Yavru Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yavru Köpek Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yavru köpek, çoğu kişi tarafından şirin kabul edilen bir canlıdır. Irktan ırka, cinsten cinse ve cinsiyetten cinsiyete görünüşleri farklılık gösteren yavru köpekler, her zaman tatlı olmalarıyla dikkatleri üzerine çekmişlerdir. Bu kadar ilgi çekici olunca haliyle herkes sahiplenmek istemektedir.

Yavru köpek alırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular bulunmaktadır. Sadece dış görünüşü güzel diye o yavru köpeği almayı tercih etmeyin.  Yavru köpek alırken bunun gibi daha birçok konuya dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıda bulunan listemizden bu konulara ulaşmanız mümkündür.

 1. Güvenilir Pet Shop firmalarından alınmalıdır.
 2. Yasal yollarla köpek sahiplendirmesi yapan firmalardan alınmalıdır.
 3. Piyasanın altında bir fiyatla köpek sahiplendirdiğini iddia eden kişilere itibar edilmemelidir.
 4. Sahiplendiren firmanın köpeği yasadışı yollarla getirip getirmediği araştırılmalıdır.
 5. Köpeğin fiyat piyasası öğrenilerek, ona göre bütçe ayırılmalıdır.
 6. Yavru köpek, köpek alanında uzman bir firmadan alınmalıdır.

Bu 6 kuralın, dikkat etmeniz gereken en önemli kurallar olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bunlara ek olarak alacağınız köpeğin, safkan olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Piyasada safkan köpek ırklarının yavrularını sahiplendirdiğini iddia eden yüzlerce dolandırıcı vardır. Bu dolandırıcılara itibar etmemeniz ve gerekli yerlere şikayet başvurusunda bulunmanız önemle rica edilir.

Pet Shoptan Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pet Shoptan Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pet Shop firmaları, insanlara safkan köpek yavrusu sahiplendirme işlemini yapmaktadırlar. Fakat, bu tür firmaların bazıları; aslında melez olan ve safkan ırka benzeyen köpekleri, değerinden fazla fiyata sahiplendirmektedir. Bu durum dolandırıcılıktan başka bir şey değildir.

Öncelikle safkan yavru köpek sahiplenmek istiyorsanız gideceğiniz firmanın bulunduğu şehir tarafından tanınmış olmasına dikkat edin. Tanınan ve hakkında kötü yorum bulunmayan firmaların dolandırıcı olma ihtimali neredeyse yoktur diyebiliriz.

Yavru köpek sahiplenmek için gittiğiniz Pet Shoptan sahiplenmek istediğiniz köpek hakkında her türlü bilgiyi almaya özen gösterin. Bu sayede yavrunun size uymayan bir özeliği varsa, almadan önce öğrenmiş olursunuz ve farklı ırklara yönelirsiniz.

Pet Shoptan köpek alacağınızda dikkat etmeniz gereken kurallardan biri de; profesyonel köpek sahiplendirmesi yapan bir firma olup olmamasıdır. Bu alanda yeterli bilgiye sahip olmayan bir Pet Shop köpeği size verdikten sonra, hiçbir türlü yardım sağlayamayacaktır. Bu yüzden köpek alanında cidden uzman olduğunu düşündüğünüz firmaları tercih etmenizde yarar vardır.

Köpek Alırken Sorulması Gereken Sorular

Köpek Alırken Sorulması Gereken Sorular

Köpek alırken sorulması gereken sorular oldukça fazla olsa da hepsini sormanıza gerek yoktur. Soracağınız soruların anlamlı ve gerekli olması gerekmektedir. Bu soruların bazılarını kendinize, bazılarını ise Pet Shop firmasına sormanız daha yararlı olacaktır.

Kendinize sormanız gereken soruların başında, köpek sahibi olmanın sorumluluğunu alabilir miyim? Sorusu olmalıdır. Köpek yavruyken de yetişkin olunca da bakım isteyecektir. Özellikle yavruyken bakıma tam anlamıyla muhtaç olan köpekler; beslenme, barınma, oyun ihtiyacı ve bunun gibi birçok konuda sahibinin yardımına ihtiyaç duyarlar.

Buna ek olarak köpeğinize yeterince zaman ayırmanız gerektiğini de unutmayın. Yavru köpekler, çok fazla oyun ihtiyacı hissetmektedirler. Bu oyun ihtiyacını gidermek için ona ayırmanız gereken vaktin oldukça bol olması gerekmektedir. Bu yüzden kendinize köpeğime vakit ayırabilir miyim? Sorusunu sormanız gerekir. Bu tip sorumlulukları alabileceğinizi düşünüyorsanız, sıra köpeği sahipleneceğiniz Pet Shopa soracağınız sorulara gelmiş demektir.

 • Köpeğin herhangi bir sağlık sorunu var mı?
 • Karakteristik özellikleri nelerdir?
 • Nasıl beslenir?
 • Bakımı nasıl yapılır?
 • Fiziksel özellikleri nelerdir?
 • Hangi ortamlarda yaşar?
 • Çocuklarla ve aileyle geçinebilir mi?
 • Kaç haftalık?

Bu tip sorular, sizin hassaslığınıza göre çoğaltılabilir ama bu sorular kesin sorulması gereken sorulardır. Bu tip soruları sormadığınız takdirde sıkıntı yaşamanız muhtemeldir. Bunları göz önünde bulundurarak, bu sorulara ek hangi soruları sormak istiyorsanız Pet Shopa gitmeden önce soruları bir kağıda yazabilir ve firmaya bu soruları yöneltebilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat