Weimaraner Özellikleri ve Fiyatı

Weimaraner Özellikleri ve Fiyatı

Weimaraner, ilk olarak 19.yüzyılın başlarında kendisini gösteren ve asıl amacı avlanmak olarak yetiştirilen bir köpek ırkıdır. Ortalama olarak 11 ila 14 yıl arasında yaşam süresi bulunan Weimaraner; 3 farklı rengiyle safkanlığını göstermektedir. Günümüzde en yaygın görülen rengi gümüş rengidir. Gümüş renginin yanı sıra Mouse – gray ve Silver – Gray renkleri de bulunmaktadır.

Weimaraner Özellikleri

Weimaraner Özellikleri
Weimaraner Özellikleri

Büyük boy köpek ırkları arasında yer alan Weimaraner; erkekler için yerden 60 ila 69 cm yükseklikle, dişiler için ise 57 – 64 cm yükseklikle kendini göstermektedir. Ağırlığı ise erkeklerde 20 – 34 kilogram, dişilerde 20 – 30 kilogram ağırlığındadır. Günümüz şartlarına göre 2 kg / cm esneyebilen boy ve ağırlık oranları daha düşük veya büyük olamaz.

Oldukça zeki olması sebebiyle verilen eğitimi kısa sürede algılayabilen Weimaraner, eğitimi kavramasının yanı sıra tekrarlardan memnun olmayan bir ırktır. Yani genel olarak tek seferde öğreneceği şeylerin tekrar edilmesinden nefret eder. Oldukça enerjik olan Weimaraner; ev hayvanları ve çocuklarla muhteşem bir bağ kurabilir. Ama yavruluk döneminde sosyallik eğitimi almadığı durumlarda bu bağ zayıf olabiliyor. Bu yüzden Weimaraner yavrusu, ilk olarak sosyallik eğitimi almalıdır.

Yabancıları hiç sevmeyen Weimaraner, yüksek koruma içgüdüsü ile birlikte sevdiklerini ve ailesini dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korumak için gerektiği takdirde canını bile ortaya koyabilir. Burun rengi genel olarak gri olan Weimaraner’in kulakları uzun ve yüksek bir şekilde kendini göstermektedir. Perdeli ayaklara sahip olan bu cinsin dış görünümü oldukça atletiktir.

Ayrıca şu makalemize de göz atabilirsiniz >> İnsan Şampuanıyla Köpek Yıkanır mı?

Weimaraner Fiyatları

Weimaraner Fiyatları
Weimaraner Fiyatları

Weimaraner fiyatları; birçok kritere bağlı olarak değişim gösterebilir. Erişkinlik durumu, sağlıklı olup olmaması, ebeveynlerinin ırk özelliklerini tam anlamıyla taşıyor olup olmaması fiyata direkt olarak etki eden bir durumdur. Weimaraner  fiyatları günümüzde 5.000 TL ila 15.000 TL aralığındadır.

Weimaraner yavrusu eğer safkansa, ırkının gerektirdiği tüm özellikleri eksiksiz bir şekilde taşıyorsa ve kusursuzsa 15.000 TL’ye kadar fiyatlarla sahiplendirilebilmektedir. Weimaraner  yavrusu satın alacak olan kişilerin kesinlikle dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Özellikle Weimaraner yavrusu satışı yapan kişinin / işletmenin kim olduğunu bilmelisiniz. Günümüzde yurtdışından Weimaraner yavrusu getirdiğini iddia eden birçok kişi safkan olmayan köpekleri oldukça uygun fiyatlarla satmaktadır. Bunun için köpeği teslim alırken kesinlikle veteriner kontrolünde teslim almalısınız. Garantili satış yapan bir yer tercih etmelisiniz.

Marmaris Pet Shop firmaları arasında yer alan Mutlu Patiler Pet Shop, bu konuda size destek olacaktır. Garantili Weimaraner satışı yapan Mutlu Patiler Pet Shop; şehir dışında bulunan kişiler için ise kredi kartına taksitle köpek sahiplendirme ve kapıda ödemeyle köpek sahiplendirme konularında destek vermektedir.

Sahibinden Weimaraner

Google üzerinde oldukça yüksek bir arama trafiği bulunan Sahibinden Weimaraner sorgusunu gerçekleştiren kişilere bir takım uyarılarda bulunmamız gerekiyor. Türkiye’nin en büyük alım – satım platformu olan Sahibinden sitesi üzerinden ya da direkt olarak Weimaraner sahibinden yapılacak olan alımlarda dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor.

  • Yurtdışından Weimaraner getirdiğini iddia eden kişilerin bu iddiaları doğru olsa dahi; toplu bir şekilde getirilen Weimaraner yavrularından herhangi bir hastalık taşıyorsa, tüm yavrulara söz konusu hastalık bulaşacaktır.
  • Weimaraner Türkiye’de yüzlerce farklı kişi tarafından sahiplendirilse de; safkan olduğu iddia edilen köpeklerin büyük bölümü safkan değildir.
  • Sahibinden Weimaraner araştırması yapan kişilerin; bu konuda ileriye dönük mağduriyet yaşamamak adına bir Pet Shop aracılığıyla sahiplenme işlemini halletmesi gerekiyor. Çünkü herhangi bir mağduriyet durumu yaşansa dahi, yasal yollardan hakkınızı arayabileceğiniz “resmi” bir firma ile alışveriş yapmış oluyorsunuz.

Weimaraner Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Weimaraner Bakımı Nasıl Yapılmalıdır
Weimaraner Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Weimaraner bakımı, tüy yapılarının kısa olması sebebiyle oldukça kolay yapılmaktadır. Ölü kılların temizlenip, derinin rahatlatılması için haftalık düzenli olarak kauçuk fırça kullanarak taramak yeterli olacaktır. Eğer tüy uzunluğu “kısa” denecek kadar az değilse, bu durumda haftada 2 kez taranması gerekir.

Weimaraner Tüy bakımının yanı sıra dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kulaklardır. Enfeksiyon riski olduğu için kulak kirine günde 2 kez dikkat edilmelidir. Eğer herhangi bir şekilde kir bulunuyorsa bunlar temizlenmelidir.

Weimaraner Eğitimi

Weimaraner Eğitimi
Weimaraner Eğitimi

Weimaraner ırkının eğitimi hayati önem taşımaktadır. Çünkü Weimaraner yavrusu aldığı eğitimi büyüdüğünde eksiksiz bir şekilde uygulamaktadır. Ağaç yaş iken eğilir atasözümüzün anlatmak istediği gibi Weimaraner; yavruyken gerekli tüm eğitimleri almış olması gerekir.

Eğer Weimaraner eğitimi konusunda tecrübe sahibi değilseniz; bu durumda bir uzmandan destek almalısınız. Çünkü yapılacak yanlış bir uygulama köpeğinizin uzun yıllar boyunca bu yanlışın sonucunu yaşamasına sebep olabilir.

Muhteşem zekası sayesinde çok çabuk öğrenme özelliğine sahip olan Weimaraner, eğiticisi ödül yöntemine başvurduğu takdirde memnun etmek için elinden geleni yapacaktır. Ceza yöntemi asla uygulanmamalıdır. Çünkü psikolojik olarak oldukça hassas bir köpektir.

Weimaraner ile ilgili tüm sorularınızı, yorumlarınızı ve eklemek istediklerinizi hemen alt bölümde yer alan yorum bölümünden bizlere ulaştırabilirsiniz. 

Weimaraner Genel Analiz;

Koruma Özelliği ÜST DÜZEY
Egzersiz İhtiyacı YÜKSEK
Enerji Düzeyi YÜKSEK
Eğitilebilirlik ORTA
Çocuklarla Anlaşma ORTA
Yabancılarla Anlaşma DÜŞÜK
Başka Köpeklerle Geçinme ORTA
Oyunculuk YÜKSEK
İtaat Seviyesi ÜST DÜZEY
Taranma İhtiyacı DÜŞÜK

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat