Yavru Köpek Bakımı

Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpek bakımı, son derece titiz davranılması bir konudur. Çünkü evcil dostlarımızın yavruluk döneminde aldıkları eğitim ve bakım şartları; onların yetişkinlik dönemine fener tutmaktadır. Yani bir köpeğe yavruyken ne denli titiz bir bakım uygulanırsa, yetişkinlik evresi de o denli titiz olacaktır. Eğer gelecekte sağlıklı, mutlu, eğitimli ve disiplinli bir köpeğimiz olsun istiyorsak, bu sürece oldukça dikkat etmemiz gerekir.

Yavru köpek bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Gerek eğitimler, gerekse temizlik gibi alışkanlıklar aşama aşama yapılmalıdır. Yani bir anda her şey yapılmaya çalışılmamalıdır. Bu evreleri evcilhayvanal.com olarak sizlere en detaylı şekilde sunacağız. Eğer bir yavru köpek sahibiyseniz; yazımızı sonuna kadar okumanız, tamamıyla detaylı ve eksiksiz bilgilere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Yavru Köpek Bakımında Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Yavru köpek bakımında köpeğimizin cinsine, yaşadığı ortama ve bunun yanı sıra ihtiyaçlarına dikkat etmemiz gerekir. Kısaca köpeğimizi tanımamız ve buna uygun adımlar atmamız gerekir. Bu noktada beslenmesi, aşılanması, eğitimler ve ev düzeninin sağlanması gibi noktalar oldukça önemlidir. Hadi gelin, evcil dostlarımızın bakımlarını yaparken dikkat etmemiz gerekenleri noktası noktasına inceleyelim:

 • Beslenme Alışkanlıkları
 • Aşı Takvimi
 • Mama Tercihi
 • Tüy Hassasiyeti
 • Uyku Düzeni
 • Düzenli Ortam Oluşturulması
 • Hijyen Alışkanlıkları

Bu noktalara dikkat edildiği takdirde yavru köpeğimiz son derece hassas bir bakım sürecinden geçmiş olacak ve yetişkinlik evresinde oldukça sağlıklı ve akıllı bir köpek olarak yaşamına devam edecektir. Bu yüzden evcil dostlarınıza bakım uygulamasında asla hiçbir noktayı atlamamalı, birkaç ay dişinizi sıktıktan sonra onun bir ömür boyu sağlıklı olmasını sağlamalısınız.

Yavru Köpeklerde Beslenme

Yavru köpeklerde beslenme, diğer tüm canlılarda olduğu gibi en önemli konulardan biridir. Beslenmesinde dikkat edilmesi gereken tüm noktaları en hassas şekilde ele almalı ve eksiksiz uygulamalıyız. Henüz yavruyken biz sahipleri olarak belirleyeceğimiz alışkanlıkların ömür boyu süreceğini de unutmamalıyız.

Yavru köpeklerde beslenme noktasında ilk adım onun bizden farklı bir canlı olduğu bilincine varmaktır. İnsanlar için yararlı olan birçok gıda, yavru köpekler için zararlı olabilir. Bunun için; olabildiği kadar dikkatli olmak gerekmektedir. 

Öğünler Nasıl Olmalı ?

İlk 4 ay son derece önemlidir. Çünkü bir yavru köpek, tüm gelişimini bu 4 aylık süreçte tamamlar. Bu süreç içerisinde günde 5 öğüne kadar gıda verilebilir. Fakat normali 3 öğündür.  Sonrasında bu öğünler aşama aşama azaltılacak ve 2 öğüne düşürülecektir. Bu evre tamamlandıktan sonra, yani yetişkinlik evresine giriş yapıldığında günde 1 öğün yemek verilmelidir.

Anne Sütü Kaç Gün Verilmeli ?

Günümüzde memeli canlıların tamamı yavruluk döneminde anne sütüyle beslenmelidir. Çünkü besin içeriği açısından en zengin tüketim ürünü anne sütüdür. Bugün hala anne sütü kadar faydalı hiçbir ürün üretilmemektedir. Yeni doğan köpekler, ilk 45 gün boyunca kesinlikle anne sütü tüketmelidir.

Eğer anne sütü tüketmesinin imkanı yoksa, bu durumda gerek pet shoplarda gerekse İnternet üzerinde yavru köpek sütleri bulunmaktadır. Bu sütler tercih edilebilir. Fakat olabildiği kadar anne sütü bulmaya özen gösterilmelidir.

Mama Tüketimi Ne Zaman Başlamalı ?

Mama tüketimi, 45 günün sonunda başlamalıdır. Mama verirken direkt kuru bir şekilde değil; sütle karıştırarak verilmelidir. Süt miktarı git gide azaltılmalı, ve son olarak kuru mamaya geçiş yapılmalıdır. Bu süreçte kesinlikle yavru köpek maması verilmelidir. Yetişkin köpek mamaları sindirim sisteminde sorunlar meydana getirebilir. Ayrıca yavru köpeğe, 1 yaşına gelene kadar ödül maması verilmemelidir.

Ev Yemeği Verilmeli midir ?

Ev yemekleri her ne kadar insanlar için şifa deposu olsa da köpekler için aynı durum geçerli değildir. Köpeğinizin doğduğundan öldüğü ana kadar beslendiği tek şey “Premium marka mamalar” olmalıdır. Çünkü onların besin ihtiyacını karşılayan en temel gıdalar bu mamalardır. Özellikle yağlı gıdalar hemen hemen her köpeğin sindirim sistemine geri dönüşü zor olan zararlar verebilir. Bu yüzden ev yemeği asla verilmemelidir.

Yavru Köpeklerde Aşı Takvimi

Yavru köpeklerde beslenmeden sonra gelen en önemli konu kesinlikle aşı takvimidir. Aşı takvimine uyulmalı, gün geçirmeden aşıları yaptırılmalıdır. Bu sayede köpekler hastalıklara karşı bağışıklık kazanmakta ve oldukça basit hastalıklar sebebiyle yaşama veda etmek zorunda kalmamaktadırlar. Eğer aşılar aksarsa; başta parazit, kanlı ishal gibi birçok sağlık problemi hem köpeğinize hem de size eziyet çektirecektir. Peki, yavru köpeklerde aşı takvimi nasıldır?

Yavru köpekler için yapılması gereken 4 temel aşı bulunmaktadır. Bu aşılar; Karma, Corona, Bordotella ve Kuduz olarak şekillenmektedir. Bu aşılar da belirli süre zarflarında yapılmalıdır. Yavru köpek henüz 6 haftalıkken ilk aşısı olan Puppy DP aşısını vurulmalı ve sonrasında hafta hafta aşağıda yer alan aşıları olmalıdır.

Vurulması Gereken Aşı

Vurulması Gerektiği Hafta

Puppy DP Aşısı

4. – 6. Hafta

İç – Dış Parazit Aşısı

7. Hafta

1. Karma Aşısı

8. Hafta

Bronşin – KC Aşısı ve İç Parazit Aşı Tekrarı

9. Hafta

1. Coronavirus Aşısı

10. Hafta

2. Karma Aşısı

11. Hafta

1. Lyme Aşısı

12. Hafta

Kuduz Aşısı

13. Hafta

2. Coronavirus Aşısı

14. Hafta

2. Lyme Aşısı

15. Hafta

Puppy DP Aşısı Nedir ?

Puppy DP aşısıyla birlikte yavru köpekler; Canine Parvo Virüs ve Canine Distemper Virus isimli iki ölümcül hastalığa karşı korunmaktadır. Bu aşı; yavru köpek 4 Haftalık ve 6 haftalık arasındayken vurulmaktadır.

İç – Dış Parazit Aşısı Nedir ?

İç – dış parazit aşıları bir yavru köpek için en önemli aşılardır. Çünkü bu aşılar yapılmadığı ve bağışıklık saklanmadığı takdirde beraberinde ölüme kadar uzanan sonuçlar gelebilir. Aynı zamanda bu aşıların yapılmamasıyla meydana gelecek parazitler; insanlara da bulaşabilmektedir. Eğer bir yavru köpeğin parazit aşıları tamamlanmamışsa; dışarıya çıkarılması önerilmez. İç ve dış parazit aşıları, parazitlerle birlikte gelen hastalıkların tamamına engel olmaktadır.

Karma Aşısı Nedir ?

Karma aşısı, köpeklerin yakalanabileceği en korkunç hastalıkların başında gelen Gençlik Hastalığını engellemek için vurulmaktadır. Tüm Türkiye’nin yüreğini yakan “Fındık” isimli köpeğin ölüm sebebi de gençlik hastalığıdır. Tabi bu aşı, sadece bu hastalığa değil aynı zamanda; Hepatit, Parainfluenza, Adenovirus, Parvovirus, Coronavirus gibi bakteriyel hastalıklara karşı da korumaktadır.

Bronşin – KC Aşısı Nedir ?

Halk arasında köpek boğmacası ismiyle bilinen hastalık Bronşin – KC Aşısı ile engellenmektedir. Bu hastalık, köpeğin üst solunum yolu enfeksiyonu kapmasına sebep olur. Kronik öksürükle birlikte bulaşıcı etkiye sahiptir. Bunun için olmazsa olmazlar arasındadır.

Coronavirüs Aşısı Nedir ?

Günümüzde pandemi haline gelen coronavirus, köpeklerde de görülmektedir. Fakat bu tam anlamıyla insanlara bulaşan coronavirusle aynı virüs değildir. Çünkü insanlara bulaşan coronavirus türü Covid-19’dur. Köpeklerde ise farklı bir tür görülmektedir. Aynı zamanda köpeklerden insanlara bulaşma ihtimali de %0’dır. Bu konuda içiniz rahat olabilir. Köpeklerde görülen coronavirus; iştahsızlık, kanlı ishal, kusma gibi sorunlar oluşturulur. Bu aşı sayesinde önüne geçilebilir.

Lyme Aşısı Nedir ?

Lyme bir hastalıktır. İnsanlara bulaşıcı etkisi vardır. Keneler aracılığıyla yayılmakta ve çok kolay bir şekilde bulaşmaktadır. Parkları çok seven köpekler, Lyme aşısı olmadıkları takdirde bu hastalığa çok kolay bir şekilde yakalanabilirler. Bu hastalıkta İlk olarak ateş boy gösterir, ardından ise kelemlerde ağrılar oluşur. Köpek yürümekte dahi zorluk çeker. Lyme aşısı ise, tamamıyla bu hastalığa karşı %100 bağışıklık kazandırmaktadır.

Kuduz Aşısı Nedir ?

Kuduz aşısı, Köpeklerde kronik bir hastalık olan kuduz hastalığına karşı bağışıklık sağlamaktadır. Kuduz hastalığına sebep olan Rabies virüsü, bu aşı sayesinde absorbe edilebilir.

Yavru Köpeklerde Aylık Bakım Süreci

Yavru köpeklerde beslenme alışkanlığı ve aşı sürecinden sonra bir diğer önemli nokta ay ay bakım sürecidir. Yazının başında da belirttiğimiz üzere; aşamalar şeklinde ilerleyeceğimiz bakım sürecine, mama tercihinin ayarlanması, tüy bakımının yapılması, uyku düzeni oluşturulması, düzenli ortam kurulması ve hijyen alışkanlıklarının oluşturulması dahildir.

1 Aylık Yavru Köpek Bakımı

1 aylık yavru köpek; henüz eve yeni getirilmiş köpektir. Dolayısıyla onun evi tanıması gerekmektedir. Ev içerisinde ilk olarak çekingen tavır sergileyecek evcil dostumuz, sonrasında rahatlayacak ve her yeri koklayarak gezmeye başlayacaktır. 1 aylıkken yavru köpeklerde tuvalet bilinci yoktur. Eğer eve gelmeden önce çişini yapmaya izin vermemişseniz, ilk işlerinden biri bulduğu en güvenli yere çişini yapmak olacaktır. Bu halınız, koltuğunuz, yatağınız… Her yer olabilir. Bunun için hareketlerini takip etmeli ve çiş yapacağı sıra hemen gazete kağıdı veya poşet sermelisiniz. Asla da çişini yaptığı için kızmamalısınız.

Ona son derece sevgi göstermeli ve oyunlar oynatmalısınız. Annesi ve kardeşlerinden ayrı kalan bir çocuğa nasıl davranırsanız, yavru köpeğinize de aynı şekilde davranmalısınız. Yüksek seslerle asla konuşmamalı, ev içerisinde kavga ortamı oluşmasını engellemelisiniz. Aynı zamanda çocukları da bu süreçte uzak tutmalısınız.

Köpeğiniz 1 aylıkken yatağının veya kulübesinin hazır olması gerekir. Bu noktada en önemli nokta sıcak bir yer oluşturmaktadır. Anne sıcaklığından ayrılan yavru köpek, bu sıcaklığı arayacaktır. Bunun için özel köpek yatakları alabilirsiniz. Altına polar kumaştan bir örtü koymalısınız. Bu sayede kardeşlerine sarıldığında hissettiği sıcaklığı bu örtü sayesinde hissedecektir. Soğuk havalarda da bu polar altına sıcak su koymalısınız.

1 aylık yavru köpeklerin uyku ihtiyacı çok yüksektir. Sürekli olarak geliştikleri için, enerjileri hemen tükenir. Bunun için uyumalarına izin vermeniz gerekir. Uyuduğu esnada ses çıkarmamaya özen göstermeli ve onu korkutmamalısınız. 1 aylık süreçte sadece anne sütü verilmelidir. Eğer anne sütüne erişim imkansızsa, bu durumda yavru köpek sütleri satın alınmalı ve içirilmelidir. Yine ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri de veterinerinizle konuşarak edinip takviye olarak vermelisiniz.

2 Aylık Yavru Köpek Bakımı

Köpeğiniz artık 2 aylık olduğunda yavaş yavaş sütten kesme işlemi başlamalıdır. 2. Ayın 15 gününe kadar artık kuru mama sütle karıştırarak verilmelidir. İlk zamanlar süt fazla, mama az koyulmalıdır. Sonrasında ise mama artırılıp, süt azaltılmalı ve 2. Ayın 15 gününden sonra tamamen kesilmelidir. Yavru köpek maması olarak Premium marka mamalar tercih edilmeli ve diğer mamalara herhangi bir şekilde ilişilmemelidir.

Bu süreçte günde 3 öğün yemek vermelisiniz. Sabah, öğle ve akşam olarak öğün dağılımı yaparak köpeğinizin bu sayede beslenme alışkanlığını oluşturursunuz. 2 aylık sürede artık köpeğiniz evi öğrenecek ve hareketlenecektir. Hemen hemen her yere koşacak, her şeyi yıkma heveslisi olacaktır. Elektrik kablolarını ısıracak ve daha birçok şey… Bundan dolayı yoğun harekete kendinizi alıştırmalısınız.

Tüy bakımına dikkat etmeli, artık çok hassas adımlarla tüylerini ovmalı ve taramalısınız. Olabildiği kadar ılık suyla yıkamalı ve yıkadıktan sonra yine hassas bir şekilde onu tamamen kuruyana kadar havluyla kurumalısınız. Tüy bakımı böylece başlayacaktır. Bu süreçle birlikte her ay düzenli olarak 1 kez banyo yaptırıp, her 3 haftada bir tüylerini taramanız gerekecektir.

İç ve dış parazit aşıları vurulana kadar dışarı çıkarmamalı, sonrasında yavaş yavaş dışarı çıkarmalısınız. Dışarı çıktığı ilk sıra çok çekingen olsa da bu duruma alışacaktır. Yine 2.aydan itibaren tuvalet eğitimi de başlamalıdır. 1 Aylık dönemde çiş yaparken altına serdiğiniz gazete kağıtlarıyla eğitimi devam ettirmelisiniz. Tuvalet eğitiminin detaylarını yazımızın devamında görebilirsiniz.

Köpeğiniz artık sosyalleşmeye hazır. Çocuklarla ve yabancılarla yavaş yavaş tanıştırmalı ve bu eğitimi de tuvalet eğitimiyle eşzamanlı bir şekilde devam ettirmelisiniz. Sosyalleştirme eğitimi sayesinde köpekler yabancılara ve çocuklara karşı iyimser olacak, saldırgan tavırlar göstermeyecektir.

3 Aylık Yavru Köpek Bakımı

3 aylık yavru köpeklerde artık zeka tam anlamıyla oturacak ve bu kez komut bilinci oluşturulacaktır. Ona ismiyle hitap ettiğinizde tepki verecek duruma kadar gelecektir. Bu süreçte onu normal mamalarıyla ödüllendirme son derece hoşuna gidecektir. (1 yaşına kadar ödül maması verilmemeli)

Aynı zamanda 3 aylıkken artık tırnak kesme, kulak kiri, göz çapağı ve diş temizleme alışkanlıkları kazandırılmaya başlanmalıdır. Kulak kiri ve göz çapağı nemli bezler aracılığıyla yavaşça alınmalıdır. Çünkü bu sayede köpekte o kirlerin temizlenmesi gerektiği bilinci oluşacaktır. Ardından her mama sonrası dişleri temizlenmelidir. Bu da diş alışkanlığı için geçerlidir.

Köpeğinizin ilk kez tırnaklarını keserken çok fazla direnebilir. Bu durumda ne kadar duygusal hareketler yapsa da tırnaklarını kesmekten vazgeçmemelisiniz. Birkaç kez tekrar ettikten sonra duruma alışacak ve artık tırnaklarının kesilmesi gerektiği bilincine ulaşacaktır.

Bu temizlik ve kesme evreleri de artık 2-3 haftada bir uygulanmalıdır. Köpek, 6 aya ulaşıncaya kadar bu bakım süreçleri yapılmalı; 6 aydan sonra artık yeni bir süreç başlamalıdır.

6 Aylık Yavru Köpek Bakımı

Köpeğiniz artık yetişkin bir köpek olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Gerek eğitimler, gerek düzenli uygulanan bakımlar ve beslenme düzeni onda alışkanlık haline gelmiştir. Koskoca 6 ay geçirdiğiniz can dostunuza bu süreçten sonra neler mi yapmalısınız? Oldukça basit. Zor zamanlar geride kaldı. Artık beslenme düzeninde ufak değişiklikler yapmalı ve tüylerinin taranmasıyla banyo sıklığını artırmalıyız.

Günde 3 öğün olarak verdiğimiz yemekler artık 2 öğüne düşürülmelidir. Bunları sabah ve akşam ya da öğlen ve gece olarak verebilirsiniz. 1 yaşına kadar köpeğiniz günde 2 öğün yavru köpek maması yemelidir. Artık dışarı adaptasyonu tamamlanmalı ve sosyallik anlamında birkaç adım öteye gitmeyi başarmalıdır. Eğer bu noktalarda eksiklik varsa, bu eğitimlere daha da ağırlık verilmelidir.

Köpekler Ne Zaman Yavru Olmaktan Çıkar ?

6 aydan 1 yaşına kadar bakımlar aynı şekilde ilerler. Ta ki köpek 1 yaşına gelip yetişkin olduğunda yavru olmaktan tamamen çıkmış demektir. Bu noktada da; beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli ve artık ona davranış şeklinizi de gözden geçirmelisiniz. Bilindiği üzere köpeklerin 1 yaşıyla, insanların 1 yaşı aynı değildir. İnsanlar 12 ayda bir yaş alırken köpekler daha az veya daha uzun zamanda yaş alabilirler. Bu noktada ırkın boyutu önemlidir. Boyuta göre yaş alan ırklarda skala şu şekildedir.

 • Ortalama 4 kg ağırlığa sahip minyatür ırklar 8 ayda ilk yaşına girer ve her 8 ayda yaş alırlar.
 • Ortalama 5 – 10 kg ağırlığında olan küçük ırklar 10 ayda ilk yaşına girer ve her 10 ayda yaş alırlar.
 • Ortalama 11 – 25 kg ağırlığa sahip orta ırklar, 12 ayda ilk yaşına girer ve her 12 ayda yaş alırlar.
 • 26 – 44 kg ağırlık arasında olan büyük ırklar 15 ayda ilk yaşına girer ve her 15 ayda yaş alırlar.
 • 45 kg ve üstü ırklar 18 – 24 ay arasında ilk yaşına girer ve bu süreç tekrarınca yaş alırlar.

Yavru Köpek Beslenmesinden, Yetişkin Köpek Beslenmesine Nasıl Geçilir ?

Yavru köpeğiniz artık yetişkin bir köpek olduğunda ilk düzenlenmesi gereken şey beslenme düzenidir. Çok fazla enerji ihtiyacı duyan yetişkin köpekler için +1 yaş mamalar verilmeli ve yavruyken olduğu gibi yetişkinlik evresinde de Premium mamalar tercih edilmelidir.

Yağ asla verilmemeli, kemikten uzak tutulmalıdır. Ara ara ödül maması ve köpek bisküvisi verilerek ödüllendirilmelidir. Beslenme günde 1 öğüne düşürülmelidir. Eğer çok enerji kaybetmişse 2 öğün şeklinde yapılabilir.

İlk zamanlar eski mama ve yeni mamayı aynı sütten mamaya geçişte olduğu gibi karıştırarak vermeli ve 15 günlük sürede tamamen yetişkin mamaya dönmelisiniz.

Yavru Köpeklerde Eğitim

Yavru köpeklerde eğitim son derece önemli bir konudur. Her ne kadar iyi bir şekilde eğitilirse; o kadar iyi bir olgunluk seviyesine ulaşacaktır. Bunun için tuvalet eğitimi, sosyalleştirme eğitimi, komut algılama eğitimi gibi farklı eğitim türleri bulunmaktadır. Eğitimler ne kadar erken başlarsa, o kadar kolay kavranır. Bunun için henüz 2 aylıkken, yavaş yavaş eğitim süreci başlamalıdır. Unutmayın; ne kadar iyi eğitim verilirse, o kadar iyi bir yetişkin köpeğiniz olacaktır. Bir çiftçi nasıl ki tarlaya bir fidan dikiyor, ona gözü gibi bakıp büyütüyor; sizlerin de köpeğinize öyle bakmanız gerekir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yavru köpeklerde eğitim noktasında en sık sorulan ve herkes tarafından bilinmesi gereken şey kuşkusuz tuvalet eğitimidir. Bunun için birçok kişi veya firma özel eğitimler vererek sahip üzerindeki yükü azaltsa da; yine sahibi de kolay bir şekilde verebilir. Youtube üzerinde bununla ilgili birçok kaynak video yer almaktadır.

Tuvalet eğitimi ne kadar erken ve iyi verilirse, ileride o kadar az sorun yaşanır. Bu noktada en önemli konu yavrunun hareket alanıdır. Ona özel bir alan oluşturmanız gerekir. Sonrasında bu alanı tamamen gazete kağıtlarıyla kaplamalısınız. Genel olarak yemek tüketiminden sonra tuvaletini yapan yavru köpeklerin bu süreci takip edilmeli ve karnını doyurmasıyla izleme başlamalıdır.

Yerleri koklaya koklaya gezmeye başladığı anda gazete hazırlanmalıdır. Köpek tuvalet için harekete geçtiği anda altına gazete kağıdı koymalısınız. İlk sıralar üzerine yapmayacaktır. Siz sabırla bunu uygulamaya devam edin. Belirli bir süre sonra gazete kağıdı artık onun için bir alışkanlık olacaktır. Bu süreçten sonra isterseniz altındaki gazete kağıdını alın yine de tuvaletini yapmayacaktır.

İlerleyen günlerde önceden tuvaletini yaptığı gazete kağıdından bir parça koparmanız gerekiyor. Bu koku için oldukça önemli. Sonra o kopardığınız parçayı tuvaletini yapmasını istediğiniz yere koymalısınız. Bu şekilde birkaç başarısız deneme sonrasında tuvaletini artık parçayı koyduğunuz yere yapacaktır. Doğru uyguladığı her seferde onu aferin komutuyla sevmelisiniz. Eğer bunu yaparsanız, köpeğiniz şartlanacak ve bundan sonra çok olağanüstü durum olmadığı sürece hep ortaya tuvaletini yapacaktır.

Yavru Köpeklerde Sosyalleştirme Eğitimi

Bir diğer adıyla sosyalizasyon olan bu eğitim her yavru köpek için önemlidir. Bu eğitim sayesinde Dünya’nın en tehlikeli ırkı bile, yetişkinlik döneminde en masum ırkına dönüşebilir. Köpeği her ne kadar sosyalleştirme eğitimiyle sosyal hayata hazırlarsanız, o kadar güzel sonuç alırsınız.

Köpeğin sosyalleştirme eğitimi oldukça basit bir şekilde yapılmaktadır. Aşağıda verdiğimiz listedeki metodları ara ara uygulayarak bu noktada ilk adımı atıp ondan sonra bunları birer rutin haline getirmelisiniz.

 • Ortalama 3-4 aylıkken farklı köpeklerle ve hayvanlarla tanıştırmaya başlayın. Fakat tanıştırdığınız bu hayvanlarla köpekler asla saldırgan veya ürkütücü tavırlar sergilememeli, ona sevgi göstermelidir.
 • Köpeğinizin mutlu olduğu alanlar ve uğraşları belirleyin. Ardından parka götürüp, mutlu olduğu uğraşları parkta yaptırın. Birkaç kez bunu tekrar ettikten sonra artık tasmasını çıkarın ve özgür olmanın keyfini yaşatın.  Bunu yaparken sakin bir parkta olmaya özen gösterin, eğer köpek yoğunluğu fazla olan ve tehdit oluşturacak parklara giderseniz, köpeğiniz herhangi bir tehdit anında psikolojik sorunlar yaşayıp, bir daha asla sosyalleşemez hale gelebilir.
 • Yabancı kişilere misafirliğe giderken köpeğinizi de yanınızda götürün. Yine yabancı kişiler sizlere geldiğinde köpeğinizle birlikte karşılayın ve yabancıların onu sevmesini sağlayın. Bu sayede yabancılara karşı da alışacaktır.
 • Çocuklar bu noktada en önemli noktadır. Çok küçük çocuklar köpeklerden uzak tutulmalı, onun bir canı olduğunun bilincinde olan çocuklarla bir araya getirilmelidir. Çocuklarla oyun oynayacak yavru köpeğinizde belirli bir süre sonunda çocuk bilinci de oluşacaktır.
 • Her gün en az 30 dakika bu eğitimleri vermelisiniz. Çoğu sizi sinir krizine sokacak şekilde olabilir. Hele bir de köpeğiniz inatçıysa vay halinize! Fakat her işin başı sabırdır. Olabildiği kadar sabırlı olun. Çünkü birkaç hafta içerisinde tüm sosyalleştirme eğitimlerine hazır bir köpeğe sahip olacaksınız.

Yavru Köpekler İçin Ev ve Bahçe Düzeni Nasıl Olmalıdır ?

Yavru köpekler için uygun bir ev ve bahçe ortamı oluşturmak gerekmektedir. Bu sayede hem gelişimleri tam anlamıyla eksiksiz bir şekilde olacak, hem de mutluluk seviyeleri artacaktır. Sizler için ev ve bahçe düzenlemesi noktasında tüyolar verdik.

Düzen konusuna geçiş yapmadan önce şu parantezi açmak istiyoruz. Köpeklerimizi, yavruluk döneminde bahçede beslemek pek doğru bir uygulama değildir. Çünkü çevresel faktörlere bağlı olarak birçok risk meydana gelebilir. Bunun için eğer imkan dahilindeyse, en azından birkaç aylık olana kadar ev içerisinde beslenmesi onun için daha faydalı olacaktır. Bu hem güvenli bir ortam oluşması açısından, hem de sağlık açısından önemli bir noktadır.

 • Ev Düzenlemesi

Evde beslenen yavrular için ilk aşama ev ortamının düzene bindirilmesi olacaktır. Keşfetmeye aşık canlılar olan yavru köpeklerimize zarar verebilecek her türlü eşya ortadan kaldırılmalıdır. Ya da ulaşamayacağı alanlara yerleştirilmelidir. Pencerelere sineklik gibi alternatifler takılmalı ya da açık bırakılmamalıdır. Aynı durum balkon kapıları için de geçerlidir.

Bilindiği üzere yavru köpekler keşfetmeyi sevdiği kadar, ısırmayı; dokunmayı da severler. Bunun için özellikle elektrik kablolarına son derece dikkat etmek gerekir. Ortalık alanda elektrik kablosu bırakılmamalıdır. Eğer mecburen bulunuyor ve kaldırma imkanı yoksa; kabloların üzerine köpek kovucu spreyler sıkılmalıdır.

 • Bahçe Düzenlemesi

Yavru köpeklerin bahçede beslenmesi pek önerilmez. Çünkü enfeksiyon kapma riski oldukça fazladır. Fakat; bu gerekli bir durumsa dikkat etmeniz gereken önlemleri aldığınız sürece pek de sorun olmayacaktır. Bahçede beslenen yavrular için öncelik kesinlikle aşıdır. Aşıları asla aksatılmamalı, gün geçmeden yaptırılmalıdır.

Eğer iklim koşulları karasalsa; yani sıcaklık değerleri iniş çıkışlı seyrediyorsa bu durumda yavru köpek çok kolay hastalanabilir. Onun için özel bir kulübe ve sıcaklık verecek nesneler tercih edilmelidir. Bu nesnelerin; köpeğe zarar vermeyecek şeyler olması da bir hayli önemlidir. Isıtıcı gibi şeyler tercih edilmemeli ya da asla ulaşamayacağı alanlara yerleştirilmelidir.

Gerekli sıcaklık koşulları da sağlandığına göre son olarak sizin gözetiminiz olmadan kulübeden dışarı çıkmaması kalmaktadır. Henüz ev bilinci ve koku yetenekleri gelişmediği için çok çabuk kaybolabilir. Unutmayın, köpeğiniz asla tahmin edemeyeceğiniz her alana girebilme yeteneğine sahiptir. Bunun için siz olmadığınız takdirde, kulübesinin kapısının kapalı kalması gerekir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat