Tüy Dökmeyen Köpek Irkları

Tüy Dökmeyen Köpek Irkları

Tüy Dökmeyen Köpek Irkları

Tüy dökmeyen köpek ırkları, özellikle temizlik konusunda hassas ve çocuklarında alerji mevcut olan ailelerdir. Evcil hayvan beslemeyi seven ve özellikle köpek beslemeyi amaç edinen aileler, köpek ırkları hakkında araştırma yaparak karakterleri ve tüy dökme özellikleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Aksi takdirde ev yaşamında bazı sorunlar yaşanması kaçınılmaz olmaktadır. Köpeklerin birçoğu tüy dökmekler birlikte bazı köpek ırklarının çok az veya hiç kıl dökmedikleri bilinmektedir. Özellikle alerji sorunu yaşayan ailelere alternatif olarak hazırladığımız listede yer alan köpekler arasından tercih yapabilir, evlerinizi bu sevimli hayvanlara gönül rahatlığıyla açabilirsiniz.

Malta Terrieri

Küçük köpek cinsleri arasında bulunan malta terrieri, şirin görünümü ve minik surat yapısıyla özellikle çocukların en iyi oyun arkadaşıdır. Öğrenmeye oldukça meraklı yapısı ve her türlü numarayı kısa sürede öğrenebilmesiyle evlerde tam bir neşe kaynağıdır. Kısa sürede tuvalet alışkanlığı kazanan ve tüy dökmeyen terrier, sürekli hareket halinde bulunan dost canlısı bir köpek türüdür.

Papillion

Kokusuz olmasının yanı sıra temizliği ve tüy dökmemesiyle de öne çıkan papillion cinsi köpekler, kelebeği andıran bir kulak yapısına sahip bulunan oldukça sevimli hayvanlardır. Büyümeyen köpek cinslerinden biri olan papillion, apartman yaşamına kolay ayak uydurmasına rağmen yalnız bırakıldıklarında sürekli havlayarak komşuları rahatsız edebilmektedir.

Basenji

Köpek tüyleri sebebiyle alerji sorunu yaşayan ailelere tavsiye edilecek köpekler arasında ilk sıralarda yer alan basenji, sevimli hareketleriyle çocukların neşe kaynağı haline gelmektedir. Kısa tüyleri ve temizliğe düşkünlüğüyle tanınan bu tür köpekler, şişmanlamaya meyilli köpeklerdir. Bu sebeple sürekli fiziksel aktivitelerle canlandırılması gerekir.

Yorkshire Terrier

Küçük ve sevimli bir köpek ırkı olan terrier, masum surat yapısıyla ve tüy dökmeyen yapısıyla oldukça popüler bir ev köpeğidir. Küçücük vücut yapılarına rağmen oldukça cesur davranışlar sergileyebilen bu tür köpekler, sahiplerinden ilgi görmeye bayılır. Maceracı yapılarıyla sürekli dikkatleri üzerinde toplayan terrier cinsi köpekler tüy dökmemelerine rağmen düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Diş bakımlarına özel önem gösterilmesi gereken terrier cinsi köpeklerin diş bakımları için köpek diş fırçası kullanılmalıdır.

Portekiz Su Köpeği

Dost canlısı ve öğrenmeye aşırı meraklı olan Portekiz su köpeği, çok az tüy dökme özelliğiyle titiz aileler ve alerji sorunu olanlar için en iyi seçenekler arasında yer almaktadır. Diğer evcil hayvanlarla birlikte hiçbir sorun çıkarmadan yaşayabilen bu tür köpeklerin bir diğer özelliği de koruma içgüdülerinin çok gelişmiş olmasıdır. Bu özelliği Portekiz su köpeğini iyi bir bekçi köpeği yapmaktadır.

Shih Tzu

Ev yaşamına en kolay ayak uydurabilen köpek ırklarından biri olan shih tzu, neredeyse tüysüz bir beden yapısına sahip bulunmaktadır. Bu yönüyle alerji endişesi olan ailelerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Oldukça kolay bakım yapılabilen shih tzu, sahipleri tarafından ilgi görmeye bayılır.

Tüysüz Çin Köpeği

Tüysüz olarak adlandırılmasına rağmen ayakları ve kafa bölgesinde düzenli bakım yapılması gereken tüylere sahip bulunmaktadır. Çok fazla tüy dökmemesi sebebiyle temizlik ve alerji kaygısı olan ailelerin sahiplenebileceği bir köpek türüdür. Oldukça oyun sever ve atik bir yapıya sahip olan tüysüz Çin köpekleri apartman yaşamına kolayca uyum gösterebilmektedir.

West Highland White Terrier

Av köpeği olarak bilinmesine rağmen sevimli ve etkileyici bir yüze sahip bulunan White terrier ırkı, evde beslemeye uygun köpekler arasında yer almaktadır.  Oldukça az tüy dökmelerine rağmen tüylerinin düzenli olarak fırçalanması ve belirli periyotlarda kesilmesi gereklidir. Sevimli ve hareketli bir yapıya sahip olan White terrier enerjik bir yapıya sahiptir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat