktür.

Shiba inu cinsi köpekler yavru iken sosyalleştirilmeye başladığında eğitim seviyelerindeki artış gözle görülür bir şekilde ortaya çıkacaktır. Bağımsız içgüdüsel tavırları daha ağır bassa da sahibine karşı oldukça sadık ve duyarlı davranır. Korumacı içgüdülerinden dolayı bazı zamanlarda saldırganlık tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir.

Avcılık yetenekleri oldukça gelişmiştir. Bu nedenle çok iyi bir iz sürücüdür. Yabancı kişilere karşı tutumlu tavırlar sergilese de çocuklara karşı hoşgörülüdür. Doğal yapısı itibari ile kendi temizliğine oldukça düşkün olduğu için tuvalet eğitimleri bir o kadar kolaydır.

Diğer küçük çocuklar ve hayvanlar ile daha iyi iletişim kurmasını istiyorsanız çok küçük yaşta iken sosyalleştirme çalışmalarına başlamanız gerekecektir. Shiba inu yavruları eğer yavruluk döneminden itibaren bir kedi ile büyürse onunla iyi bir arkadaşlık kurabilir. Ataları Kyüshü ve Chow Chow olma ihtimali bulunduğundan dolayı çok eski bir ırk olduğu tahmin edilmektedir.

İlk olarak Çin’den Japonya’ya getirilmiş ve sonrasında dünyanın farklı yerlerine yayılmaya başlamışlardır. Özünde uysal bir cinstir. Yürekli, temiz ve asil hayvanlardır. İnsanlarla kolay bir şekilde arkadaşlık kurabilen Shiba inu’lar sevimli bir görüntüye sahiptir. Bekçilik ve küçük av hayvanlarının avlanması amacıyla da kullanılmaktadır.

Shiba inu Özelliği ve Karakteri

Shiba inu Özelliği ve Karakteri
Shiba inu Özelliği ve Karakteri

Akita cinsine benzerliği ile ön plana çıkan Shiba inu cinsi, oldukça atletik ve çevik bir köpektir. Erkek olanların ağırlığı 9-14 kilogram arasında, dişilerde ise 8-13 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Erkek olanların yüksekliği 36-41 santimetre arasında iken dişi olanların ise 33-38 santimetre arasında değişkenlik göstermektedir.

Minyatür köpek cinsleri arasında bulunan bu cins ucuna doğru sivrilen burun yapısı ile dikkat çekmektedir. Üçgen ve dik kulak yapısı ile diğer köpeklere nazaran çok daha farklı bir görüntü sergileyen Shiba inu cinsi, geniş alın yapısıyla da dikkat çekmektedir.

Küçük ve koyu renk gözleri, makas ısırığı tabiri ile kaplanan diş yapısı ve spitzvari kuyruk şekli ile dikkat çeken bu cinsin tüy yapısı siyah ve kırmızı renklerde de görülebilmektedir. Genel anlamda eşlik köpeği olarak yetiştirilen Shiba inu ırkı yaşam dolu, son derece dikkatli ve çevik görüntüsü ile ön plana çıkan bir cinstir.

Hızlı bir oyuncu olması ile bilinen Shiba inu köpekleri, şefkatli olmasının yanında yabancı insanlara karşıda saldırgan tavırlar takınabilir. Çocuklara karşı iyi bir iletişimi olduğunu değerlendirirken yabancı çocuklara karşıda saldırgan tavırlar sergileyeceğini akıllardan çıkarmadan hareket etmek hem sizin hem de evinize gelen misafirler için daha sağlıklı bir düşünce olacaktır.

Shiba inu cinsi köpeklerin eğitimi, diğer cins köpeklere nazaran biraz daha kolaydır. Komutları uygulama konusunda sahibini üzmeyen ve söz dinleyen bu cinsler evin içinde bulunduğu zaman da fazla hareketli değildir.

Shiba inu Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Shiba inu Tüy Döker mi? Tüy Bakımı
Shiba inu Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Kalın ve uzun hayvan saçlarının en az haftada 2 kez taranması gerekmektedir. Bu nedenle sert ve uzun kıllara sahip olan uygun bir fırça ile fırçalanması gerekir. Üstünde kalan yün kalıntıları elle veya ıslak havlu ile temizlenmelidir. Tüy döküm süreci fazla yaklaşmadan tarama işlemini yapmak tüy döküm sürecini daha da azaltacaktır.

Shiba inu Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Shiba inu Çocuklarla ve Çevre İlişkisi
Shiba inu Çocuklarla ve Çevre İlişkisi

Shiba Inu cinsi köpeğinizi yeterince egzersiz ortamı sağladığınız takdirde apartman dairesinde kolaylıkla bakabilirsiniz. Ev ortamında fazla hareketli bir köpek değildir ve orta çapta bir bahçe onun için yeterli olacaktır. Shiba Inu cinsi köpeklerinin sert iklim koşullarına dayanıklı su geçirmez kürkü onlar için gerekirse dışarıda da yaşamasına olanak sağlamaktadır.

Şartlarınız bu şeklide gerektirse bile kendisini ailenin bir üyesi olarak göreceği için dışarıda uzun bir süre yalnız kalmaktan pek hoşnut duymaz. Havlama konusunda huysuz tavırlar sergilememesi ve boyunun küçük olması, onun ev ortamında kolaylıkla bakılmasına imkân tanımaktadır.

Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi yabancı kişilere karşı biraz daha tutumlu tavır sergiler ve bazen ise saldırgan tavırlar sergileyebilen Shiba Inu köpeğini evde bakarken evinize gelen misafirlere karşı istenmeyen tavırlar sergilememesi için sosyalleştirme eğitimlerinin aksatılmadan verilmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekir.

Shiba inu Vücut Yapısı ve Rengi

Shiba inu Vücut Yapısı ve Rengi
Shiba inu Vücut Yapısı ve Rengi

Shiba Inu cinsi köpekler oldukça tüylü ve kaslı hayvanlardır. Sivri bir kafa yapısına sahiptir ve kulakları üçgen şeklinde olup oldukça asil bir duruşa sahiptir. Kuyrukları kalındır ve uca doğru hafif kıvrılmaktadır. Kalın ve tüylü kürk yapısına sahiptir. Rengi bakımında herhangi bir renge sahip olabilir ancak en çok siyah, kırmızı ve kahverengi kırmızı renklerde olurlar.

Shiba Inu cinsi köpeklerin genellikle karın bölgelerinde beyaz şerit bulunmaktadır. Shiba Inu cinsi köpeklerin ağırlığı 7-13 kg arasında olup omuzlarının ise yerden yüksekliği yaklaşık 33-40 cm arasında değişiklik gösterebilir.

Shiba inu Ne Kadar Yaşar?

Shiba inu Ne Kadar Yaşar?
Shiba inu Ne Kadar Yaşar?

Yaklaşık olarak 12 ile 15 yıl arasında yaşamını sürdürebilen bu cinslere kaliteli ve doğru mama tercih etmek yaşam süreci boyunca önemli bir rol oynamaktadır. Yemek artıkları ile beslenmesi doğru bulunmasa da yine de ev yemekleri ile beslemek isteyen kişilerin oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir.

Aksi durumda sağlıklarını çok ciddi bir şekilde riske atabilirsiniz. Her cins köpekte de olduğu gibi Shiba Inu cinsi köpeğinin de bazı kronik ve kalıtsal hastalıkları bulunmaktadır. Düzenli bir biçimde veteriner kontrollerinin sağlanması ve gerektiği zamanlarda bakımları konusunda profesyonel destek alınması daha sağlıklı olacaktır.

Shiba Inu cinsi köpeklerin en çok yatkın oldukları hastalıklara göz atacak olursak PRA (göz hastalığı) kalça displazi ve patellar çıkığı (diz kapağı kayması) gibi hastalıklara rastlanmaktadır.

Bu hastalıklara karşı oldukça dikkatli davranılması ve ihmal edilmemesi gerekmektedir. Aksi halde köpeğiniz sağlığını her geçen gün kaybetmeye devam edecek ve ileriki yaşlarında daha büyük problemler yaşamasına neden olacaktır.

Shiba inu Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl

Shiba inu Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl
Shiba inu Sağır mı? Kulak Yapısı Nasıl

Shiba inu cinsi köpekleri kafatası yanlarında dik kulakları vardır. Oldukça iyi duyma yeteneklerine sahiptir. En ufak ses dalgalarını bile anında algılayabilip tepki verir.

Shiba inu Çiftleşme

Shiba inu Çiftleşme
Shiba inu Çiftleşme

Shiba inu cinsi köpekler kızan dönemine 12-15 ay arasında girerler. Kızan dönemleri 8 ile 10 gün arasında sürmektedir. Bu köpeklerin en az 2 yaşına kadar gelmeden çiftleştirilmesi önerilmez. İlk doğumunda 2-3 arası yavru dünyaya getirebilir. Sonraki doğumlarında ise bu sayı 5’e kadar çıkabilmektedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat