Sibirya Kurdu Özellikleri, Yavrusu ve Fiyatları

Sibirya kurdu köpek dünyasında rövanş da bulunan bir köpek cinsidir. Bu köpeklerin gövdesinin alt bölgesinde ve yüzünde beyaz renkli tüyler mevcuttur. Vücudunun diğer bölümleri ise gri, gümüş veya siyaha dönük renklerden meydana gelmektedir. Sibirya kurtlarının göz rengi genellikle mavidir ama kırma bir çiftleşme olmuş ise göz renginin kahverengi olma ihtimalide yüksektir. Bazı cinslerinde göz genleri buz mavisi veya açık mavi olduğunda görünüş itibari ile ürkütücü bir görüntüye sahip olduğu için bazı insanlar çekingenlik gösterebilir. Aslına bakacak olursanız bu ürkütücü görüntünün arkasında sakin huylu ve sevecen bir köpek yer almaktadır.

İri ve büyük patilere sahiptirler. Bu patiler buzlu zeminde ve alanlarda daha rahat hareket etmelerini sağlamaktadır. Sibirya kurdunun kulak yapısı diktir ve kalın tüylerle kaplı olmasının yanında pamuksu bir yapıya sahiptir. Bu tüy yapısından dolayı Sibirya kurtları -60 derece soğuğa kadar dayanabilmektedir. Ağırlık bakımından değerlendirecek olursak gelişim aşamasındaki erkek 20-27 kilo arasında bir ağırlığa ulaşırken, dişi Sibirya kurtları ise 16-25 kilo arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Köpek cinsleri içerisinde en güçlü ve kuvvetli gövde yapılarından birisine sahiptir.

Sibirya Kurdu Özelliği ve Karakteri

Sibirya Kurdu Özelliği ve Karakteri

Sibirya kurtlarının en büyük özelliği tam bir aile köpeği olmasıdır. Görüntü itibari ile orta boy ve çok çalışkan görünümlü bir köpektir. Sibirya kurdunun muazzam görüntüsünün bakımı oldukça basittir. Yapılması gereken tek şey sadece düzenli olarak tüylerinin taranmasıdır. Bu köpekler iyi bir şekilde eğitilip sosyalleştirildiğinde diğer köpekler ve çocuklar ile çok iyi anlaşırlar.

Sibirya kurdu grup yaşantısı ile tanınmaktadır. Bu köpekleri kullara uygun bir biçimde yetiştirmek diğer ırklara nazaran biraz daha zordur. Onlara iyi bir eğitim verecek ve kuralları anlaşılır bir şekilde gösterebilecek inatçı bir eğitmenleri olmalıdır. Çünkü Sibirya kurtları çok zeki olduğu kadar çokta inatçı havanlardır. Bu köpeklerin eğitimine çok küçük yaşta başlanılması ve sabırlı bir şekilde eğitilmesi gerekmektedir.

İyi bir eğitim alanı ve köpeğinizin de bulunduğu yerde mutlu olduğundan emin olmalısınız. Ailesine ve evine çok sadık ve sevecen bir köpektir. Özellikle çocuklarla oyun oynamayı çok severler. Sibirya kurdu kesinlikle bir çoban köpeği veya bekçi köpeği değildir. Bu köpekler sıcak ortamlardan kesinlikle hoşlanmazlar ve genelde serin ortamları tercih ederler. Yalnız kalmayı hiç sevmezler ve yalnız kaldıkları zaman havlamak yerine uluma diye tabir edilen sesi çıkarırlar. Apartmanda da bakılabilir fakat etrafı çevrili müstakil mekânlarda daha sağlıklı ve rahat bir şekilde yaşayabilirler.

Köpek ırkları içerisinde bakımı en kolay olan köpekler arasında yer almaktadır. Sibirya kurtları genelde yılda bir kere yıkanma ihtiyacı duyar ve bütün yıl boyunca kendilerini temiz tutmayı başarabilirler. Kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahiptir. Sibirya kurtları çift katmanlı tüylere sahip olduğu için haftada en az iki defa düzenli olarak taranması gerekmektedir. Özellikle yaz dönemlerinde aşırı sıcaktan dolayı tüy dökülmesi görülebilir.

Bu döneme girildiğinde ise günde en az bir kere tüylerinin taranması gerekir. Böylelikle tüy dökülmesi fazla olmaz. Tırnaklarının ayda en az bir kere kesilmesi gerekmektedir. Sibirya kutları çok hareketli olduklarından dolayı ayak bakımlarına oldukça fazla özen gösterilmesi gerekmektedir. Sibirya kurdunuzun kulaklarına zarar vermeden kulak temizliğinde yapabilirsiniz. Belli başlı aralıklar ile uzamış olan tüylerinin kesilmesi ve uzayan tırnaklarının kendisine zarar vermemesi için sıklıkla kesilmesi gerekir.

Sibirya Kurdu Çiftleşme

Sibirya Kurdu Çiftleşme

Sibirya kurtları 70 günlük bir süreçten hemen sonra tekrar doğum yapabilirler. Şayet çiftleşme yapmış olan dişi ilk defa gebe kalıyor ise, 1 ya da 2 yavru doğurduğu bilinmektedir. Birden çok gebelik geçiren Sibirya kurtları ise 12 ile 14 arası yavru dünyaya getirebilirler.

Sibirya Kurdu Vücut Yapısı ve Rengi

Sibirya Kurdu Vücut Yapısı ve Rengi

Görünüş itibari ile köpek türleri arasında en hoş ve ihtişamlı görüntüye sahip köpekler arasında yer almaktadır. Vahşi doğanın gizemli ve büyüleyici güzelliğini kusursuz bir şekilde gösteren bir köpek cinsidir. Yüzyıllar boyunca ren geyiği çobanlığı, kızak çekme ve bekçilik görevlerinde kullanılan yapılı ve güçlü bir ırktır.

Sibirya kurtları mavi veya kahverengi gözlere sahip olabilirler. Birçoğu birbirinden farklı göz rengine sahip olabilseler de ilk doğduklarından yavruların gözleri her zaman koyudur. Yani siyah veya lacivert olarak görünürler. Eğer yavruların gözleri yeteri kadar ışık görmüyor ise göz renkleri koyu kalır. Ayrıca gözlerin ön bölümünde saydam bir yapı bulunmaktadır. Bu ön bölümde bulunan saydamlık ise yavrular büyümeye başladıkça asıl göz renklerini belirlemektedir. Büyümeye başladıkları zaman göz renkleri tam anlamıyla belli olmaya başlar.

Bunun için yavruların en az 1,5 aylık olması gerekmektedir. En önemli özelliklerinden birisi ise anne ve babasının göz renkleri mavi ise yavrunun göz rengi de kesinlikle mavi olur. Tüy renkleri ise kahverengi, siyah, beyaz, gri beyaz ve düz beyaz olarak değişkenlik gösterebilir. Büyük kar ayakkabılarını andıran tüyleri ile patilerini keskin ve buzlu zeminlere karşı korurlar. Kulakları iyice belirginleştiğinde üst kısımdan konumlu bir şekilde diktir. Sibirya kurtları yumuşak ve kalın bir kürke sahiptir. Bu nedenden dolayı sıcak ortamı hiç sevmezler ve -60 derece soğuğa kadar dayanabilirler.

Gereksiz yere havlamayı sevmeyen bir köpek türüdür. Havlamaları çok nadir olarak duyulmaktadır. Bu özelliği ile insanların büyük sempatisini kazanmıştır. Aslına bakacak olursak herkesle iyi geçinmesini gayet iyi bilirler. İnsanlara karşı oldukça samimi davranışlar sergilerler. Çok iyi arkadaşlıklar kurarlar. Son derece şefkatli olduklarından dolayı çocuklara karşı oldukça sevecen bir tavır sergilerler.

Sibirya Kurdu Tüy Döker mi? Tüy Bakımı

Sibirya Kurdu Tüy Döker mi Tüy Bakımı

Yılda sadece iki kez gerçekleşen tüy dökümü mevsimleri haricinde çok aşırı bir bakım gerektirmez. Sadece düzenli bir vaziyette tüylerinin taranması yeterli olacaktır.

Sibirya Kurdu Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Sibirya Kurdu Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi

Sibirya kurtları oyuncu, kibar, fakat bir o kadar da haylaz ve inatçı köpeklerdir. Bu köpekler kendi ailelerine oldukça bağlıdır. Sosyal, zeki, sakin ve geçinilmesi kolay bir cinstir. Çocuklara karşı çok sabırlıdırlar. Herkese sevecen yaklaştıklarından ve pek fazla havlamadıklarından dolayı iyi bir bekçi köpeği değildirler. Eğitimleri çok kolay olsa da yine de kendileri açısından bir amaç teşkil etmeyen komutlara pek uymazlar.

Eğitim; tutarlılık, sabır ve arktik bir köpek karakterinin iyi bir şekilde anlaşılması ile mümkün olabilir. Bu ırk fırsatçı olabilir. Hava sıcak olmadığı zamanlarda sizlere mükemmel bir koşu arkadaşı olabilir. Sibirya kurtları tuvalet eğitimlerinde biraz zorluk çıkartabilir. Bu cins ulumaktan çok hoşlanır ve her şeyden kolayca sıkılabilir. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmadığı için eğer bu ırka gerçekten sahip olmak istiyorsanız yalnız kalmaması için iki tane sahiplenebilirsiniz.

Yalnız yaşayan bir Sibirya kurdu muhtemelen etrafa zarar vermeye başlayacaktır. Bu ırkın sonuçta bir kızak köpeği olduğunu unutmamak gerekir. Birlikte yetiştirildiği takdirde diğer ev hayvanları ile geçinmesinde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Sibirya Kurdu Sağır mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Sibirya Kurdu Sağır mı Kulak Yapıları Nasıldır

Sibirya kurtları oldukça keskin bir duyuya sahiptirler ve kulak yapıları sağlıklı oldukları takdirde dik durur ve adeta çevredeki sesleri dinlemesi için anten görevi görürler.

Sibirya Kurdu Ne Kadar Yaşar?

Sibirya Kurdu Ne Kadar Yaşar

Sibirya kurtları herhangi bir hastalığa maruz kalmadıkları sürece 12 ile 15 yıl arasında yaşarlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat