Somali Kedisi Özellikleri ve Sahiplenme

Somali Kedisi Özellikleri ve Sahiplenme

İlk bakıldığında her ne kadar Abyssinian kedilerine benzetilse de aslında diğer kedi ırkları ile karşılaştırıldığında arasında ciddi benzerlikler olduğu ortaya çıkmıştır. Fakat detaylı incelendiğinde ve gözlem yapıldığında Somali Kedisinin karakter yapısının oldukça farklı olduğu görülmektedir.

Sahip olduğu uzun tüyleri ile muhteşem bir görüntüsü vardır. Ancak bu kusursuz görüntünün altında farklı bir karakter vardır. O da sahibi dışında pek kimse ile anlaşamıyor olmasıdır. Fakat çocuklarla geçinme konusunda eğitim verilirse o zaman işler değişebilir.

Somali Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Somali Kedisi Özellikleri ve Karakteri
Somali Kedisi Özellikleri ve Karakteri

Oldukça seviyeli bir karakteri vardır. Zekalarının üst seviyede olmasından dolayı istedikleri şeyleri sahiplerine yaptırmak çok da zor değildir. İstemediğiniz bir şeyde size öyle bir ilgi gösterir ki kendinizi o şeyi yaparken bulabilirsiniz.

Avcılık yönünden pek de geliştikleri söylenemez. Ancak taze av ve etlere karşı dikkatleri oldukça yoğundur. Bu sebeple böceklere karşı da ciddi savaşları vardır. Bu durumlarda böcekleri yakalayamayan Somali Kedisi onları bulmadan peşlerini bırakmayacaktır.

Somali Kedisi Çiftleşme

Somali Kedisi Çiftleşme
Somali Kedisi Çiftleşme

Somali Kedisinin çiftleşme çıkış yerleri araştırıldığında ise 1960’lı yıllara kadar dayandığı görülmektedir.  Burada ise Absyssinan ırkları ile aynı olduğu ön görülmüştür. Bu ifade Persian ırkı ile karşılaştırılana dek sürmüştür. Burada bir yanlışlık olduğu karıştırılmış olduğu ortaya çıkmıştır.

Fakat işin aslı uzun bir süre sonra ortaya çıkmıştır. Kendisine özel bir ırkı soy ağacı olan Somali Kedisi tüylerinde dolayı birçok tür kedi ile karıştırılmıştır. Bu yanılgılar kısa tüylü kedilerin doğmaya başlamasından sonra kalkmıştır.

Somali Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri

Somali Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri
Somali Kedisi Vücut Yapısı ve Renkleri

Kafaları takoz şeklindedir. Orta boy ve vücut hatlarına sahiptir fakat tüylerinin uzun olması büyük boy kedilerin arasına girmesine neden olmuştur. Tüylerinin uzunluğu ve kabarıklığı onları olduğundan kilolu göstermektedir. Geniş ve yayvan gözleri vardır.

Somali kedisinin renklerine bakıldığında ise genellikle koyu renkli oldukları görülmektedir.  Bu renkler arasında kızıl ve kırmızı renkleri oldukça yoğundur. Ancak bu renkler dışında çiftleştikleri kedilerin rengine göre farklı renkler de ortaya çıkmaktadır.

Somali Kedisi Tüy Döker Mi? Bakımı Nasıl Olur?

Somali Kedisi Tüy Döker Mi Bakımı Nasıl Olur
Somali Kedisi Tüy Döker Mi Bakımı Nasıl Olur

Uzun ve orta olmak üzere iki çeşit tüy yapıları vardır. Fakat orijinal Somali Kedisi uzun tüylüdür. Her ne kadar tüyleri dolgun olsa da yumuşak ve ipeksi bir yapıları vardır. Tüy bakımları oldukça özen ve dikkat gerektirmektedir. Tüyleri ile oynanmasını çok severler.

Tüy bakımını sadece sahibinin yapmasını isterler. Uzun tüyleri olan bu kedi türlerinin bakımı günlük olarak yapılmalıdır. Aksi takdirde tüyler topaklanmaya başlar ve sağlıksız tüy görüntüsü oluşmaya başlar. Bu yüzden bu husus atlanmamalıdır.

Somali Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır?

Somali Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır
Somali Kedisi Çocuklarla ve Çevresiyle İlişkisi Nasıldır

Somali Kedisinin çocuklarla ve çevresiyle ilişkisinin pek de iyi olduğu söylenemez. Sadece sahipleri ile zaman geçirmeyi, onunla oynamayı seven bu tür kediler yalnızca belli bir eğitimden sonra bir nebze de olsa çocuklarla ve çevresiyle ilişkisinde iyileştirme gerçekleştirmektedir.

Somali Kedisi Kedileri Sağır Mı? Kulak Yapıları Nasıldır?

Somali Kedisi Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır
Somali Kedisi Kedileri Sağır Mı Kulak Yapıları Nasıldır

Somali Kedilerinin bilinen bir sağırlık durumları yoktur. Ancak kulaklar mutlaka haftalık olarak kontrol ettirilmedir. Kirli görünen kulaklar ilerde sağlık sorununa yol açmaması için pamuk ve biraz elma sirkesi su karışımı ile nazikçe temizlenmelidir.

Somali Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Somali Kedisi Ne Kadar Yaşar
Somali Kedisi Ne Kadar Yaşar

Somali kedilerinin ortalama yaşam sürelerine bakıldığında ise 12 ile 14 yıl arası değiştiği görülmektedir.  Uygun – sağlıklı beslenme ve düzenli veteriner kontrolleri ile bu tür kedilerin yaşam süreleri biraz daha uzayabilmektedir. Yaşamları boyunca rutin aşılarını takip etmeli ve mutlaka doktoruna yaptırmalısınız.

1 thought on “Somali Kedisi Özellikleri ve Sahiplenme”

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat