Mutlu Patiler » Süs Köpekleri
Pomeranian Boo dediğimizde ilk aklımıza gelmesi gereken karakteristik özellik; dostumuzun çevresini her an tarayan merak dolu hareketleridir.

Süs Köpekleri

Sevimli ve haylaz bakışları, oyuna bayılan ve her an ilgi bekleyen karakteristik özellikleri, çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla uyum içinde yaşayabilmesi, bakım konusunda sahibine büyük zorluklar çıkarmaması ile hayatımıza renk katan süs köpekleri ile ilgili tüm detayları sizin için derledik.

Toy Poodle

Standart Poodle dostlarımızın bir boy küçüğü olan ve boyutları dolayısıyla “toy” olarak isimlendirilen Toy Poodle köpekler;

  • Sevgi dolu bakışları ve kıvırcık tüyleriyle dikkat çeken,
  • Tüy dökme konusunda sahibinde hiçbir problem çıkarmayan,
  • Egzersize çok yoğun ihtiyaç duymaması ve insan yaşamına uyumlu davranışsal özellikleri ile ev ortamında rahatlıkla beslenebilen,
  • Genetik faktörler, beslenme ve bakım süreçlerine bağlı olarak maksimum yüksekliği 28 cm. ağırlığı ise 6 kg.’a ulaşabilen ve 13 – 15 yıl boyunca yaşamımızı paylaşabilen, 
  • Uzmanların yaptığı araştırmalar neticesinde kökenlerinin Fransa’ya dayandığı kabul edilen,
  • Apartmanda bizimle yaşayacağı için eğitim sürecinden erken dönemde geçmesinin hayli önemli olduğu,

bir köpek ırkıdır. 

Toy Poodle ırkının beslenme sürecinde özen göstermemiz gereken birkaç temel nokta vardır.
Toy Poodle ırkının beslenme sürecinde özen göstermemiz gereken birkaç temel nokta vardır.

Toy Poodle köpekler; gerek fiziksel özellikleri gerekse de doğru eğitim koşulları sonrasında insan yaşantısına tümüyle adapte olabilecek yetenekleri ile süs köpekleri içerisinde ayrı bir yere sahiptir ve en popüler köpek ırklarından biri oluşunun altında yatan temel nedenler bunlardır. 

Toy Poodle dostlarımızla ilgili altını çizmemiz gereken son nokta; ilk kez köpek besleyecek ya da daha önce köpek beslemesine rağmen gerekli tecrübeyi edinememiş hayvanseverler için ideal bir ırk olduğu ve nispeten diğer ırklara kıyasla kolay beslenme ve bakım süreçlerinin kontrol altında tutulmasının daha rahat olduğudur.

Toy Poodle köpek ırkının öne çıkan özelliklerinden biri de keskin zekalarıdır.
Toy Poodle köpek ırkının öne çıkan özelliklerinden biri de keskin zekalarıdır.

Toy Poodle Köpek Irkıyla İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey 

Pomeranian Boo

Köklerinin 1700’lü yıllara dayandığı kabul edilen Pomeranian Boo köpek ırkı, adını Almanya’nın Pomeranya bölgesinden alır ve ilk bakışta sevimli siyah gözleri, minik ayakları ve heyecan dolu hareketleri ile dikkatimizi çekmeyi başarır. 

En sevimli süs köpeklerinden biri olan Pomeranian köpekler; ilgi ve sevgiye diğer süs köpeklerine kıyasla daha düşkündür. Her ne kadar çok sevecen bir ırk olsa da ilk kez tanıştığı insanlara, hem cinslerine ve sosyal çevreye mesafeli davranan dostlarımızın, erken dönemde sosyalleşme eğitimi alması gerekir.

Tabii “küçük ya da toy” köpek ırklarının birçoğu gibi Pomeranian Boo da oldukça sevimli bir görünüme sahiptir ve ilk bakışta dikkat çeken fiziksel özelliği de hiç şüphesiz tüyleridir.

Tüy dökümü konusunda Toy Poodle’lar kadar sorunsuz olmasa da Pomeranian Boo köpeklerin de düzenli tüy taramaları ile büyük ölçekli tüy dökme problemi yaşatmadığını söyleyebiliriz.

Meraklı ve zaman zaman inatçı yapısı ufak tefek problemler yaşamımıza neden olsa da, doğru eğitim ve davranış modelini benimsediğimizde Pomeranian dostlarımız ile benzersiz vakit geçirmemiz mümkündür.

Pomeranian Boo; beslenme, bakım ve eğitim süreçlerinin yanında ebeveynlerinden miras aldığı genlere de bağlı olarak 12 - 16 yıl yaşayabilir.

Pomeranian Boo Köpek Irkıyla İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey 

Maltese Terrier

Son yıllarda süs köpeklerine artan ilgi ile birlikte en popüler köpek ırklarından biri  haline gelen ve sosyal çevrelere uyum sağlama yeteneği hayli yüksek olan Maltese Terrier (Malta Köpeği), pamuk beyazlığında tüyleri, her daim sevgi bekleyen ve oyun oynamaya bayılan karakteri ile hayatımıza neşe katar.

Maltese Terrier köpekler; eğitim süreçlerini çabuk kavrayabilir ve bu durum; düşük egzersiz ihtiyacı, genelde tüy dökme problemi çıkartmaması ve ailesine sadakati ile birleşince “ev yaşamı için ideal” bir köpek ırkı ortaya çıkar.

Beyaz süs köpekleri içerisinde gerek eğlenceye düşkünlüğü gerekse de sistematik ve disiplinli bir eğitim sürecinde yüksek kavrayışı ile hayatımıza adaptasyonda zorluk çekmeyen Maltese Terrier köpekler, ailesine ve sahibine sadakati ile bilinir ve beklediği ilgi ve sevgiyi bulamadığında zaman zaman agresiflik gösterebilir. 

Dolayısıyla bir Maltese Terrier’a sahip olmak istiyorsak, ona oyun, egzersiz ve diğer hobileri için zaman ayırabileceğimizden emin olmamız gerekir. Aksi takdirde yalnız bırakılan ve yeteri kadar ilgi görmeyen bir Maltese Terrier dostumuz, kendini psikolojik bir yükün ve bunalımın içerisinde bulacaktır. 

Beslenme süreci fiziksel gelişim üzerinde doğrudan etkili bir faktör olduğundan dolayı veteriner hekim koordinatörlüğünde yürütülmesinde ve düzenli aralıklarla uzman hekimle bilgi alışverişinde bulunulması önemli bir detaydır.

Yavruluk dönemindeki bakım ve beslenme süreci ile ebeveynlerinden miras aldığı genlerin etkisine bağlı olarak 12 – 15 yıl boyunca bizimle hayatın tadını çıkarabilen Maltese Terrier köpekler, 25 cm. uzunluğa ve 4 kg. ağırlığa ulaşabilirler.

Maltese Terrier Köpek Irkıyla İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey 

Maltipoo

Ailesini koruma içgüdüsüyle yabancılara karşı zaman zaman agresiflik gösterebilen sevimli, minik ve oyuncu Maltipoo dostlarımız, yavruluk döneminde sosyalleşme eğitimi aldığı takdirde gerek hemcinsleri gerekse de çocuklar ile oldukça iyi geçinir ve bu durum, dostumuzun yaşamımıza daha kolay adapte olmasını sağlayarak şüphesiz yaşam konforunu artırır. 

Ebeveynlerinden miras aldığı genlere ve bakım sürecine bağlı olarak Maltipoo köpekler 11-13 yıl yaşayabilir.

Kıvırcık ve kalın tüyleri her ne kadar çok tüy dökebilecek bir ırk olduğu izlenimini verse de, özellikle düzenli takip edildiğinde tüy dökümü konusunda herhangi bir sorun çıkarmayan Maltipoo köpekler; gri, siyah, kayısı turuncusu ve beyaz tüy renklerine sahip olabilir. 

Maltipoo, süs köpekleri içerisinde hayli popüler bir ırktır.

Enerjisini atmaya yoğun bir ihtiyaç duymamasına karşın oyun oynamaya bayılan ve oyun için her an hazır bekleyen Maltipoo dostlarımız, bakım sürecinde gösterdiğimiz hassasiyete ve genetik faktörlere bağlı olarak 11 ile 13 yıl boyunca yaşamımızın eğlence kaynağı olmaya devam edebilir. 

Maltipoo Köpek Irkıyla İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey 

Cavalier King Charles Spaniel

Ona asil bir duruş katan tüyleri ve kararlı bakışları ile tüylü süs köpekleri denildiğinde ilk akla gelen köpek ırkı olan Cavalier King Charles Spaniel köpekleri kahverengi ve beyaz tüy renklerinin yanı sıra siyah, kızıl ve bronz tüy renkleri ile de görebiliriz. Sahibinden ilgi ve sevgi görmeyi hayli önemseyen Cavalier King dostlarımız, tüm süs köpeklerinde olduğu gibi apartmanda beslenebilir fakat sorunsuz bir apartman yaşamı için erken dönemde gerekli eğitimleri almasının önemine dikkat çekmemiz gerekir. 

Cavalier King Charles Spaniel köpekler, orta derecede tüy dökme eğilimine sahiptir.

Uzun tüylerinin tüy dökümü noktasında problem çıkarmaması için haftada birkaç kez tüylerini fırçalamamız gereken bu dostlarımız, diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla anlaşması ile de ön plana çıkar. 

Fiziksel özellikleri itibariyle baktığımızda Cavalier King Charles Spaniel ırkına mensup köpek dostlarımızın yüksekliklerinin 30 – 33 cm., ağırlıklarının ise 5 ile 8 kg. arasında değişkenlik gösterdiğini ve bu dostlarımızın, ortalama yaşam süresinin yapılan gözlemler neticesinde 9 – 15 yıl olarak belirlendiğini ifade etmemiz gerekir.

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkıyla İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey 

Yorkshire Terrier

Yorkshire Terrier, inatçı fakat sevimli bir köpek ırkıdır.

Ailesine bağlılığı ve sadakati, meraklı ve dur durak bilmeyen enerjik yapısı, haylaz bakışları ve minik patileri ile en küçük fakat sevimli süs köpeklerinden biri olan Yorkshire Terrier; inatçı yapılarının erken dönemde kırılması adına profesyonel bir eğitim alması gereken, her ne kadar süs köpeği olsa da baskın karakterini ortaya koymaktan çekinmeyen ve bu özelliği ile daha önce köpek besleyen ya da köpek besleme konusunda yeterince tecrübe sahibi olan hayvanseverlerin tercih etmesi gereken, yabancılara karşı mesafeli davranışlar sergileyen ve kendini ya da ailesini tehdit altında hissettiğinde tepkisini havlama davranışı ile gösteren, özellikle kendinden cüssece iri köpeklere karşı agresiflik sergileme ihtimali olan ve bu ihtimal dolayısıyla sosyal yaşamda dikkatli davranılması gereken bir köpek ırkıdır.

Yorkshire Terrier Köpek Irkıyla İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey 

Süs köpeklerinin çocuklarla arası nasıldır ?

Süs köpekleri, gerek karakteristik özellikleri gerekse de fiziksel yapıları dolayısıyla çocuklarla oldukça iyi anlaşabilen köpek ırklarıdır. 

Büyük köpek ırkları, çocuklar ile zaman geçirirken farkında olmadan oyun esnasında sertleşebilirken bu durumu süs köpeklerinde görmek neredeyse imkansızdır. 

Elbette her köpeğin bu mükemmel uyumu yakalaması için belirli bir zaman dilimine ihtiyaç vardır ve bu zaman dilimi; köpeğimizin ırkına yani davranışsal yapısına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. 

Örneğin; Toy Poodle ya da Maltipoo dostlarımız, Cavalier King Charles Spaniel dostlarımıza kıyasla çocuklara karşı doğal bir içgüdü ile daha sevecendirler. Tabii bu ifadeden Cavalier King Charles Spaniel köpeklerin çocuklarla ya da diğer evcil hayvanlarla anlaşamadığı ifadesi çıkarılmamalıdır. 

Doğru sosyalleşme eğitimi alan tüm süs köpekleri yalnız çocuklar değil sosyal çevrenin tüm bileşenleriyle hayli iyi anlaşır ve diğer evcil hayvanlarla, çocuklarlar ve ailesiyle vakit geçirmekten keyif alır. 

Süs köpekleri apartmanda beslenir mi ?

Süs köpekleri; insan yaşamına çabuk uyum sağlaması, fiziksel özellikleri dolayısıyla bakım sürecinde herhangi bir zorluk çıkarmaması  ve tuvalet ya da sosyalleşme eğitimi noktasında sahip olduğu kavrayış ile apartmanda kolaylıkla beslenebilir. 

Diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla iyi anlaşmasının yanı sıra düzenli bakım yapıldığı takdirde tüy dökme gibi ciddi bir sorunun ortadan kalktığı süs köpekleri, neşesi ve her an ilgi ve sevgi bekleyen yapısıyla apartman hayatına en uygun köpek cinsleridir.

Tabii bu aşamada unutmamız gereken; apartmanda dahi olsa köpeğimizin bir özel alana sahip olması ve tuvalet, dinlenme ve beslenme ihtiyaçlarını bu alanda görmesi gerektiğidir. İlk adımda yanlış çizilen yaşam ortamı sınırları, ilerleyen yıllarda köpeğimiz ile aramızda çıkacak birçok problemin kaynağı olacaktır. Dolayısıyla apartman yaşamında sınırlarımızı doğru belirlemek ve bu sınırlardan ödün vermemek gerekir. 

Süs köpeklerinin bakımı kolay mıdır ?

Doğru noktalara dikkat edildiği, veteriner hekim tavsiyelerine uyulduğu ve sistematik bir bakım süreci benimsendiği takdirde süs köpeklerinin bakımı hiç de zor değildir ve aksine bu bakım süreci, dostumuz ile aramızdaki bağın kuvvetlendirmemizi sağlayacak anlara dönüşür.

Köpek bakımı elbette hassasiyet isteyen bir konudur ve süs köpekleri açısından baktığımızda; bu minik dostlarımızın tüylerinin dikkat çekici görünümünü koruması ya da hastalıklara karşı göstereceği direnç, bakım süreciyle doğrudan ilişkilidir. 

Yaşamımızı renklendirecek bir süs köpeği sahiplenmek istiyor ya da bir süs köpeğine sahip olmamıza rağmen bakım sürecinde nasıl davranmamız gerektiğini bilmiyorsak;  hiç vakit kaybetmeden uzman veteriner hekimler ile iletişime geçmeli ve konuyla ilgili destek almalıyız. Çünkü; her köpeğin fizyolojik ve psikolojik özellikleri farklıdır ve bakım süreci yalnızca beslenme ihtiyacından ibaret değildir. 

Köpeğimize ilgi ve sevgi göstermemiz, onunla oyun ve egzersiz esnasında eğlenceli anlar paylaşmamız, tuvalet, dinlenme ve beslenme ihtiyacını organize ederek sosyal yaşama tam anlamıyla entegre olmasını sağlamamız, bakım sürecinin geniş kapsamı içerisinde yer alan birkaç temel noktadır. 

Süs köpekleri nasıl eğitilir ?

Apartman yaşamını ailemizle paylaşan süs köpeklerinde eğitim çok önemli ve üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Köpeklerde eğitim sürecinin hassasiyeti ve detayları dikkate alındığında; süs köpeklerimizin eğitimi noktasında kesinlikle profesyonel eğitmenlere başvurmamız ve süreçte uygulayıcı yani verilen eğitim sonrasında pekiştirme döneminden sorumlu olarak yer almamız gerekir. 

Süs köpeklerimize özellikle erken dönemde sosyalleşme ve tuvalet eğitimi vermemiz gerekir. Aksi takdirde köpeğimizin evimizin içerisinde birçok noktaya tuvalet ihtiyacını gidermesi mümkündür ve bu durum bizim için önemli bir sorun haline gelir.

Süs köpeklerimizi eğitirken sevgi, şefkat ve disiplin kavramlarından asla ödün vermemeli, gerekli noktalarda otoriter konumumuzu kuvvetlendirerek eğitimin devamlılığını ve uygulanabilirliğini sağlamamız gerekir. Burada ifade edilen otorite köpeğimize bağırmak ya da ona fiziksel şiddet uygulamak değildir. Sınırların doğru çizilmesi ve bu sınırlardan ödün verilmemesi, köpeğimiz ile aramızdaki otoriteyi temsil eder. 

Süs köpeği cinsleri nelerdir ?

Yaşamımıza renk katan sevimli, tüylü ve haylaz süs köpeği cinsleri; Toy Poodle, Pomeranian Boo, Maltese Terrier, Maltipoo, Cavalier King Charles Spaniel, Chihuahua, Pug, Yorkshire Terrier, Pekinez ve Shih Tzu olarak sıralanabilir.

Süs köpekleri kaç yıl yaşar ?

Köpeklerin yaşam süresi, ebeveynlerin miras aldığı genler ve beslenme, bakım ve yaşam ortamı gibi çevresel şartlara bağlı olarak değişkenlik gösterir. Dolayısıyla süs köpekleri için de “Kaç yıl yaşar ?” sorusuna nesnel ve kesin bir yanıt vermek mümkün değildir çünkü ırk etkisi bu sorunun yanıtında belirgin bir rol oynar. Örneğin; Toy Poodle dostlarımızın ortalama yaşam süresi 13 – 15 yıl olarak değişkenlik gösterirken Maltipoo köpeklerde bu süresi 9 – 11 yıl olarak gözlenmiştir.

Süs köpekleri ne kadar ?

Süs köpeklerinin fiyatı; safkanlık durumu, yaşı, tüy yapısı ve ebeveynlerine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte ırkın popülaritesi de fiyatlandırmada önemli bir etken olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla süs köpeği fiyatları noktasında kesin bir ifade kullanmak mümkün değildir. Örneğin; Pomeranian Boo köpek ırkının fiyatları 6000 TL’den başlayarak 25.000 – 30.000 TL’ye uzanırken; Chihuahua köpek ırkının fiyatları 2.500 TL – 10.000 TL arasında değişkenlik gösterir.

Süs köpekleri nereden alınır ?

Süs köpeklerini güvenilir ve profesyonel Pet Shop’lardan satın alabiliriz fakat burada dikkat etmemiz gereken birkaç temel nokta vardır. Öncelikle dostumuzu satın almak istediğimiz Pet Shop’dan safkanlık, aşılama ve parazit tedavisi belgelerini istememiz gerekir. Bu belgelerin tümü köpeğimizin seceresi olarak bir başlık altında toplanabilir. Buna ek olarak; dostumuzun gerekli bakım ve beslenme süreçlerinden mahrum bırakılmadığından da emin olmamız kritik bir noktadır çünkü; köpeklerde yavruluk dönemindeki bakım süreci, yetişkinlik döneminde dostumuzun ne denli sağlıklı olacağını büyük ölçüde belirler. Dolayısıyla; süs köpeği satın alırken güvenilir, profesyonel ve referansları yani geri dönüşleri iyi bir Pet Shop tercih etmemiz gerekir.

WhatsApp chat