Siyam Kedisi Özellikleri ve Fiyatı

Siyam Kedisi Özellikleri ve Fiyatı

Özel bir kedi cinsi olan Siyam Kedisi Tayland’da tapınak bekçisi olarak kullanılmaktaydı. Tapınak kedisi olarak da bilinmektedir. Masmavi gözlere ve inanılmaz muhteşem özel zekaya sahiptir. Görüntüsü ile herkesi mest etmektedir. İnsanlarla bir arada yaşayabilmektedir.

Saf ve bir o kadar da doğal bir kedi türüdür. Irklarında ki köklerden dolayı birçok yeni cinsin doğmasına neden olmuştur. Bunlardan bazıları ise Havana, Oriental, Balinese, Tonkinese ve Himalaya türleridir.

Siyam Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Siyam Kedisi Özellikleri ve Karakteri
Siyam Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Son derece asil olan Siyam Kedisi geçmişte aldığı asilliği korumuş ve günümüze kadar getirmiştir. Üstün ve kıvrak zekaları vardır. Çevik vücut yapıları ile dikkatleri üzerine çekerler. Çok cana yakındırlar. Sevmeyi ve sevilmeyi kendilerine ilke edinirler.

Avcılık yönü son derece gelişmiştir. Enerjik ve cana yakındırlar. Kısa süre içerisinde rahatlıkla çevresiyle dostluk bağı kurabilmektedirler.  Çevresiyle oyun oynadığı zamanlarda onlara zarar vermemek adına tırnaklarını içeri doğru çekerler.

Siyam Kedisi Çiftleşme

Siyam Kedisi Çiftleşme
Siyam Kedisi Çiftleşme

Siyam Kedisinin kendine has bir imajı vardır. 1800’lü yıllarda Siam olarak bilinirken şimdilerde ise Tayland’dan diğer bölgelere ihraç edilmeye başlamıştır. Genetiğinde melezlik bulunmamaktadır. Buna göre Bali, Himalaya ve İran kedilerinin izleri bulunmaktadır. Uluslararası Kedi Kuruluşu tarafından Thai olarak isimlendirilmiştir. Anavatanı Tayland’dır.

Siyam Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri

Siyam Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri
Siyam Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri

Vücut yapısına bakıldığında ise güçlü, çevik, saf, mavi gözlü, koyu kahve ve siyaha yakın renkte kulak, bacak ve patilere sahiptir. Siyam Kedilerinin renklerine bakıldığında ise daha çok koyu ve açık tonlarda olduğu görülmektedir.

Spesifik renleriyle her ne kadar görünüyor olsalar da uzun tüyleri onları farklı melezlerle üretilmeye başlatmıştır. Farklı renklerde ki türlere ise Redpoint, Lilapoint, Bluepoint ve Creampoint isimleri verilmiştir.

Siyam Kedisi Tüy Döker Mi? Bakımı Nasıl Olur?

Siyam Kedisi Tüy Döker Mi Bakımı Nasıl Olur
Siyam Kedisi Tüy Döker Mi Bakımı Nasıl Olur

Krem renkte kısa tüylere sahiptirler. Tüylerinin kısa olmasında dolayı döküntü yapacak şekilde sizi rahatsız etmezler. Haftalık olarak bakımlarının yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde sağlıklı ve yumuşak olan tüyler zamanla sertleşme sorununa dönüşebilir.

Siyam Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır?

Siyam Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır
Siyam Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır

Siyam Kedisi çocuklarla ve çevreyle iletişimde son derece iyidir. İyi bir eğitim almış olan Siyam kedileri ailesini seven ve onları korumak için gereken her türlü önlemi kendilerince alan bir tür haline gelmişlerdir. Bu tür kedilerin büyüdükçe güzelleşmesi ise ayrı bir avantajıdır.

Çevrede yaşanan bir kavgadan anında etkilenirler. Bu onlarda çok fazla strese yol açar. Stres de zaman içerisinde hastalanmasına sebep olur. Yemek yemeyi çok fazla sevmezler. Her zaman formda kalmayı başarırlar.

Siyam Kedisi Kedileri Sağır Mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Siyam Kedisi Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır
Siyam Kedisi Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır

Kahve ve siyaha yakın kulak renkleri vardır. Kulak yapıları incelendiğinde ise Siyam Kedisinin kısa kulaklı, uzun uçlu kulaklara sahip oldukları görülmektedir. Bilinen bir sağırlık durumu yoktur. Aksine sağlıklı bir ırk türüdür de denilebilir.

Ancak normal bakımları olduğu kadar kulak bakımları da önemlidir. Belli aralıklarla mutlaka yumuşak bir bez yardımı ile kulaklar temizlenmeli, enfeksiyon riskinin önüne geçilmelidir. Aksi takdirde sürekli iltihaplanan kulaklar zamanla duyma oranını düşürecek ve ortaya sağırlık durumu çıkacaktır. Bu yüzden genel olarak veteriner kontrolünün yanı sıra kulak bakımı da çok önemlidir.

Siyam Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Siyam Kedisi Ne Kadar Yaşar?
Siyam Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Siyam Kedisinin ortalama yaşam süresi ise 11 ile 15 yıl arası değişmektedir. Yaşamları boyunca zayıf olarak görünmelerine rağmen çok güçlü ve avcı kedilerdir.  İnatçıdırlar. İstediklerini elde etmeden peşinizden ayrılmazlar. Kapalı kapıları sevmezler. Merak ettikleri bir alan olursa eğer mutlaka oraya gitmek isterler.

2 thoughts on “Siyam Kedisi Özellikleri ve Fiyatı”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat