Yavru Köpek Aşılama Periyodu

Yavru Köpek Aşılama Periyodu

Yavru köpek edindiyseniz yerine getirmeniz gereken önemli görevler vardır. Bunlar çoğu kişi tarafından yatacak yer, mama, su ve oyuncak gibi ihtiyaçların olduğu düşünülse de bunlar kadar önemli bir konu daha vardır. Bu konu yavru köpeğe yapılacak olan aşılardır. Aşılar, yapılacak olan yavruyu her türlü hastalıktan koruyacaktır.

Yavru köpek, anne sütünden kesildikten sonra tamamen savunmasızdır. Bu savunmasız minik yavrunun hastalıklara karşı dirençli olabilmesi için, veteriner hekimler tarafından uygulanan yavru köpek aşılama periyodu şarttır. Belirli tarihlere sahip olan yavru köpek aşılama periyodu, sizler için yazımızın devamında detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Yavru Köpek Aşılama Periyodu – Haftalara Göre

Yavru Köpek Aşılama Periyodu – Haftalara Göre
Yavru Köpek Aşılama Periyodu – Haftalara Göre

Yavru köpek sahibi oldunuz ve sonrasında belirli muayeneleri başarıyla tamamladıysanız, köpeğinize aşı yapılmaya başlanacaktır. İlk aşısı 6 haftalıkken yapılan Puppy PD aşısıdır. Bundan sonra her hafta bir işlem geçirecek köpeğinize iyi bakmanız gerekmektedir.

7 haftalık olan bir yavru köpeğe, iç ve dış parazit uygulamaları yapılacaktır. Bundan bir hafta sonrasında köpeğiniz 8 haftalık olacak ve 1. Karma aşısını olacaktır. Bundan sonraki haftalarda köpeğinizin aşı periyodu aşağıdaki şekilde olacaktır.

  • 9 Haftalık – Bronşin-KC Aşısı ve iç parazit uygulaması tekrarı
  • 10 Haftalık – 1. Corona Virüs Aşısı
  • 11 Haftalık – 2. Karma Aşısı
  • 12 Haftalık – 1. Lyme Aşısı
  • 13 Haftalık – Kuduz Aşısı
  • 14 Haftalık – 2. Corona Virüs Aşısı
  • 15 Haftalık – 2. Lyme Aşısı

Bu aşılardan bazıları tekrar etmesi gereken aşılardandır. Özellikle iç – dış parazit aşıları her 3 ayda bir tekrarlanması gereken uygulamalardandır. Bunun yanı sıra kuduz aşısının da her yıl bir kere tekrarlanması gerekmektedir.

Köpek Hastalıkları

Köpek Hastalıkları
Köpek Hastalıkları

Köpeklerin yakalanabileceği en bilindik hastalıklar 9 tanedir. Bu hastalıklardan bazıları köpeklerin ölümüne bile yol açabilmektedir. Köpeğinizin bu tip hastalıklardan korunması için, yavru köpek aşılama periyoduna uyarak veteriner hekiminize aşıları yaptırmalısınız.

Köpeklerin aşısız olduğu zamanlarda yakalanabileceği hastalıklardan bir tanesi kanlı ishal hastalığıdır.  Bu hastalık sonucunda köpeğin dışkısı kanlı ve mukus şeklinde olacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hiç beklemeden veteriner hekime başvurmanız tavsiye edilir.

Köpek gençlik hastalığı, bulaştığı köpeği çok kötü bir şekilde öksürüğe boğar ve ishal eder. Köpeğiniz halsiz ve yüksek ateşi varsa bunlar da belirtilerden bazılarıdır. Köpeğin bazı zamanlarda felç kalmasına yol açan bu hastalık, bazen de hasta ettiği köpeği ölüme sürükler.

Hepatitis Contoiosa Canis, halk arasında bilinen adıyla karaciğer hastalığı, köpeğin karaciğerinin iltihaplanarak zarar görmesiyle oluşmaktadır. Köpeğinizde iştahsızlık, sürekli susama, dengesizlik ve lenf bezi şişliği sıkıntıları varsa, köpek karaciğer hastalığına yakalanmış olabilir. Kısa sürede iyileşmesi için veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

Köpek Boğmacası, köpeklerde oluşan solunum yolu hastalığına verilen isimdir. Köpeğin solunum yollarında oluşan enfeksiyon, köpeğinizin solunumunu ciddi anlamda etkileyecektir. Öksürme, kusmaya çalışma ve öğürme gibi sıkıntılar başlıca belirtileridir.

Kuduz, belki de en bilindik hayvan hastalıkları arasında yer alır. Belki çoğu kişinin sadece köpeklerde olduğunu sandığı kuduz hastalığı, aslında birçok hayvanda görülmektedir. Köpeklerde bulunan kuduz hastalığı, 3 ila 7 gün arasında sürer ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanır. Oldukça bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan Kuduz, hayvanı ilk başlarda saldırganlaştırır. Bulaşıcı olan bu hastalık birçok farklı yolla bulaşabilmektedir. Kuduz olan bir hayvana kesinlikle yaklaşılmamalıdır. Eğer köpeğiniz bu hastalığa yakalandıysa kesinlikle kendiniz müdahale etmeyin ve hayvan ambulansı çağırın.

Köpekler, açıkladığımız bu hastalıklara ek olarak 4 hastalığa daha yakalanabilmektedir. Bu 4 diğer hastalık; Köpek Endfeksiyöz Laringotracheitis, Leptospirosis, Corona Virüs Enfeksiyonu ve Herpes Virüs Enfeksiyonudur.

Köpeğinize yaptırmış veya yaptıracak olacağınız aşılar bu hastalıklara karşı köpeğinizi koruyacaktır. Köpeğinizin aşılarını kesinlikle ihmal etmeyin. İhmal ettiğiniz takdirde hem köpeğiniz hem siz büyük sağlık sıkıntıları yaşayabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat